Sztuczna inteligencja decyduje o losie imigrantów w UK, w tym Polaków

Pojawiły się poważne obawy w związku z faktem, że sztuczna inteligencja ma wpływ na decyzje Home Office w sprawie imigrantów w UK. W tym także na decyzje dotyczące statusu zasiedlenia.

Narzędzie sztucznej inteligencji, które wykorzystuje Home Office w sprawie działań egzekucyjnych wobec dorosłych i dzieci imigrantów, może wpływać na zatwierdzanie przez urzędników zautomatyzowanych decyzji zmieniających życie.

Sztuczna inteligencja decyduje o losie imigrantów?

Na światło dzienne wyszły nowe szczegóły dotyczące systemu egzekwowania prawa imigracyjnego. Dotyczą one sztucznej inteligencji i jej wpływu na podejmowanie decyzji przez Home Office.

Krytycy zwrócili uwagę na fakt, że możemy mieć do czynienia z „robotem prowadzącym sprawy”, który może „kodować niesprawiedliwości”. To algorytm ma brać udział w wydawaniu decyzji w kwestii tego, czy dany imigrant będzie mógł zostać w UK.

Rząd chce zapewnić efektywność w rozpatrywaniu rosnącej liczby spraw dotyczących osób ubiegających się o azyl. Obrońcy praw imigrantów wezwali jednak Home Office do wycofania się z systemu opartego na sztucznej inteligencji. Twierdzą, że jest to „technologia wykorzystywana do zwiększenia efektywności okrucieństwa i krzywdy”.

Niechętnie wyjawiona informacja

O zaangażowaniu sztucznej inteligencji w decyzje Home Office dotyczące imigrantów dowiedziano się dopiero po rocznej walce o wolność informacji. Grupie z Privacy International udostępniono zredagowane instrukcje i oceny skutków.

Okazało się również, że osobom, których sprawy rozpatruje algorytm, nie powiedziano o tym, że zaangażowana jest w to sztuczna inteligencja. System jest jednym z kilku programów sztucznej inteligencji, które są wdrażane przez brytyjskie władze. Wynika to z potrzeby większej szybkości i wydajności w rozpatrywaniu spraw.

Niestety nadal istnieją duże obawy dotyczące przejrzystości w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji przez rząd. W różnych dziedzinach, od zdrowia po opiekę społeczną.

Minister nauki, innowacji i technologii, Peter Kyle twierdzi, że sztuczna inteligencja ma „niesamowity potencjał poprawy naszych usług publicznych… Ale, aby w pełni z niej skorzystać, musimy zbudować zaufanie do tych systemów”.

Co istotne – system oparty na sztucznej inteligencji jest również wdrażany w przypadku obywateli UE pragnących pozostać w Wielkiej Brytanii w ramach UE Settlement Scheme.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK na grzybobraniu. Czy Brytyjczycy podzielają tę pasję?

Sezon na grzybobranie nadal trwa w UK. Jest to...

Rekordowa liczba zgonów spowodowanych alkoholem w Szkocji

Jak wynika z oficjalnych danych, liczba osób, których śmierć była spowodowana alkoholem, nie tylko utrzymuje się (wciąż!) na bardzo wysokim poziomie, ale odnotowano największą liczbę zgonów od 15 lat.

Hrabstwo Merseyside: Polska rodzina celem ksenofobicznych ataków

Polka mieszkająca w Huyton miała stać się ofiarą rasistowskich ataków. Nasza rodaczka uważa, że jej rodzina jest prześladowana przez nastoletnich chuliganów, z powodu jej polskiego pochodzenia.

9,3 mln ludzi żyjących w UK doświadcza biedy i głodu

Ponad 9 milionów osób żyjących w Wielkiej Brytanii doświadcza tak skrajnego poziomu ubóstwa, że są uzależnienie od żywności rozdawanej przez organizacje charytatywne. Liczba osób doświadczających tego, co definiowane jest jako "bieda i głód" ("hunger and hardship") jest o milion większa, niż jeszcze pięć lat temu.

Ceny domów w UK znalazły się na rekordowo wysokim poziomie

Jak wynika z danych przedstawionych przez bank Halifax, który specjalizuje się w udzielaniu pożyczek hipotecznych, przeciętny koszt zakupu domu w Wielkiej Brytanii wyniósł w październiku 293 999 funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie