piątek, 20 września, 2024

Ukraińscy uchodźcy w Holandii będą musieli płacić za swoje utrzymanie

Ukraińscy uchodźcy w Holandii, którzy mają pracę, będą musieli płacić 350 euro miesięcznie na pokrycie kosztów własnego utrzymania. Tak powiedział w parlamencie wiceminister sprawiedliwości, Eric van der Burg.

W czasie debaty w parlamencie holenderscy posłowie wyrazili się jasno, że chcieliby, aby uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli w ich kraju pracę, mieli większy wkład we własne utrzymanie.

Ukraińscy uchodźcy w Holandii

Od czasu, gdy dwa lata temu Rosja zaatakowała Ukrainę na pełną skalę, ukraińscy uchodźcy mają prawo do mieszkania i pracy w Holandii bez wizy. Są również zwolnieni z płacenia za rachunki dotyczące prądu i gazu, a także za ubezpieczenie zdrowotne i lokalne podatki.

Dla holenderskich parlamentarzystów nadszedł jednak czas, aby Ukraińcy mieszkający w Holandii płacili za swoje utrzymanie.

Obecnie ukraińscy uchodźcy otrzymują od holenderskich władz lokalnych od 280 do 380 euro miesięcznie na pokrycie kosztów utrzymania. Wpłaty te mają jednak zostać wstrzymane, gdy znajdą pracę. Niestety władze zdają sobie sprawę z tego, że zasada ta będzie trudna do wyegzekwowania.

350 euro miesięcznie na swoje utrzymanie

Van der Burg powiedział, że „wkrótce” wprowadzone zostaną składki, które będą musieli uiścić pracujący Ukraińcy. Wyznaczono 105 euro na każdą osobę dorosłą na pokrycie kosztów energii elektrycznej, gazu i wody.

Ponadto Ukraińcy mieszkający w miejscach zakwaterowania, gdzie mają zapewnione posiłki, będą musieli płacić 242,48 euro za każdą osobę dorosłą.

Problemem jest zmienny dochód

Niektóre partie w parlamencie opowiedziały się za wprowadzeniem systemu uzależnionego od dochodów. Wysokość opłat, które musieliby uiścić Ukraińcy, zależałaby wtedy od tego, ile zarabiają. Jednak Van der Burg stwierdził, że byłoby to zbyt skomplikowane. Także dlatego, że część Ukraińców ma zmienny dochód.

Minister poinformował również, że zdecydował się nie obciążać Ukraińców kosztami zakwaterowania, ponieważ wielu z nich przebywa w tymczasowych miejscach zakwaterowania.

W opłatach za utrzymanie, które musieliby uiszczać Ukraińcy, znalazłyby się także koszty wynajmu. Dałoby to im więcej praw jako najemcom i nałożyło większe obowiązki na osoby wynajmujące.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport