Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

Brytyjski rząd od 16 lipca wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu w Wielkiej Brytanii, której wymagano przy staraniu się o Settled Status.

24 czerwca wydano oświadczenie, zgodnie z którym zmieniono definicję „nieprzerwanego okresu kwalifikacyjnego” w systemie dotyczącym zasiedlenia. Zmiana ta wchodzi w życie 16 lipca 2025 roku, czyli w tę środę.

- Advertisement -

Ciągłość pobytu w Wielkiej Brytanii

Odnoszące się do imigrantów z UE zmiany w statusie zasiedlenia w Wielkiej Brytanii tworzą tak naprawdę alternatywny zestaw zasad. Są one związane z ciągłością pobytu.

Do tej pory zgodnie z systemem EU Settlement Scheme imigranci z UE lub uprawnieni członkowie ich rodzin mogli ubiegać się o Pre-Settled Status (czyli status tymczasowy) lub Settled Status (czyli status zasiedlenia).

Co istotne uzyskanie statusu zasiedlenia wiązało się z pewnym wymogiem dotyczącym właśnie ciągłości pobytu w Wielkiej Brytanii. Osoby, które posiadają Pre-Settled Status mogą starać się o Settled Status pod warunkiem, że w ciągu ostatnich pięciu lat mieszkały na Wyspach przez łącznie 30 miesięcy.

Zgodnie z wcześniejszymi przepisami, obywatele posiadający Pre-Settled Status muszą utrzymywać „ciągły pobyt” w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu mogły zachować ten status i kwalifikować się do uzyskania Settled Status. Ciągły pobyt oznacza zazwyczaj zamieszkiwanie w Wielkiej Brytanii przez co najmniej sześć miesięcy w każdym roku w ciągu pięciu lat.

Nieobecności trwające dłużej niż sześć miesięcy w dowolnym okresie 12 miesięcy – z pewnymi wyjątkami – przerywają „ciągły pobyt”. A zatem mogą mieć wpływ na status i kwalifikowalność do uzyskania Settled Status.

Zmieniają się zasady dotyczące wymogu ciągłości pobytu w UK przy staraniu się o Settled Status
Zmieniają się zasady dotyczące wymogu ciągłości pobytu w UK przy staraniu się o Settled Status / fot. Getty Images

Zmiany w statusie zasiedlenia

Zgodnie z nowymi zasadami wchodzącymi w życie od 16 lipca – wspomniane 30 miesięcy nie będzie musiało być okresem ciągłym. Ta istotna zmiana powinna znacznie ułatwić i usprawnić uzyskanie Settled Status osobom posiadającym Pre-Settled Status, które spędziły pewien czas poza Wielką Brytanią.

Zmiana nie będzie miała zastosowania do osób składających pierwszy wniosek do programu EUSS. Ale jeśli otrzymają Pre-Settled Status, będzie miała zastosowanie do każdego kolejnego wniosku o Settled Status. Albo do rozpatrzenia automatycznej zmiany statusu z Pre-Settled Status na Settled Status.

Oczekuje się, że ta zmiana sprawi, że znacznie więcej obywateli będzie uprawnionych do Settled Status. Chociaż Home Office nie oszacowało jeszcze, ile osób skorzysta na zmianie zasad.

Co w przypadku, gdy posiadaczowi Pre-Settled Status odmówiono już nadania Settled Status?

Posiadacze Pre-Settled Status, którzy wcześniej złożyli wniosek, ale którym odmówiono nadania Settled Status, ponieważ Home Office stwierdziło, że nie spełniają oni obowiązujących wymogów dotyczących ciągłego pobytu, mogą ponownie złożyć wniosek po wejściu w życie nowych przepisów, tj. 16 lipca. Co istotne – jeśli okaże się, że spełniają nowe wymogi, mogą otrzymać Settled Status.

Teksty tygodnia

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie