piątek, 20 września, 2024

W Walentynki nie zamówisz jedzenia z UK Deliveroo i UberEats. Kierowcy będą strajkować

Pary, które planowały dziś w Londynie pozostać w domu i zamówić jedzenie przy pomocy jednej z popularnych aplikacji, będą musiały zmienić swoje plany. W Walentynki zastrajkują kierowcy UK Deliveroo i UberEats.

Dostawa jedzenia w Walentynki

Za organizacją strajku kierowców popularnych aplikacji stoi organizacja Delivery Job UK, która liczy w Londynie tysiące członków. Kierowcy nie bez przyczyny zastrajkują właśnie 14 lutego, żądając lepszych warunków płacy i pracy. W końcu to właśnie w Walentynki straty z powodu braków zamówień mogą być dla operatorów aplikacji szczególnie dotkliwe. Ale pracownicy UK Deliveroo i UberEats są zdesperowani, by powalczyć o większe bezpieczeństwo pracy i podwyżkę dramatycznie niskich płac. Przypomnijmy bowiem, że osoby zatrudnione w branży obejmującej dostawę jedzenia na wynos najczęściej pracują w oparciu o samozatrudnienie. A wówczas nie są one chronione przepisami dotyczącymi prawa pracy. I nie mogą liczyć na co najmniej minimalne wynagrodzenie, które obecnie wynosi w UK 10,42 funta za godzinę.

„Strajk w Walentynki ma uwydatnić rosnące napięcie między pracownikami dorywczymi a platformami, dla których pracują. Jako konsumenci musimy wziąć pod uwagę warunki, w jakich dostarczane są nasze usługi i towary. Bądźmy solidarni z tymi, którzy walczą o godziwe płace i lepsze warunki pracy. To coś więcej niż tylko posiłek. Tu chodzi o godność i prawa każdego pracownika” – czytamy w zapowiadającym strajk wpisie na portalu X autorstwa Delivery Job UK.

Ciężka dola kierowców popularnych aplikacji do zamawiania jedzenia

Statystyki pokazują, że mimo wzrostu inflacji w latach 2022-2023, wynagrodzenia kierowców popularnych aplikacji do zamawiania jedzenia spadają. Niestety kilka miesięcy temu Sąd Najwyższy nie przychylił się do wniosku the Independent Workers’ Union w sprawie możliwości tworzenia związków zawodowych przez pracowników dowożących jedzenie. Sąd uznał, że nie są oni „pracownikami” sensu stricto.

Popularne platformy, przy pomocy których można zamawiać jedzenie, nie mają sobie jednak nic do zarzucenia. Deliveroo uważa, że „zapewnia kierowcom elastyczną pracę”, którą ci cenią z uwagi na „atrakcyjne możliwości zarobku i bezpieczeństwo”. – Co miesiąc tysiące osób aplikuje do pracy w Deliveroo. Wskaźniki zatrzymania [w pracy] kierowców są wysokie. A przeważająca większość z nich mówi nam, że są zadowoleni ze współpracy z nami – precyzuje rzecznik platformy.

A w podobnym tonie wypowiada się też rzecznik Uber Eats. – Oferujemy kierowcom elastyczny sposób zarabiania pieniędzy poprzez korzystanie z aplikacji kiedy i gdzie chcą. Wiemy, że zdecydowana większość kurierów jest zadowolona z korzystania z aplikacji – mówi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?