Wielu Polaków posiadających status zasiedlenia decyduje się na sprowadzenie do Wielkiej Brytanii swoich rodziców będących już na emeryturze i wymagających opieki. Program łączenia rodzin w ramach EU Settlement Scheme im to umożliwia, jednak pod pewnym warunkiem.
Polacy mieszkający na Wyspach i posiadający status zasiedlenia coraz częściej korzystają z opcji „łączenia rodzin” w ramach EU Settlement Scheme. Wielu z nich posiadających rodziców w wieku emerytalnym, którzy wymagają już opieki, decyduje się na sprowadzenie ich do Wielkiej Brytanii.
Sprowadzenie rodziców do UK
Jeden z użytkowników grupy na Facebooku podjął ten temat: „Hej. Sprowadzam mamę do UK. Jak jej wyrobić status? Przyjeżdża, bo muszę się nią zająć. Czy mam ją jakoś podpiąć do mojego, czy mam jej wyrobić całkiem oddzielnie? Mam jej wyrabiać, kiedy jeszcze jest w PL? Proszę o pomoc od czego zacząć.”
W przypadku sprowadzania rodziców do Wielkiej Brytanii musimy pamiętać, że jest to możliwe wtedy, gdy są oni od nas zależni (czyli np. musimy się nimi zaopiekować). Musimy zatem udowodnić, że są na naszym utrzymaniu, ze względu na swój wiek, niepełnosprawność lub chorobę.
Możemy do udowodnić na podstawie dokumentów finansowych – na przykład wyciągów z banku poświadczających wysyłanie im pieniędzy, albo innego rodzaju dokumentów, które dowodzą, że znajdują się pod naszą opieką (na przykład list od lekarza).
Jeśli zatem posiadamy niezbędne dokumenty, nasz rodzic może złożyć wniosek dotyczący łączenia rodzin (family permit) przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii, a następnie aplikować o pre-settled status w aplikacji, z której my także korzystaliśmy przy składaniu swojego wniosku.
Kogo obejmuje program łączenia rodzin?
Z programu dotyczącego łączenia rodzin umożliwiającego osiedlenie się naszym krewnym w UK (jeśli my posiadamy status zasiedlenia) mogą skorzystać:
– nasz małżonek lub małżonka, albo partner/-ka cywilny/-a, jeśli zawarliśmy związek małżeński przed 31 grudnia 2020 roku,
– nasz stały partner – w przypadku, gdy mieszkaliśmy razem przez minimum dwa lata przed 31 grudnia 2020 roku, lub posiadamy inne dowody na istnienie związku,
– nasze dziecko, wnuk, prawnuk w wieku poniżej 21 lat,
– nasze dziecko, wnuk lub prawnuk będący na naszym utrzymaniu (lub utrzymaniu naszego partnera/-ki) w wieku powyżej 21 lat,
– rodzice lub dziadkowie pozostający na naszym utrzymaniu, pod naszą opieką.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów
Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?