WAŻNE! Porażka premier May w Izbie Lordów – przegłosowano KLUCZOWE poprawki do EU Withdrawal Bill

Theresa May poniosła "planową porażkę" w Izbie Lordów – rządowy projekt ustawy "EU Withdrawl Bill" został przegłosowany stosunkiem 354 do 235. Przedstawiciele House of Lords zdecydowali się poprzeć poprawkę, która zapewnia parlamentowi decydujący głos w sprawie Brexitu.

W dniu wczorajszym w Izbie Lordów głosowano nad poprawkami do rządowego projekt ustawy o wystąpieniu z UE. W wyższej izbie brytyjskiego parlamentu opowiedziano się za tzw. "drugą poprawką Grieve`a". Została ona opracowana po pierwszym głosowaniu w Izbie Gmin, w którym grupę "zbuntowanych" członków Partii Konserwatywnej pod wodzą Dominica Grieve`a przekonano do poparcia rządowego projektu i odejścia od swoich uwag odnośnie EU Withdrawl Bill.

- Advertisement -

Premier May postawiono jednak warunek uwzględnienia poprawek zaproponowanych przez "zbuntowanych" podczas kolejnego głosowania, tym razem w Izbie Lordów. Co ciekawe, choć jest ono efektem kompromisu między stronnictwem May, a rebeliantami Grieve`a, to… strona rządowa go nie akceptuje!

WAŻNE! W Izbie Gmin Theresie May udało się "wygrać" kluczowe głosowanie ws Brexitu

O jaką poprawkę chodzi? "Zbuntowani" chcą, aby parlament miał "decydujący głos" ("meaningful vote") w razie fiaska negocjacji z Brukselą i braku porozumienia z Unią Europejską do lutego 2019. W praktyce oznacza to, że jeśli Theresa May i jej rząd nie dogadają się z Unią to kontrolę (do pewnego stopnia) nad rozmowami w tej kwestii przejmują parlamentarzyści.

Za wprowadzeniem takiego rozwiązania opowiedziało się 22 członków Partii Konserwatywnej zasiadających w wyższej izbie brytyjskiego parlamentu. Wśród nich znaleźli się Lord Heseltine, Lord Patten, Lord Willetts i Baronesa Warsi.

 

 

Nigel Farage: Sytuacja w Wielkiej Brytanii może się pogorszyć po Brexicie

Jakie realne skutki miało to głosowanie? Powoli zbliżamy się do sytuacji, w której slogan "no deal is better than a bad deal" ("brak umowy jest lepszy niż zła umowa") stanie się całkowicie nieaktualny. Ten fakt bardzo mocno osłabia pozycję negocjacyjną Londynu. May nie będzie mogła już wywierać presji na Brukselę grożąc "twardym Brexitem"… Z jednej strony to może być dobra wiadomość dla UK, bo w razie porażki rządu parlamentarzyści mogą ratować sytuacje, a z drugiej zła – bo pozycja Unii została wzmocniona.

Teraz "EU Withdrawl Bill" wraca do Izby Gmin.

 

Teksty tygodnia

Toksyczne powietrze w Wielkiej Brytanii truje i kosztuje

Wielka Brytanie zmaga się nie tylko z dziurą budżetową, rzekami przypominającymi ścieki, ale także ze złą jakością powietrza. To zdaniem lekarzy truje mieszkańców UK każdego dnia.

Rodzice zarabiający do 60 tysięcy funtów mogą sporo zyskać przez nowe przepisy dotyczące Child Benefit

Brytyjski urząd skarbowy apeluje do rodziców, aby sprawdzili, czy przysługuje im zasiłek na dziecko. W związku ze zmianą przepisów, gospodarstwa domowe o rocznym dochodzie do 60 tysięcy funtów mogą teraz spełniać kryteria do jego otrzymania.

Jest decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii stwierdził, że utrzyma stopy procentowe na poziomie 4,25 proc. Tłumaczył to inflacją, która pozostaje najwyższa od ponad roku, a także niestabilną gospodarką.

Dwie brytyjskie monety warte ponad 100 000 funtów?

Dwie niepozorne brytyjskie monety o nominale jednego pensa z...

Nowe przepisy na stare problemy. Rząd bierze się za wyłudzaczy zasiłków – nie odpuści

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) zapowiedziało, że od 2026 roku wprowadzi nowe przepisy mające na celu walkę z oszustwami w systemie świadczeń socjalnych. Jak zapowiada rząd, będzie to największa tego typu operacja od pokolenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie