Ukraińscy uchodźcy w Holandii będą musieli płacić za swoje utrzymanie

Ukraińscy uchodźcy w Holandii, którzy mają pracę, będą musieli płacić 350 euro miesięcznie na pokrycie kosztów własnego utrzymania. Tak powiedział w parlamencie wiceminister sprawiedliwości, Eric van der Burg.

W czasie debaty w parlamencie holenderscy posłowie wyrazili się jasno, że chcieliby, aby uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli w ich kraju pracę, mieli większy wkład we własne utrzymanie.

Ukraińscy uchodźcy w Holandii

Od czasu, gdy dwa lata temu Rosja zaatakowała Ukrainę na pełną skalę, ukraińscy uchodźcy mają prawo do mieszkania i pracy w Holandii bez wizy. Są również zwolnieni z płacenia za rachunki dotyczące prądu i gazu, a także za ubezpieczenie zdrowotne i lokalne podatki.

Dla holenderskich parlamentarzystów nadszedł jednak czas, aby Ukraińcy mieszkający w Holandii płacili za swoje utrzymanie.

Obecnie ukraińscy uchodźcy otrzymują od holenderskich władz lokalnych od 280 do 380 euro miesięcznie na pokrycie kosztów utrzymania. Wpłaty te mają jednak zostać wstrzymane, gdy znajdą pracę. Niestety władze zdają sobie sprawę z tego, że zasada ta będzie trudna do wyegzekwowania.

350 euro miesięcznie na swoje utrzymanie

Van der Burg powiedział, że „wkrótce” wprowadzone zostaną składki, które będą musieli uiścić pracujący Ukraińcy. Wyznaczono 105 euro na każdą osobę dorosłą na pokrycie kosztów energii elektrycznej, gazu i wody.

Ponadto Ukraińcy mieszkający w miejscach zakwaterowania, gdzie mają zapewnione posiłki, będą musieli płacić 242,48 euro za każdą osobę dorosłą.

Problemem jest zmienny dochód

Niektóre partie w parlamencie opowiedziały się za wprowadzeniem systemu uzależnionego od dochodów. Wysokość opłat, które musieliby uiścić Ukraińcy, zależałaby wtedy od tego, ile zarabiają. Jednak Van der Burg stwierdził, że byłoby to zbyt skomplikowane. Także dlatego, że część Ukraińców ma zmienny dochód.

Minister poinformował również, że zdecydował się nie obciążać Ukraińców kosztami zakwaterowania, ponieważ wielu z nich przebywa w tymczasowych miejscach zakwaterowania.

W opłatach za utrzymanie, które musieliby uiszczać Ukraińcy, znalazłyby się także koszty wynajmu. Dałoby to im więcej praw jako najemcom i nałożyło większe obowiązki na osoby wynajmujące.

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport