czwartek, 19 września, 2024

Surowsze mandaty w Holandii — wyższe kary za wykroczenia drogowe

Od 1 marca 2024 roku wysokość kar za wykroczenia drogowe w Holandii wzrośnie o średnio 10%. Kierowcy, którzy zostaną ukarania mandatami, zapłacą więcej. Zmiany te są efektem starań ministra sprawiedliwości.

Stojący na czele resortu sprawiedliwości Dilan Yeşilgöz z partii Justitie & Veiligheid naciskał na zaostrzenie grzywien, którymi karani są kierowcy za łamanie zasad zapisanych w kodeksie ruchu drogowego. Decyzja o zwiększeniu wysokości mandatów spotkała się krytykę ze holenderskiej Izby Reprezentantów (Tweede Kame), pomysł ten nie podobał się prokuraturze Openbaar Ministerie oraz głównemu organowi doradczego rządu (Raad van State). Według krytyków zmiany te nie przyczynią się do poprawy sytuacji na drogach, a stanowią jedynie środek na zasilenie budżetu państwa

O ile wzrosną stawki za mandaty w Holandii?

Pomimo tego minister Yeşilgöz dopiął swego i przeforsował podwyżkę mandatów. W telewizji RTl bronił się, że również chciałaby mniejszych podwyżek, ale oczekiwany dochód generowany przez wyższe stawki został już uwzględniony w planach wydatków publicznych.

Dodajmy, iż na podwyżkę stawek składa się 5,7 proc. wzrostu z powodu inflacji, a kolejne 4,3 proc. zostały narzucone przez rząd. Dodajmy, iż w 2023 podwyżkę sięgnęła 8 proc. Kara za przejeżdżanie na czerwonym świetle wzrasta z 280 do 300 euro, natomiast kierowcom przyłapanym na korzystaniu z telefonu za kierownicą grozi kara w wysokości 420 euro. Wyprzedzanie z prawej strony to koszt 300, a nie 280 euro.

Kierowcy zostaną uderzeni mocniej po kieszeni

Z kolei jazda bez pasów bezpieczeństwa wiążę się z karą w wysokości 180 (wcześniej 160 euro), a zaparkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych bez pozwolenia wzrasta dp 490 euro z 350. Pamiętajmy, iż w Holandii do kwoty wynikającej z otrzymanego mandatu trzeba jeszcze dodać koszty administracyjne wynoszące 9 euro.

Holenderska organizacja zajmująca się bezpieczeństwem drogowym Veilig Verkeer Nederland (VVN) zwraca uwagę, iż wysokie kary są skuteczne tylko w połączeniu z właściwym ich egzekwowaniem. „Kierowcy muszą być świadomi konsekwencji swojej lekkomyślnej jazdy – powiedziała rzeczniczka Willemijn Plomper. – To jedyny sposób, aby naprawdę poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego – komentuje, jak cytujemy za portalem RTL.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport