Wielkiej Brytania jedynym krajem w Europie, który w ogóle nie kontroluje stanu zdrowia podróżnych. Dlaczego?

Fot. Getty

W całej Europie, podobnie jak w kilkudziesięciu innych krajach na świecie, rządy wprowadziły szeroko zakrojone środki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania koronawirusa przez osoby przekraczające granicę. Tymczasem w Wielkiej Brytanii, na której terytorium każdego dnia wjeżdżają tysiące osób, stan zdrowia podróżnych nie jest w żaden sposób kontrolowany. 

- Advertisement -

Państwa na całym świecie wprowadziły różnorodne środki kontroli zdrowia osób wjeżdżających na ich terytorium. Niektóre (i tu znalazła się m.in. Polska) całkowicie zamknęły granice da obcokrajowców (Polska wprowadziła także dla wszystkich swoich obywateli powracających do kraju 14-dniową, przymusową kwarantannę), a inne wprowadziły zakaz wjazdu dla obywateli państw najmocniej dotkniętych epidemią (tutaj znalazły się chociażby Niemcy i Stany Zjednoczone). Jeszcze inne wreszcie kraje (w Europie są to m.in. Włochy i Irlandia) wprowadziły przymusową kwarantannę dla obywateli państw z najwyższym wskaźnikiem zakażeń. 

Wielka Brytania wciąż się opiera i nie kontroluje stanu zdrowia podróżnych

Tymczasem Wielka Brytania konsekwentnie nie monitoruje stanu zdrowia osób wjeżdżających na jej terytorium – i nie chodzi tu tylko np. o pomiar temperatury podróżnych na lotniskach, ale też o sprawdzanie, co się z nimi dzieje w ciągu 2 tygodni od przyjazdu do kraju. Rząd Borisa Johnsona stoi na stanowisku, że wirus i tak szaleje już wewnątrz kraju, w związku z czym osoby przekraczające granicę są niewielkim ryzykiem epidemiologicznym dla reszty obywateli. Dane pokazują, że na 73 kraje (badanie restrykcji wjazdowych zostało przeprowadzone przez ekspertów Blavatnik School of Government – podyplomowej szkoły rządzenia przy Uniwersytecie Oksfordzkim), tylko Wielka Brytania i Jordania nie kontrolują stanu zdrowia podróżnych wjeżdżających na ich terytorium. 

Oczywiście stan ten może się jeszcze zmienić, zwłaszcza dlatego, że Wielka Brytania wysunęła się kilka dni temu na czoło w Europie pod względem liczby osób zmarłych na Covid-19 (liczba zgonów przekroczyła już 31 000). Krok w kierunku sprawdzania stanu zdrowia podróżnych podjęło lotnisko Heathrow, które lada dzień rozpocznie testy wysoce zaawansowanych systemów do pomiaru temperatury ludzkiego ciała. 

 

 

Teksty tygodnia

BBC NEWS po polsku. Serwis rusza już w czerwcu

BBC uruchamia serwis informacyjny dla polskojęzycznych odbiorców Już 24 czerwca BBC rusza z nową stroną BBC News Polska, która ma stać się wiarygodnym źródłem informacji dla Polaków na całym świecie.

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Weganie vs. BBQ. Kto ma rację w sąsiedzkim konflikcie?

W jednej z dzielnic mieszkaniowych, na pozór spokojnych i zielonych, wybuchł konflikt, który rozgrzał nie tylko grille, ale i opinię publiczną. W roli głównej: wegańska rodzina, której przeszkadzał zapach smażonego mięsa z ogrodu sąsiadów, oraz miłośnicy BBQ.

Zmiana cen energii. Ile wyniesie obniżka rachunków?

Ofgem, ma ogłosić spadek cen energii dla milionów gospodarstw domowych od lipca. Będzie to pierwsza obniżka rachunków od roku.

Już 7. czerwca ludzie wyjdą na ulice Londynu. Protest w Londynie przeciw reformom socjalnym

Reformy socjalne i oszczędności Partii Pracy wzbudzają powszechne obawy i opór. Czy protest coś zmieni? 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie