W Glasgow dzieci biegają z nożami po ulicach

I choć brzmi to jak krzykliwy tytuł, wśród osób zatrzymanych za posiadanie niebezpiecznego noża znajdują się nawet 12-latkowie. Niestety coraz młodsze dzieci wkraczają w świat przestępstw, handlu narkotykami i przepychanek gangów. W Glasgow dzieci biegają z nożami po ulicach i to jest niezwykle niepokojące zjawisko.

Z najnowszych danych policyjnych wynika, że w samym tylko 2024 roku aż 91 nieletnich w wieku poniżej 18 lat zostało zatrzymanych w Szkocji za posiadanie niebezpiecznego, ostrego narzędzia. Wśród nich znalazły się dzieci zaledwie 12-letnie. W jednym z przypadków w Edynburgu nóż znaleziono nawet przy… 10-latku. W Szkocji dzieci biegają z nożami po ulicach. To przeraża.

- Advertisement -

W Edynburgu i Glasgow dzieci biegają z nożami po ulicach

Nastolatkowie stanowili aż jedną trzecią wszystkich pozytywnych zatrzymań związanych z posiadaniem noża w 2024 roku w całej Szkocji. Wśród posiadaczy niebezpiecznego narzędzia są dzieci – uczniowie szkół podstawowych.

Brutalna rzeczywistość nie pozostawia złudzeń: w Glasgow i okolicach coraz młodsze dzieci noszą przy sobie noże. Wchodzą w konflikt z prawem jeszcze przed ukończeniem szkoły podstawowej. Zjawisko to wiązane jest bezpośrednio z rosnącym wpływem młodocianych gangów, handlem narkotykami oraz naciskiem rówieśniczym.

– Każda z tych szokujących statystyk to nie tylko przypadek, ale dowód na pogłębiający się problem społeczny – mówi David Threadgold, przewodniczący Scottish Police Federation. – Policja reaguje na realne zagrożenie, które nie ogranicza się już do dorosłych przestępców.

Niestety nawet działania policji nie jest w stanie zatrzymać procederu i dzieci biegają z nożami po ulicach i nieświadomie wchodzą w świat przestępczości.

Zabójstwa, przemoc, moda na agresję

W ciągu ostatnich miesięcy Szkocję poruszyły tragedie śmiertelnych napaści na nastolatków. Ofiarami ataków z użyciem noża padli między innymi Amen Teklay oraz Kayden Moy. Młodzi chłopcy, którzy zginęli w oddzielnych, ale równie tragicznych incydentach. Obie sprawy miały podłoże w środowisku młodzieżowym i wzbudziły ogólnonarodową debatę o „epidemii przemocy wśród młodych”.

Według lokalnych nauczycieli i pracowników socjalnych, przemoc staje się coraz częściej środkiem zdobycia szacunku, narzędziem obrony, a nawet… elementem mody. Dzieci w wieku 12–13 lat noszą noże „dla bezpieczeństwa” albo dlatego, że „wszyscy to robią”.

Glasgow na czołówkach, ale problem ogólnokrajowy

W Glasgow dzieci biegają z nożami po ulicach, jednak problem sięga szerzej. Dzieci noszą przy sobie noże i inne niebezpieczne narzędzia również w Edynburgu, Ayrshire czy Lanarkshire. W samym tylko Glasgow policja ujawniła szereg incydentów z udziałem uzbrojonych nastolatków. Część z nich doprowadziła do aktów agresji w miejscach publicznych.

Dzieci biegają z nożami po ulicach
Policja coraz częściej jest bezradna wobec szeroko zakrojonych działań gangów. fot. pixabay.com

W co czwartym przypadku zatrzymane były dzieci w wieku 12 lub 13 lat. W co najmniej kilkunastu przypadkach noże znaleziono także u dziewcząt.

Korzenie przemocy – bieda, brak perspektyw i chaos rodzinny

Eksperci wskazują na szereg przyczyn pogłębiającego się kryzysu: rozpad tradycyjnych struktur rodzinnych, brak dostępu do bezpiecznych miejsc rekreacji, niedofinansowaną opiekę społeczną i edukacyjną oraz – co szczególnie niepokojące – rosnące znaczenie tzw. „TikTokowych gangów” i przemocy w internecie. To zachęca młodych ludzi do ryzykownych zachowań. Najpierw dzieci biegają z nożami po ulicach, bo taka moda. Potem stają się członkami mniejszych czy większych organizacji przestępczych.

Wielu młodych chłopców i dziewcząt rekrutowanych jest do prostych zadań „na zlecenie” – przenoszenia narkotyków, obserwacji, zastraszania. Noże stają się ich narzędziem pracy i ochrony. W przypadku wysokiej aktywności gangów w Szkocji, wciąganie dzieci w peryferyjne struktury przestępczej działalności to codzienność.

Policja bije na alarm, szkoły bezsilne … a dzieci biegają z nożami na ulicach

Władze policyjne i szkolne apelują o zdecydowane działania systemowe, wsparcie programów prewencyjnych i inwestycje w edukację oraz profilaktykę. – Potrzebujemy skoordynowanego działania – mówi jeden z inspektorów lokalnej komendy. – Nie wystarczy karać dzieci. Dlatego trzeba zrozumieć, dlaczego 12-latek czuje potrzebę noszenia noża.

Teksty tygodnia

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Na lotnisku w UK rozbił się samolot. Zamienił się w kulę ognia

Po starcie z lotniska London Southend rozbił się samolot. Świadkowie mówią, że po zderzeniu z ziemią maszyna zamieniła się w „kulę ognia”.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie