Fot. Getty
Zastanawiasz się, jakich formalności należy dopełnić, aby ubiegać się o Universal Credit? Zobacz listę dokumentów, które musi złożyć każdy, kto chce pobierać brytyjski zasiłek powszechny.
Wytyczne na stronach rządowych jasno precyzują, jakie kroki trzeba podjąć, by udowodnić, że powinniśmy otrzymywać Universal Credit. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o dokumentacji, którą należy dołączyć do wniosku o zasiłek powszechny.
Jak wnioskować o Universal Credit?
Przede wszystkim należy pamiętać, że wniosek o brytyjski zasiłek powszechny składa się przez internet. Dodatkowo, jeśli mieszkasz z partnerem, musicie wniosek złożyć jako para (nie jest konieczne, by być po ślubie).
Czytaj także: Employment and Support Allowance (ESA) – jak uzyskać zasiłek na wypadek choroby lub niepełnosprawności?
Wniosek musi być złożony online, co oznacza, że Twoja tożsamość również musi zostać w ten sposób zweryfikowana przez system. Aby było to możliwe będziesz potrzebował na przykład jednego z poniższych dokumentów tożsamości:
- prawo jazdy
- paszport
- karta debetowa lub kredytowa.
Po złożeniu wniosku otrzymasz informację o tym, czy powinieneś umówić się telefonicznie na spotkanie z urzędnikiem – jeśli okaże się, że powinieneś, to umówienie się na spotkanie oraz obecność na tym spotkaniu są dla Ciebie obowiązkowym warunkiem i jeśli go nie spełnisz, nie otrzymasz Universal Credit.
>>DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT UNIVERSAL CREDIT! PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK<<
Jakie dokumenty należy złożyć, ubiegając się o Universal Credit?
Aby udowodnić, że Twoja aktualna sytuacja życiowa uprawnia Cię do pobierania brytyjskiego zasiłku powszechnego, musisz zamieścić w Twojej aplikacji:
- dane Twojego banku lub Twojej kasy oszczędnościowo-kredytowej (jeśli nie posiadasz konta w banku lub w innej instytucji finansowej, zadzwoń na infolinię Universal Credit)
- Twój adres e-mail
- informacje na temat Twojego mieszkania (np. ile wynosi opłacany prze Ciebie czynsz)
- szczegółowe informacje dotyczące Twojego dochodu (np. odpowiednim dokumentem będą payslipy)
- szczegóły dotyczące Twoich oszczędności i wszelkich inwestycji (np. akcji lub nieruchomości)
- szczegółowe informacje dotyczące ponoszonych przez Ciebie opłat za opiekę nad dziećmi, (w przypadku, gdy ubiegasz się o pomoc w pokryciu kosztów opieki nad dziećmi).
Zobacz koniecznie: Podwyżka Universal Credit od 2020 roku. Zobacz, o ile wzrosną zasiłki