Theresa May: „Moja umowa brexitowa byłaby lepsza”

Theresa May trzyma się stanowiska, iż Wielka Brytania znajdowałaby się w lepszej sytuacji, gdyby parlament poparł jej umowę wyjścia UK z UE, a nie koncepcję autorstwa Borisa Johnsona.

Na antenie BBC była szefowa brytyjskiego rządu wyraziła przekonanie, że Brexit według jej pomysłu byłby dla Wielkiej Brytanii lepszym rozwiązaniem. W 2016 Theresa May stanęła na czele rządu i w obliczu niezwykle trudnego zadania — wypracowania umowy regulującej zasady opuszczenia struktur unijnych.

Polityczka Partii Konserwatywnej w swojej pracy musiała lawirować między żądaniami zwolenników twardego Brexitu a posłami, którzy chcieli pozostać w UE. Ostatecznie, umowa w kształcie nadanym przez premier May i jej gabinet została wielokrotnie odrzucana przez parlamentarzystów. Ostatecznie, nie udało się wypracować takiego modelu umowy, który zadowoliłby odpowiednią liczbę posłów.

Jak Theresa May broni swojej koncepcji wyjścia z UE?

Ostatecznie, zrezygnowała z funkcji lidera Partii Konserwatywnej i stanowiska szefa rządu. W 2019 została zastąpiona przez Borisa Johnsona i „jego” umowa brexitowa „przeszła” w Izbie Gmin i Izbie Lordów.

W szeroko zakrojonym wywiadzie na łamach podcastu Nicka Robinsona Political Thinking Theresa May podsumowała trzy burzliwe lata na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Odnosząc cię do kwestii umowy brexitowej zwracała uwagę, że chciała wypracować porozumienie, które brałoby także pod uwagę argumenty zwolenników pozostania w UE.

– Chciałam zapewnić Brexit, który uwzględni obawy tych 48% – mówi May w rozmowie z Robinsonem, odnosząc się do odsetka Brytyjczyków, którzy oponowali wobec wyjścia z UE. – I taką umowę, jak sądzę, wynegocjowałam – zaznacza.

Była premier zwraca uwagę na trudności, z którymi się zmagała

– Nie dałoby to żadnej ze stron w stu procentach tego, czego oczekiwały, ale postawiłoby nasz kraj w ogólnie lepszej sytuacji – dodaje. Była premier zaznacza także, że „błędem” jest opisanie jej planu jako „twardego” Brexitu, ponieważ próbowała utrzymać przewagę handlową, jaką Wielka Brytania cieszyła się w UE.

– Próbowałam wyprowadzić ludzi poza poczucie, że patrzą tylko na przeszłość – podsumowuje Theresa May.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

Teksty tygodnia

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie