piątek, 20 września, 2024

Sprowadzenie rodzica do UK w ramach łączenia rodzin

Wielu Polaków posiadających status zasiedlenia decyduje się na sprowadzenie do Wielkiej Brytanii swoich rodziców będących już na emeryturze i wymagających opieki. Program łączenia rodzin w ramach EU Settlement Scheme im to umożliwia, jednak pod pewnym warunkiem.

Polacy mieszkający na Wyspach i posiadający status zasiedlenia coraz częściej korzystają z opcji „łączenia rodzin” w ramach EU Settlement Scheme. Wielu z nich posiadających rodziców w wieku emerytalnym, którzy wymagają już opieki, decyduje się na sprowadzenie ich do Wielkiej Brytanii.

Sprowadzenie rodziców do UK

Jeden z użytkowników grupy na Facebooku podjął ten temat: „Hej. Sprowadzam mamę do UK. Jak jej wyrobić status? Przyjeżdża, bo muszę się nią zająć. Czy mam ją jakoś podpiąć do mojego, czy mam jej wyrobić całkiem oddzielnie? Mam jej wyrabiać, kiedy jeszcze jest w PL? Proszę o pomoc od czego zacząć.”

W przypadku sprowadzania rodziców do Wielkiej Brytanii musimy pamiętać, że jest to możliwe wtedy, gdy są oni od nas zależni (czyli np. musimy się nimi zaopiekować). Musimy zatem udowodnić, że są na naszym utrzymaniu, ze względu na swój wiek, niepełnosprawność lub chorobę.

Możemy do udowodnić na podstawie dokumentów finansowych – na przykład wyciągów z banku poświadczających wysyłanie im pieniędzy, albo innego rodzaju dokumentów, które dowodzą, że znajdują się pod naszą opieką (na przykład list od lekarza).

Jeśli zatem posiadamy niezbędne dokumenty, nasz rodzic może złożyć wniosek dotyczący łączenia rodzin (family permit) przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii, a następnie aplikować o pre-settled status w aplikacji, z której my także korzystaliśmy przy składaniu swojego wniosku.

Kogo obejmuje program łączenia rodzin?

Z programu dotyczącego łączenia rodzin umożliwiającego osiedlenie się naszym krewnym w UK (jeśli my posiadamy status zasiedlenia) mogą skorzystać:

– nasz małżonek lub małżonka, albo partner/-ka cywilny/-a, jeśli zawarliśmy związek małżeński przed 31 grudnia 2020 roku,

– nasz stały partner – w przypadku, gdy mieszkaliśmy razem przez minimum dwa lata przed 31 grudnia 2020 roku, lub posiadamy inne dowody na istnienie związku,

– nasze dziecko, wnuk, prawnuk w wieku poniżej 21 lat,

– nasze dziecko, wnuk lub prawnuk będący na naszym utrzymaniu (lub utrzymaniu naszego partnera/-ki) w wieku powyżej 21 lat,

– rodzice lub dziadkowie pozostający na naszym utrzymaniu, pod naszą opieką.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?