W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

Wysoka temperatura i zaburzenia równowagi biologicznej wód w Wielkiej Brytanii sprawiają, że zakwitły rzeki i kanały w wielu miastach. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody. Z pozoru zabawna sytuacja i błaha pomyłka może być niebezpieczna.

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się doniesienia o rzekach i kanałach w Wielkiej Brytanii, które pokrywają się grubą warstwą zielonej roślinności. Tak jest obecnie w Londynie czy Birmingham. Z daleka wyglądają jak miękki, zielony dywan lub trawa, co niestety prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego niektórzy spacerowicze i turyści mylą je z suchą powierzchnią i wpadają do wody. Z pozoru zabawna pomyłka może mieć poważne konsekwencje.

- Advertisement -

Zielony dywan na wodzie – co się dzieje?

Za ten niezwykły widok odpowiada roślina zwana rzęsą wodną. Rośnie na powierzchni rzek i kanałów. Rzęsa lubi ciepło i obfitość składników odżywczych, które trafiają do wody wraz z deszczem, spływając ze sztucznie nawożonych pól i miejskich ulic. Kiedy temperatura rośnie, a deszcze niosą ze sobą kolejne dawki zanieczyszczeń, rzęsa rozrasta się bardzo szybko. DLatego roślina potrafi podwoić swoją objętość w ciągu kilku dni. Powstaje wtedy gęsta, zielona powłoka. Ta całkowicie zakrywa powierzchnię wody, nadając jej wygląd trawnika.

Zakwitły rzeki. Niebezpieczeństwo tuż pod stopami

W miejscowościach takich jak Walsall czy Stourport-on-Severn mieszkańcy i turyści zaczęli ostrzegać przed tą niecodzienną sytuacją. Zakwitły rzeki. Woda jest przykryta grubą warstwą roślin, przez co wygląda jak trawa. Natomiast pod spodem jest głęboka i niebezpieczna. Coraz częściej dochodzi do przypadków, kiedy ktoś myśli, że stoi na twardym podłożu, a w rzeczywistości wpada do wody. Oprócz zagrożenia nieprzewidzianą kąpielą, wiele wód w UK jest po prostu niebezpiecznych.

zakwitły rzeki w UK
Zakwitły rzeki w UK. Ludzie wpadają do wody, myśląc, że to trawa, fot gettyimages.com

Bakterie i wirusy w wodzie mogą powodować zakażenia i choroby. Na szczęście na razie nie odnotowano poważnych wypadków. Jednak sytuacja wymaga czujności i ostrożności.

Walcząc z zielonym zagrożeniem

Organizacje odpowiedzialne za utrzymanie kanałów i rzek, takie jak Canal & River Trust, starają się kontrolować rozrost rzęsy. Mimo że corocznie przeznaczają znaczne środki na usuwanie tej roślinności, walka z jej szybkim wzrostem jest trudna. Problem nasila się z każdym rokiem, ponieważ zmiany klimatyczne przynoszą coraz gorętsze i bardziej deszczowe lata. Natomiast intensywne rolnictwo i rozwój miast wciąż dostarczają do wód nadmiar składników odżywczych. Dlatego właśnie zakwitły rzeki w UK.

Zielone rzeki – wyzwanie ekologiczne i społeczne

Zielony dywan na wodzie to nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale także poważny problem ekologiczny. Gęste skupiska roślin wodnych blokują dostęp tlenu do wody. To szkodzi rybom i innym organizmom wodnym. Zjawisko to jest jednym z wielu efektów zaburzeń równowagi biologicznej, które obserwujemy w środowisku.

Dla mieszkańców i odwiedzających to także przestroga, by nie lekceważyć pozorów i zawsze zachować ostrożność nad wodą. Łatwo popełnić błąd. Natomiast konsekwencje mogą być poważne. To również sygnał dla nas wszystkich, jak ważne jest dbanie o czystość naszych wód i ograniczanie zanieczyszczeń, by przywrócić naturalną równowagę i bezpieczeństwo w miejskich rzekach i kanałach.

Teksty tygodnia

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Wielkie zmiany w zbiórce śmieci! Szykuj się na cztery pojemniki

Ogłoszono datę wprowadzenia istotnych zmian w systemie zbiórki odpadów i recyklingu. Zgodnie z nową strategią, od 2026 roku w gospodarstwach domowych rozpocznie się cotygodniowa selektywna zbiórka odpadów spożywczych.

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Narkotyki w jajkach Kinder. Tak działają gangi w UK

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie