piątek, 20 września, 2024

Ta grupa wiekowa korzysta z internetu tak często jak pokolenie Z. Zgadłbyś która?

Jeśli komuś się wydaje, że z internetu nałogowo korzystają przede wszystkim młodzi ludzie, to jest w błędzie. Faktem jest, że od przeglądania sieci i mediów społecznościowych niemal uzależnieni są przedstawiciele pokolenia Z. Ale zaraz za nimi plasuje się grupa wiekowa, której nikt nie podejrzewałby o tak duże zainteresowanie światem wirtualnym.

Kto najwięcej korzysta z internetu?

Najnowsze dane opublikowane przez the Office for National Statistics odnośnie korzystania z internetu bardziej niż zaskakują. Okazuje się, że poza przedstawicielami pokolenia Z (tzw. zoomerami urodzonymi mniej więcej w latach 1995 – 2009), najwięcej czasu w sieci spędzają osoby 70+. To właśnie one, obok najmłodszego pokolenia wchodzącego właśnie na rynek pracy, spędzają najwięcej czasu przed komputerem lub innym urządzeniem z dostępem do internetu. Jest to ich główne zajęcie, obok pracy lub niewliczanego do badania oglądania materiałów filmowych na platformach streamingowych.

Dane z września zeszłego roku pokazały, że osoby w wieku 70 plus spędzały przed komputerem lub „na” smartfonie średnio 43 minuty i sześć sekund dziennie. To o wiele więcej, bo aż o 10 minut dłużej niż osoby po czterdziestce.

Jak z internetu korzystają osoby młodsze, a jak starsze?

Badania pokazują jednak, że pomimo zbliżonego czasu spędzonego w sieci przez przedstawicieli pokolenia Z i osób w wieku 70+, między tymi dwoma grupami występują spore różnice w zakresie tego, co w internecie robią. Młodzi, 20-latkowie, przede wszystkim grają w gry komputerowe. Z kolei osoby powyżej 70. roku życia więcej czasu spędzają na przeglądaniu stron internetowych, sprawdzaniu poczty elektronicznej czy na tworzeniu treści. Nie oznacza to jednak, że osoby 70 plus nie grają w gry komputerowe. Bo okazuje się, że z wynikiem 8 minut i 18 sekund dziennie robią to częściej niż osoby po sześćdziesiątce (pokolenie Z poświęca na to średnio 32 minuty). Najmniej natomiast osoby po siedemdziesiątce poświęcają czasu na aktywność w mediach społecznościowych.

– Wiemy, że to właśnie osoby starsze są najczęściej wykluczone cyfrowo, ponieważ nie mają umiejętności cyfrowych. Dlatego też najnowsze dane mogą początkowo wydawać się zaskakujące. Jednak znaczna część tej grupy wiekowej poddała się zmianom. Wiele osób w wieku powyżej 70 lat odniosło korzyści, dołączając do tysięcy innych osób i zdobywając umiejętności cyfrowe w lokalnych centrach integracji cyfrowej – mówi Katie Heard, dyrektorka ds. badań i analizy danych w organizacji charytatywnej Good Things Foundation.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?