UK odrzuciło ofertę UE dotyczącą pracy i studiów dla młodych osób

Oferta Unii Europejskiej przedstawiona Wielkiej Brytanii miałaby ułatwić po Brexicie osobom w wieku od 18 do 30 lat studiowanie i pracę za granicą. Komisja Europejska zaznaczyła, że umowa byłaby obwarowana ograniczeniami i nie byłaby przywróceniem swobodnego przepływu osób.

Proponowany przez Unię Europejską program nie byłby przywróceniem swobodnego przepływu osób. A pobyt młodych ludzi za granicą byłby ograniczony ramami czasowymi. Ponadto młodzi ludzie z UK mogliby przebywać wyłącznie w tym kraju UE, który by zaakceptował ich przyjęcie.

Ograniczenie kontroli na granicach

Dzięki zaproponowanemu przez Unię Europejską programowi udałoby się znacznie ograniczyć kontrole imigracyjne młodych ludzi przemieszczających się między Wielką Brytanią i krajami Wspólnoty.

Ponadto Komisja Europejska wyszła z propozycją wprowadzenia takiego programu z tego względu, iż Wielka Brytania w ubiegłym roku zwróciła się z prośbą do kilku państw UE o omówienie indywidualnych umów tego typu.

Byłoby to pierwsze tego rodzaju porozumienie w sprawie mobilności, jakie UE zawarła z jakimkolwiek krajem spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), z wyjątkiem Szwajcarii.

Wielka Brytania odrzuciła ofertę UE

Downing Street odrzuciło ofertę Unii Europejskiej stwierdzając obcesowo, że „swobodny przepływ osób się skończył”. Wielka Brytania prowadzi już podobne programy dotyczące młodych ludzi z niektórymi krajami spoza UE. Pozwalają one przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii młodym ludziom na okres do dwóch lat.

Brytyjski rząd twierdzi, że jest otwarty na rozszerzenie tych programów na poszczególne kraje członkowskie, jednak nie na całą Unię Europejską.

Rzecznik rządu powiedział w piątkowy wieczór:

– Nie wprowadzamy ogólnounijnego programu dotyczącego mobilności młodzieży – zniesiono swobodę przepływu osób z UE i nie ma planów jej wprowadzenia.

Downing Street zaznaczyło, że woli umowy zawierane z poszczególnymi państwami członkowskimi, niż umowę, która miałaby zastosowanie do wszystkich 27 krajów członkowskich.

Wielka Brytania posiada już rodzaj wizy w ramach programu mobilności młodzieży, która umożliwia młodym ludziom z 10 krajów (w tym Australii, Nowej Zelandii i Kanady), studiowanie lub pracę w Wielkiej Brytanii przez okres do dwóch lat. Nie jest ona jednak dostępna dla wnioskodawców z UE.

Teksty tygodnia

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie