Walentynki: Skąd się wzięły i kim był święty Walenty?

Choć wiele lat temu Walentynki były prawdziwym świętem zakochanych, to już od kilkudziesięciu lat kojarzone są raczej z komercją i niepotrzebnym przepychem. Dzisiaj mało osób wie, kim w rzeczywistości był patron tego święta.

Wiele osób korzysta z okazji i 14 lutego daje swoim sympatiom okolicznościowe prezenty czy kwiaty. Jednak co tak naprawdę świętujemy dnia 14 lutego i kim był jego patron?

Kim był święty Walenty?

Św. Walenty żył w III n.e. w Rzymie, gdzie był chrześcijańskim biskupem. Czasy, w których przyszło mu żyć, były ciężkie dla wyznawców Chrystusa, ponieważ ówczesny cesarz rzymski Klaudiusz II Gocki kontynuował prześladowanie chrześcijan.

Legenda głosi, że rzymski władca zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat ożenku, ponieważ sądził, że najlepszymi legionistami są mężczyźni nieposiadający dzieci i rodzin. Św. Walenty złamał zakaz cesarza i udzielał ślubów młodym mężczyznom. Za przeciwstawienie się woli władcy został on wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika.

Według legendy siła uczucia, jakie żywił do niej Walenty sprawiła, że dziewczyna odzyskała wzrok. Jednak gdy cesarz się o tym dowiedział, kazał zabić Walentego. Egzekucja miała miejsce 14 lutego 269 roku i to właśnie na ten dzień przypada wspomnienie św. Walentego w Kościele katolickim, a także anglikańskim i luterańskim.

Skąd się wzięły Walentynki?

Wielu badaczy jest przekonanych, że współczesne Walentynki mają swoje źródła w święcie, które obchodzone było w starożytnym Rzymie. Młodzi mężczyźni poszukiwali swojej miłości poprzez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. I choć współczesna wersja Walentynek ma niewiele wspólnego z tamtym świętem, to i tak ich symbole, jak Kupidyn, Eros czy Pan, pochodzą z mitologii rzymskiej. Niektórzy badacze twierdzą też, że źródeł współczesnych Walentynek należy szukać w innym starożytnym święcie ku czci bogini Junony – Luperkaliami, które obchodzone było 14-15 lutego. Junona była rzymską boginią płodności, kobiet i małżeństwa.

 

 

Wielu Brytyjczyków uważa z kolei, że Walentynki są ich świętem, które rozsławił szkocki adwokat i pisarz sir Walter Scott. Grób świętego znajduje się w mieście Terni, niedaleko Rzymu i już w IV wieku był otoczony kultem. Papież Juliusz I wybudował w tamtym miejscu bazylikę. Natomiast dzień na wspomnienie świętego Walentego ustanowił papież Galezjusz I.

Choć wydawać by się mogło, że to jedyne w roku święto zakochanych, to nic bardziej mylnego! Zanim ta tradycja stała się popularna w tak wielu krajach, to na terenach polski było inne, bardzo podobne święto. Słowianie przed przyjęciem wiary chrześcijańskiej obchodzili bowiem noc kupały zwaną także sobótką, która przypada 21-22 czerwca. Według podań w tę właśnie noc ludzie łączyli się w pary.

Jakkolwiek by nie patrzeć na święto zakochanych, które obecnie ma coraz mniej wspólnego z prawdziwym świętem, to warto zachować tę tradycję i pamiętać o swojej jedynej wybrance lub swoim jedynym wybranku.

 

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Podwyżki w Tesco dla pracowników, ale kosztem premii

Już niebawem nastąpią podwyżki w Tesco. Pracownicy otrzymają wzrost stawki godzinowej. Niestety sieć likwiduje premie za pracę w niedzielę.

Czy osoby w kryzysie psychicznym zostaną bez zasiłku?

Depresja, zaburzenia lękowe czy poznawcze dotykają coraz większej liczby osób. Jednocześnie rząd Wielkiej Brytanii planuje ograniczenia i kontrole w tym obszarze. Czy osoby w kryzysie psychicznym zostaną bez zasiłku?

Mniejsze rachunki dla osób mieszkających blisko infrastruktury energetycznej

Osoby, które mieszkają blisko infrastruktury energetycznej, będą mogły liczyć na mniejsze rachunki za energię. Taki jest plan obecnego rządu.

Virgin planuje połączenie kolejowe pod kanałem La Manche

Firma Richarda Bransona ma w planach trasy z Londynu do Paryża, Brukseli i być może Amsterdamu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie