Tempo wzrostu inflacji w Holandii ciągle rośnie

W lipcu 2024 roku wskaźnik inflacji w Holandii wyniósł 3,7% w skali roku, jak wynika z szybkiego szacunku Centraal Bureau voor de Statistiek. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano wzrost o 0,5 punktu procentowego (3,2%), a o 1% gdy spojrzymy na inflację w maju (2,7%).

W jakim tempie rosną ceny w Holandii? Niestety, wciąż mamy do czynienia z rosnącym poziomem inflacji w „Kaju tulipanów”. W lipcu stopa inflacji sięgnęła 3,7%, w skali rok do roku, a głównymi czynnikami wpływającymi na wzrost były rosnące koszty żywności i napojów, ale także usług.

Co przyczyniło się do wzrostu cen w Holandii?

Jak czytamy na łamach portalu „NL Times”, wzrost w tym pierwszym zakresie wyniósł 5,4% w porównaniu do 4,4% wzrostu w czerwcu. Koszty usług również się zwiększyły, w lipcu poszły w górę o 5,7% w porównaniu do 4,6% w czerwcu. Z kolei ceny energii, w tym paliw dostępnych na stacjach, pozostały praktycznie niezmienione w lipcu po wzroście w wysokości 3,4% w czerwcu.

Warto w tym miejscu dodać, iż pomiar wzrostu cen towarów i usług, dokonywany przez CBS przyjmuje nieco inną metodologię, niż Eurostat. W krajach należących do UE przyjęto ujednoliconą miarę EU Harmonised Index of Consumer Prices. Stopa HICP w Holandii w czerwcu wyniosła 3,5%, gdy w czerwcu była niewiele niższa i wyniosła 3,4%.

Dane o inflacji w Holandii

Dla pełnego kontekstu dodajmy, że jak wynika z danych Eurostatu, w krajach strefy Euro inflacja mierzona stopą HICP wyniosła 2,5%. Jak zatem widać, w Holandii tempo wzrostu cen jest nieco wyższe, niż przeciętnie.

Główną różnicą między indeksem CPI a HICP w przypadku Holandii jest to, że HICP, w przeciwieństwie do CPI, nie bierze pod uwagę kosztów utrzymania we własnym domu. W CPI koszty te są obliczane na podstawie zmian w zakresie wysokości czynszu za mieszkania.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport