Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy. Jaka jest reakcja Keira Stramera i czy bunt skłoni rządzących w UK do refleksji nad wprowadzanymi zmianami i tempem. 

Czy system opieki społecznej w Wielkiej Brytanii realnie jest zepsuty? I czy obecna partia go naprawi? Obaw jest dużo więcej niż wiary w reformy. Reformy systemu świadczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii. W tym Personal Independence Payment (PIP) i Universal Credit  miały być odpowiedzią na rosnące obciążenia budżetowe i nieefektywność systemu. Zamiast tego wywołały jednak największy bunt wewnątrz Partii Pracy od początku rządów Keira Starmera. Ponad 100 posłów laburzystowskich stanowczo powiedziało „nie dla reform”. Krytykuj ich kierunek, tempo i brak konsultacji z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami.

- Advertisement -

Nie dla reform – polityczna burza i bunt we własnych szeregach

Chociaż rząd Starmera deklaruje, że reformy są konieczne, by „uratować przyszłość systemu opieki socjalnej”, coraz więcej głosów – nie tylko ze strony opozycji, ale i wewnątrz partii – alarmuje, że zmiany są wprowadzane bez wystarczającej refleksji i bez realnej konsultacji społecznej.
Poseł Clive Lewis nazwał obniżanie świadczeń „obscenicznym” i sprzecznym z wartościami Partii Pracy. Stella Creasy ostrzegła, że ignorowanie obaw posłów i opinii publicznej będzie „zaniedbaniem obowiązków”.

Nie dla reform w UK - zmiany w opiece socjalnej budzą wiele wątpliwości
Nie dla reform w UK – zmiany w opiece socjalnej budzą wiele wątpliwości, fot. gettyimages.com

Głos lidera: stanowczy Starmer nie ustępuje

Pomimo sprzeciwu, Keir Starmer broni reform. Twierdzi, że obecny system „trzyma ludzi w pułapce”, a ponad tysiąc nowych wniosków o PIP dziennie sprawia, że system jest „nie do utrzymania”.
„To tak, jakby co roku przybywało miasto wielkości Leicester” – powiedział lider laburzystów. Dlatego Keir Streamer podkreśla, że bez zmian świadczenia socjalne mogą w przyszłości przestać istnieć. Starmer jednoznacznie zapowiedział, że jego rząd „będzie kontynuował reformy”. Niezależnie od politycznego oporu.

Co mają przynieść reformy systemu opieki socjalnej? Cel: 5 miliardów funtów oszczędności

Reformy zaproponowane przez Departament Pracy i Emerytur (DWP) mają przynieść budżetowi Wielkiej Brytanii 5 miliardów funtów rocznych oszczędności. Planowane są zaostrzenia kryteriów przyznawania PIP i świadczeń w ramach Universal Credit.
Minister Liz Kendall ostrzegła, że bez takich działań „system opieki socjalnej może nie przetrwać. Wówczas nie będzie dostępny dla tych, którzy naprawdę go potrzebują”.

Społeczne obawy: strach przed utratą wsparcia

Organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne alarmują. Zmiany mogą uderzyć w najbardziej bezbronnych obywateli. Zatem wielu realnie potrzebującym wsparcia grozi jego utrata. Zarzuty dotyczą także braku szerokich konsultacji społecznych. Te mogłyby zapobiec decyzjom podejmowanym bez uwzględnienia doświadczeń i potrzeb beneficjentów.

Czy możliwa jest rewizja reform DWP i PIP?

Choć rząd twierdzi, że jest otwarty na dialog, nie wskazuje na razie żadnych konkretów dotyczących modyfikacji planów. Liczba zbuntowanych posłów oraz rosnący sprzeciw społeczny mogą jednak zmusić Starmera do przynajmniej częściowego złagodzenia reform – zwłaszcza w kontekście obietnic o „bardziej sprawiedliwym społeczeństwie”.

 

Między reformą a rewolucją

Rząd Keira Starmera stoi dziś przed fundamentalnym pytaniem: jak naprawić „zepsuty system opieki socjalnej”, nie rujnując zaufania obywateli i nie marginalizując osób najbardziej potrzebujących wsparcia. Głos 100 posłów Partii Pracy, który wybrzmiał stanowczo „Nie dla reform”, to sygnał, że przyszłość tych zmian – choć politycznie forsowana – może się okazać bardziej niepewna, niż zakładano. Wskazuje również jasno na opór nawet w sercu rządzącej partii. Czy nie budzi to wątpliwości w jakość i przygotowanie modyfikacji?

 

Teksty tygodnia

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie