czwartek, 19 września, 2024

Które dolary amerykańskie są wycofane z obiegu? Gdzie je wymienić?

W ciągu ostatnich lat dolary zmieniały swój wizerunek dwukrotnie, co prowadzi do wielu niejasności. Jak sprawdzić, które dolary są nadal ważne a które zostały wycofane? Gdzie obowiązują „stare’ dolary, a gdzie już nie? Co zrobić jeśli masz jeszcze wycofane dolary amerykańskie lub inne stare banknoty? Dla niektórych to wciąż pieniądz, na którym ty będziesz mógł zarobić. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić!

Które dolary są wycofane?

Wszystkie dolary, których emisja nastąpiła po 1970 roku są nadal w obiegu. Dlatego nie należy popadać w panikę, jeśli posiada się dolary sprzed lat. Jednak starymi dolarami nie wszędzie zapłacisz, bowiem nie wszystkie kraje je akceptują. Dodatkowo może być problem z wymianą w kantorze.

Dolar amerykański – wzory

Obecnie jest w obiegu kilka wersji banknotów dolarowych. Każdy nominał ma 3 wersje, które różnią się datą emisji i wyglądem. Wszystkie aktualne wzory można znaleźć na amerykańskich stronach.

Dolary sprzed 1996 roku, to dolary najbardziej nam znane. Posiadają małe wizerunki głów i są czarno-białe. Nazywane potocznie „małymi głowami”. W USA są nadal a obiegu, jednak w Polsce ciężko je wymienić w kantorach. Są też kraje, które ich nie akceptują (Azja, Afryka). Lecąc na wakacje do Egiptu, nie należy ich zabierać.

Dolar sprzed 1996 roku
Dolar sprzed 1996 roku, tzw. mała głowa.

Dolary emitowane po 1996 roku, to dolary z nowym designem. Mają większe głowy postaci i nadal są czarno-białe. W USA są w obiegu, także wymienimy je w kantorach w większości krajów. Może być problem z wymianą w egzotycznych krajach.

Dolar po 1996 roku
Dolar po 1996 roku, tzw. duża głowa.

 

Dolary emitowane po roku 2013 to najnowsze banknoty amerykańskie. Mają zupełnie inny wygląd i są bardziej kolorowe. Akceptowane na całym świecie, w tym w Afryce i Azji. Kupując dolary w kantorze, wybierajmy tą wersję banknotów, jeśli zamierzamy je zabrać za granicę. Banknoty te mają najlepsze zabezpieczenia – zatopioną wstążke i hologram.

Najnowsze dolary będące w obiegu
Najnowsze dolary będące w obiegu.

 

Co zrobić jeśli chce się wymieć stare banknoty?

Stare amerykańskie banknoty, czyli tzw. „małe głowy” są nadal akceptowane w USA, jednak płatność nimi sprawia trudność w w Azji, Afryce, Ameryce Południowej. Kantory nie chcą ich przyjmować, bowiem nikt ich już nie kupi. Zdecydowana większość klientów kantorów chce otrzymać najnowszą wersję banknotu amerykańskiego. Można natomiast sprzedać takie banknoty w specjalncyh firmach skupujących stare pieniądze. Zazwyczaj odbywa się to po kursie kilkanaście procent niższym niż oficjalny kurs NBP.

Dolary amerykańskie wycofane z obiegu, które mają jedynie wartość kolekcjonerską wyceniane są indywidualnie w zależności od stanu zachowania banknotu. Ostatnią grupę banknotów stanowią stare dolary amerykańskie, które są uszkodzone lub zniszczone. Ich wycena uzależniona jest od stopnia zniszczenia banknotu i zawiera się w przedziale od 50 do 80 procent wartości nominalnej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji