piątek, 20 września, 2024

W 2022 roku zgubiono rekordową liczbę bagażu lotniczego

W 2022 roku zagubiono, opóźniono lub uszkodzono około 26 milionów sztuk bagażu w ramach podróży lotniczych. Oznacza to, że jakiś problem dotykał prawie ośmiu (dokładnie 7.6) sztuk bagażu na 1000.

Jak wynika z danych opublikowanych w raporcie przygotowanym przez SITA mamy do czynienia z najwyższym wskaźnikiem w tym zakresie od 2012 roku, a więc od ponad dekady! Wówczas ogólna liczba sztuk bagażu, które zostały zgubione lub zniszczone wyniosła 26,3 miliona (prawie dziewięć sztuk na 1000). W raporcie stwierdzono również, że wzrost tego typu incydentów odnotowany w 2022 roku wynikał w największej mierze z problemów występujących podczas przesiadek. To w 42% przyczyny przypadków zagubionego, uszkodzonego lub opóźnionego bagażu.

Dodajmy, iż linie lotnicze są zobowiązane do śledzenia każdej sztuki bagażu należącego do pasażerów korzystających z ich usług. Jednym z wyjaśnień dotyczących tego, dlaczego akurat w 2022 roku doszło do tak dużej liczby problemów w tym zakresie, jest powrót poziomu ruchu lotniczego sprzed pandemii.

Z czego wynikają problemy lotnisk i linii lotniczych?

Zeszły rok był pierwszym sezonem letnim, w którym odnotowano masowy powrót do latania po problemach w podróżowaniu spowodowanych przez Covid-19. Jak się w praktyce okazało, wiele lotnisk i linii lotniczych, które dokonały cięć w swoim personelu podczas pandemii, miało trudności z wystarczająco szybką rekrutacją personelu, w tym osób zajmujących się obsługą bagażu.

Rzecz jasna najbardziej poszkodowanymi w tej sytuacji są pasażerowie. 27-letnia Chloe z londyńskiego Croydon leciała do Włoch na ślub swojej przyjaciółki. Podróżowała z Gatwick do Pizy liniami EasyJet. Wylądowała we Włoszech 1 sierpnia, ale jej walizka nie dotarła na taśmę bagażową. Początek wyjazdu spędziła więc na gorączkowym bieganiu po sklepach w poszukiwaniu niezbędnych kosmetyków i ubrań.

Całkowita wartość walizki i jej zawartości wynosiła około 1000 funtów. Zgłaszając problem liniom, uruchomiła procedurę, która będzie trwała 45 dni, zanim zmieniony zostanie status z opóźnionego na zagubiony.

Jak zachować się w obliczu utraty bagażu?

– Oznacza to, że jestem w zawieszeniu, ponieważ w tym czasie nie mogę ubiegać się o odszkodowanie od EasyJet ani rekompensatę w ramach mojego ubezpieczenia podróżnego, dopóki nie stwierdzą, że bagaże całkowicie przepadły – komentuje Chloe, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC. – Otrzymujesz od EasyJet 25 funtów na osobę dziennie przez maksymalnie trzy dni do wydania na przybory toaletowe i podstawową odzież. Ale to jest przecież za mało – podsumowuje.

Według Civil Aviation Authority maksymalną kwotą, jaką można otrzymać w ramach rekompensaty, to 1000 funtów, ale „otrzymanie takiej sumy zdarza się ekstremalnie rzadko”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

O co najczęściej kłócimy się z sąsiadami w Wielkiej Brytanii?
Szef szpitala, który „uciszył obawy dotyczące Lucy Letby”, odszedł z NHS z 1,5 milionami funtów
„Miało być tak pięknie, a nie jest….” – Polacy szczerze o powrocie z UK do Polski

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?