W UK bogatych od biednych dzieli przepaść, która ciągle się powiększa [raport]

Różnice między „posiadającymi i nieposiadającymi” w Wielkiej Brytanii w coraz większym tempie się powiększają. „Przepaść” w tym względzie staje się coraz głębsza i będzie miała coraz poważniejsze konsekwencje.

Badania przeprowadzone przez think tank Centre for Social Justice (CSJ) dowodzą, że położenie osób znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji ekonomicznej nie jest lepsza, niż była 15 lat temu. W UK bogaci stają się coraz bardziej bogaci, a biedni nadal pozostają biedni. Kolejne rządy nie potrafiły sobie poradzić z kwestiami stagnacji wynagrodzeń w gospodarce, z postępującym rozpadem instytucji rodziny, złych warunków mieszkaniowych, ze wzrostem przestępczości czy problemami wynikającymi z brakiem zdrowia psychicznego. Co więcej, problemy te tylko nasiliły się podczas pandemii…

- Advertisement -

Co znajdziemy w raporcie Centre for Social Justice?

Raport „Two Nations: the State of Poverty in the UK” został przygotowany przez Komisję Sprawiedliwości Społecznej działającą w ramach CSJ. Przygotowując go, analitycy odwiedzili ponad 20 miast i wysłuchali opinii około 350 organizacji charytatywnych, przedsiębiorstw społecznych i ekspertów ds. polityki. W samym badaniu wzięło udział 6000 osób, z czego połowa mogła liczyć tylko na najniższe dochody.

W raporcie wykazano, że dla wielu najuboższych ludzi praca po prostu może się nie opłacać. „W społecznościach najbardziej pozostawionych w tyle praca jest zazwyczaj niskiej jakości, niepewna i zapewnia niewielki postęp” – czytamy w raporcie. „Coraz więcej ludzi zwraca się w stronę opieki społecznej, aby zapewnić sobie dodatkowy dochód”.

Sytuacja w UK pogorszyła się w wyniku izolacji podczas pandemii

Co więcej, z raportu wynika, że realny średni tygodniowy wzrost płac w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na stałym poziomie od kryzysu finansowego w 2008 roku. Dotyka to nie tylko najbiedniejszych, ale również osoby aspirujące do klasy średniej.

Sytuacja w UK pogorszyła się w wyniku izolacji podczas pandemii. Wśród młodych ludzie zaczęło pojawiać się więcej problemów ze zdrowiem psychicznym, które przełożyły się na gwałtowny wzrost absencji w szkole i wzrost liczby osób w wieku produkcyjnym pobierających świadczenia socjalne. Okazuje się również, że zaburzenia psychiczne częściej dotykają osób z niższych klas, gorzej zarabiających. Odsetek takich przypadków wynosi 40%, gdy w przypadku populacji ogólnej sięga 13%.

Wielka Brytania może cofnąć się do czasów wiktoriańskich

Wielka Brytania pozostaje „głęboko podzielona”, a „problemy systemowe, z którymi borykają się osoby znajdujące się na najniższych poziomach społeczeństwa, mogą się utrwalić”. Eksperci z Centre for Social Justice ostrzegają, iż krajowi grozi powrót do podziałów społecznych, jakich nie widziano od czasów epoki wiktoriańskiej.

Teksty tygodnia

Nowe przepisy już od jutra. Dowiedz się co się zmieni w świadczeniach od 22 lipca!

Już 22 lipca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wpłyną na sposób obliczania i przyznawania niektórych świadczeń DWP. Zmiany te są szczególnie istotne dla osób, które otrzymały odszkodowanie w ramach rekompensaty.

Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Aż 11 z 20 lotnisk podniosło ceny od lipca ubiegłego roku.

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Notting Hill Carnival w tym roku finansowane z pieniędzy lokalnych

Jedna z największych imprez ulicznych nie tylko w WIelkiej...

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie