W Holandii brakuje pracowników. Luki wypełniają imigranci

Większość pracodawców w Holandii zmaga się z brakiem pracowników. Firmy przyznają, że niedobory kadrowe wpływają na jeszcze większe przeciążenie pracą.

Pod koniec 2024 roku sześć na dziesięć organizacji w Holandii przyznało, że ma kłopoty związane z niedoborem siły roboczej. Odsetek ten był zbliżony do tego z poprzedniego roku. Brak pracowników utrzymuje się zatem już od dłuższego czasu.

Brak pracowników w Holandii

Agencja UWV po przeprowadzeniu badania wśród 2300 pracodawców poinformowała, że spodziewają się oni, iż w tym roku obsadzenie wakatów będzie trudne. Ponad dwie trzecie ankietowanych firm przyznało, że brak pracowników zwiększył obciążenie pracą.

Doradca ds. rynku pracy w UWV, Erica Maurits powiedziała:
– Widzimy, że pracodawcy z takich sektorów jak administracja publiczna, budownictwo i edukacja mają szczególne problemy.

Prawie jedna trzecia badanych pracodawców spodziewa się jeszcze większych trudności w tym roku ze znalezieniem pracowników, którzy wypełniliby luki. Jedynie 9 proc. z nich ma nadzieję, że będzie to łatwiejsze.

Pracodawcy przyznają, że próbują poradzić sobie z problemem braku pracowników przez skupienie się na zatrzymaniu obecnych. A także zwiększanie większej uwagi na proces rekrutacji. 46 proc. badanych decyduje się na przeorganizowanie pracy.

– Istnieją przesłanki, że niedobór pracowników będzie trwał przed dłuższy czas. Skupienie się na rekrutacji i retencji może być zatem niewystarczające dla wielu pracodawców. Muszą oni opracować długoterminowy plan i skupić się w większym stopniu na przeorganizowaniu pracy – dodała Maurits.

Niedobory pracowników w Holandii pomagają częściowo wypełnić imigranci
Niedobory pracowników w Holandii pomagają częściowo wypełnić imigranci / fot. pixabay

Rynek pracy w Holandii

Rynek pracy w Holandii już od dłuższego czasu zmaga się z poważnymi problemami. Koncentrują się one najczęściej wokół braku pracowników potrzebnych do obsadzenia dostępnych stanowisk.

Jedną z charakterystycznych cech holenderskiego rynku pracy jest silny wzrost elastycznych godzin pracy. Popularny jest także czterodniowy tydzień pracy w Holandii.

Innym czynnikiem przyczyniającym się do tego, który w połączeniu ze starzeniem się społeczeństwa staje się jeszcze bardziej znaczący, jest liczba lat, przez które młodzi ludzie pozostają w systemie edukacji. Wielu młodych ludzi w Holandii poświęca czas na kontynuowanie nauki, podejmując studia licencjackie, a często magisterskie. Dlatego wykwalifikowani pracownicy to coraz większy koszt (również czasowy).

Czy zagraniczni pracownicy mogą wypełnić luki?

Mimo że zagraniczni pracownicy mogą wypełnić luki w pewnych sektorach, w których występuje niedobór, to nadal Holandia zmaga się z niedoborem mieszkań. Dlatego pojawia się kolejny problem… Nowi pracownicy nie mogą znaleźć domu po przyjeździe do kraju.

Według agencji UWV Holandia nadal potrzebuje pracowników z zagranicy, aby wypełnić holenderskie wakaty. A także powstrzymać redukcję usług spowodowaną niedoborem siły roboczej.

Przeczytaj także

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport