Najnowszy raport pokazuje, jak „szokująco” błędny jest system Home Office dotyczący wydawania wiz dla pracowników sektora opieki. I naraża ludzi na ryzyko wyzysku.
Raport z inspekcji wykazał liczne uchybienia w systemie Home Office dotyczącym sponsoringu, a co za tym idzie – przyznawania wiz dla pracowników domów opieki.
Wadliwy system wizowy Home Office
Okazało się, że ministerstwo dało możliwość rekrutacji osób z zagranicy nieistniejącym domom opieki. Wadliwy jest cały system opierający się na tym, że domy opieki pełnią rolę sponsorów, dzięki którym osoby z zagranicy otrzymują wizę pracowniczą. Niestety doprowadziło to do nadużyć, w związku z którymi wielu niewykwalifikowanych pracowników mogło przyjechać do UK.
W raporcie opracowanym przez Davida Neala stwierdzono, że „system zapraszał do Wielkiej Brytanii dużą liczbę słabo wykwalifikowanych pracowników, których narażano na wyzysk”.
Warto wspomnieć, że sam David Neal, który opracował raport, w ubiegłym miesiącu, został zwolniony ze stanowiska głównego inspektora ds. granic i imigracji, gdy wdał się w kłótnię z rządem w związku z obawami dotyczącymi Home Office.
We wtorek Home Office opublikowało jednak dwa raporty Neala. W tym druzgocący werdykt w sprawie systemu licencjonowania sponsorów, za sprawą których przyznawano wizy pracownikom opieki.
W raporcie przedstawiono „konsekwencje ograniczonego rozumienia przez Home Office sektora opieki społecznej. A także niedoszacowanie przez Home Office popytu na wizy dla pracowników tego sektora i nieodpowiedni system licencjonowania sponsorów”.
Wizy dla pracowników nieistniejących domów opieki
Neal w raporcie zwrócił także uwagę na przypadek aż 275 certyfikatów dotyczących sponsoringu, które przyznano nieistniejącym domom opieki. A także 1234 certyfikatów wydanych firmie, która podała, że w momencie otrzymania licencji zatrudniała tylko czterech pracowników.
Tylko w tych dwóch sytuacjach aż 1500 osób mogło przybyć do kraju nielegalnie posiadając słabe kwalifikacje i było narażonych na wyzysk.
Home Office w odpowiedzi na raport stwierdziło, że program wizowy cieszy się powodzeniem. I pozwolił on obsadzić pracownikami z zagranicy aż „160 000 wakatów w sektorze opieki i spełnić cele Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej”.