Sztuczna inteligencja decyduje o losie imigrantów w UK, w tym Polaków

Pojawiły się poważne obawy w związku z faktem, że sztuczna inteligencja ma wpływ na decyzje Home Office w sprawie imigrantów w UK. W tym także na decyzje dotyczące statusu zasiedlenia.

Narzędzie sztucznej inteligencji, które wykorzystuje Home Office w sprawie działań egzekucyjnych wobec dorosłych i dzieci imigrantów, może wpływać na zatwierdzanie przez urzędników zautomatyzowanych decyzji zmieniających życie.

- Advertisement -

Sztuczna inteligencja decyduje o losie imigrantów?

Na światło dzienne wyszły nowe szczegóły dotyczące systemu egzekwowania prawa imigracyjnego. Dotyczą one sztucznej inteligencji i jej wpływu na podejmowanie decyzji przez Home Office.

Krytycy zwrócili uwagę na fakt, że możemy mieć do czynienia z „robotem prowadzącym sprawy”, który może „kodować niesprawiedliwości”. To algorytm ma brać udział w wydawaniu decyzji w kwestii tego, czy dany imigrant będzie mógł zostać w UK.

Rząd chce zapewnić efektywność w rozpatrywaniu rosnącej liczby spraw dotyczących osób ubiegających się o azyl. Obrońcy praw imigrantów wezwali jednak Home Office do wycofania się z systemu opartego na sztucznej inteligencji. Twierdzą, że jest to „technologia wykorzystywana do zwiększenia efektywności okrucieństwa i krzywdy”.

Niechętnie wyjawiona informacja

O zaangażowaniu sztucznej inteligencji w decyzje Home Office dotyczące imigrantów dowiedziano się dopiero po rocznej walce o wolność informacji. Grupie z Privacy International udostępniono zredagowane instrukcje i oceny skutków.

Okazało się również, że osobom, których sprawy rozpatruje algorytm, nie powiedziano o tym, że zaangażowana jest w to sztuczna inteligencja. System jest jednym z kilku programów sztucznej inteligencji, które są wdrażane przez brytyjskie władze. Wynika to z potrzeby większej szybkości i wydajności w rozpatrywaniu spraw.

Niestety nadal istnieją duże obawy dotyczące przejrzystości w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji przez rząd. W różnych dziedzinach, od zdrowia po opiekę społeczną.

Minister nauki, innowacji i technologii, Peter Kyle twierdzi, że sztuczna inteligencja ma „niesamowity potencjał poprawy naszych usług publicznych… Ale, aby w pełni z niej skorzystać, musimy zbudować zaufanie do tych systemów”.

Co istotne – system oparty na sztucznej inteligencji jest również wdrażany w przypadku obywateli UE pragnących pozostać w Wielkiej Brytanii w ramach UE Settlement Scheme.

Teksty tygodnia

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie