Stuletnie oczekiwanie na mieszkania socjalne. To nie żart

Z najnowszego badania wynika, że w niektórych częściach Anglii dochodzi do nieprawdopodobnie długiego oczekiwania na mieszkania socjalne. Organizacje charytatywne mówią o „krajowym skandalu”.

W niektórych przypadkach czas oczekiwania na mieszkania socjalne obliczono nawet na sto lat… Oznacza to, że, jeśli sytuacja się nie zmieni, niektóre rodziny nie mają szans na otrzymanie lokum.

Mieszkania socjalne poza zasięgiem

Zapotrzebowanie na mieszkania socjalne jest ogromne, jednak ich dostępność bardzo niska. Dlatego organizacje charytatywne apelują do rządu, aby złożył obietnicę budowy 90 000 mieszkań socjalnych rocznie. Tylko wtedy będzie można sprostać zapotrzebowaniu.

Czas oczekiwania na rodzinne mieszkania z councilu wzrósł w niektórych częściach Anglii do ponad 100 lat. Analiza, którą przeprowadziło National Housing Federation (NHF) wykazała, że w 32 councilach w całej Anglii czas oczekiwania na mieszkanie z co najmniej trzema sypialniami wyniósł ponad 18 lat.

Natomiast w trzech najgorszych councilach (wszystkie mieszczą się w Londynie) listy oczekujących przekraczają 100 lat. Z kolei dziewięć councilów ma listy oczekujących dłuższe niż 50 lat.

Dyrektor NHF, Kate Henderson powiedziała:

– Fakt, że rodziny w tak wielu częściach kraju czekają na niedrogie mieszkanie przez okres przekraczający całe dzieciństwo ich dzieci, jest skandalem na skalę kraju. Pozwalamy setkom tysięcy dzieci dorastać w niszczejących tymczasowych domach, w ciasnych i kiepskich warunkach oraz z niewielką prywatnością. To nie są warunki na dorastanie dla dziecka. Te dzieci zasługują na coś lepszego.

Dramatyczna sytuacja dotycząca mieszkań socjalnych w Anglii
Dramatyczna sytuacja dotycząca mieszkań socjalnych w Anglii / fot. Getty Images

Przybywa oczekujących

Obecnie ponad 1,3 miliona rodzin znajduje się na listach oczekujących na mieszkania socjalne w Anglii. Stanowi to wzrost o 37 proc. od 2015 roku. Natomiast rekordowa liczba 164 040 dzieci jest bezdomnych i mieszka w lokalach tymczasowych. Stanowi to dwukrotność poziomu z 2012 roku.

Organizacje charytatywne twierdzą, że coraz częściej rodziny w Anglii muszą żyć w przeludnionych warunkach. Albo wynajmują mieszkania, na które ich nie stać. Lub też nie mają dachu nad głową z powodu braku mieszkań socjalnych.

W zeszłym roku wybudowano 8747 nowych mieszkań socjalnych, czyli o 75 proc. mniej niż w 2010 roku.

Matt Downie, dyrektor generalny Crisis, powiedział:

– To absurdalne, że w niektórych częściach kraju czas oczekiwania na dom socjalny jest dłuższy niż średnia długość życia. Musi to pobudzić działania podczas nadchodzącego przeglądu wydatków. Rząd musi zobowiązać się do budowy mieszkań socjalnych na dużą skalę.

W sprawie wypowiedział się też rzecznik Ministerstwa Mieszkalnictwa, Społeczności i Samorządów Lokalnych zrzucając winę na poprzedni rząd:

– Te ustalenia podkreślają skalę i niszczycielski wpływ kryzysu budownictwa socjalnego, który odziedziczyliśmy.

Teksty tygodnia

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie