Wieżowiec Grenfell Tower ma zostać całkowicie rozebrany

Wieżowiec Grenfell Tower ma zostać rozebrany, jak zapowiedziała Angela Rayner. Wicepremier i ministra ds. mieszkalnictwa zadeklarowała w środę 5 lutego 2025 całkowite rozebranie budynku.

Od lat trwają debaty na temat przyszłości 24-piętrowego wieżowca w Londynie. Pożar strawił ten budynek w 2017. Było to tragiczne wydarzenie. Nie tylko spowodowało śmierć dziesiątek osób. Ujawniło również liczne nieprawidłowości.

Niektórzy mają nadzieję, że Grenfell Tower pozostanie ona symbolem tamtych wydarzeń. Inni zaś chcą, aby zastąpiono go innym pomnikiem.

Co rząd zamierza zrobić z wieżowcem Grenfell Tower?

Jaką decyzję w tej kwestii podejmie gabinet Keira Starmera? W kwestii przyszłości budynku rzecznik premiera potwierdził, że ministra Rayner nawiązała kontakt ze społecznością Grenfell. Członkini rząd Labour „rozważyła informacje ekspertów dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa” w tym względzie. Raport z 2020 roku zalecał podparcie wieżowca w różnych miejscach, z powodu „zmęczenia” materiału. Inżynierowie zalecili zburzenie budynku, a przynajmniej jego części. Już w 2019 rekomendowano rozebranie Grenfell Tower powyżej 10. piętra.

Ogłoszenie ze strony Angeli Rayner wywołało mieszane reakcje u tych, którzy przeżyli lub stracili bliskich. Rzecznik Grenfell United powiedział, że ministra odmówiła potwierdzenia, z iloma ocalałymi rozmawiano podczas „ostatnich, krótkich, czterotygodniowych konsultacji”.

 Co z budynkiem, w którego pożarze zginęły 72 osoby, a ranne zostały 74?
Wieżowiec Grenfell Tower ma zostać całkowicie rozebrany (fot: Getty Images)

„Ignorowanie głosów pogrążonych w żałobie”

– Dzisiejsze spotkanie pokazało, jak bardzo pogrążeni w żałobie i ocaleni są zdenerwowani tym, że ich poglądy nie zostały wysłuchane ani wzięte pod uwagę w tej decyzji – jak czytamy w oświadczeniu Grenfell United w tej sprawie napisali w oświadczeniu. – Ignorowanie głosów pogrążonych w żałobie na temat przyszłości grobów naszych bliskich jest haniebne i niewybaczalne – dodano.

– To głęboko osobista sprawa dla wszystkich osób dotkniętych. Wicepremier zobowiązała się do tego, aby ich głos był w centrum uwagi – komentował po środowym spotkaniu rzecznik rządu powiedział.

Jednak decyzja w sprawie przyszłości budynku „musi zostać podjęta”, jak z kolei zaznaczał premier Keir Starmer. „Musimy zawsze mieć w pamięci ofiary tej strasznej, strasznej tragedii”, jak dodawał szef brytyjskiego rządu.

Pożar wieżowca Grenfell Tower

Przypomnijmy, pożar wieżowca Grenfell Tower w Londynie wybuchł 14 czerwca 2017 w dzielnicy North Kensington. Pierwsze zgłoszenie o pożarze odebrano o godzinie 0:54. Według relacji dwóch mieszkańców budynku pożar wybuchł w rejonie czwartego piętra. Jego przyczyną mogło być zwarcie instalacji elektrycznej. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się i w ciągu kilkunastu minut objął wszystkie 24 piętra budynku.

Materiał użyty do ocieplenia budynku (poliizocyjanurat o nazwie handlowej Celotex RS5000 PIR) został wycofany ze sprzedaży. Jednak kolejne badania sugerowały, że jego niedostateczna ogniotrwałość przyczyniła się do rozprzestrzenienia się ognia po elewacji budynku. W czasie samej akcji ratunkowej popełniono serię tragicznych w skutkach błędów. Budynek nieprawidłowo zabezpieczono na wypadek pożaru.

W podsumowaniu trzeba napisać, że w pożarze Grenfell Tower zginęły 72 osoby, a ranne zostały 74 osoby. Wśród poszkodowanych były również osoby polskiego pochodzenia. To członkowie polsko-angielskiej rodziny mieszkająca na 12. lub 13. piętrze

Teksty tygodnia

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie