Wieżowiec Grenfell Tower ma zostać całkowicie rozebrany

Wieżowiec Grenfell Tower ma zostać rozebrany, jak zapowiedziała Angela Rayner. Wicepremier i ministra ds. mieszkalnictwa zadeklarowała w środę 5 lutego 2025 całkowite rozebranie budynku.

Od lat trwają debaty na temat przyszłości 24-piętrowego wieżowca w Londynie. Pożar strawił ten budynek w 2017. Było to tragiczne wydarzenie. Nie tylko spowodowało śmierć dziesiątek osób. Ujawniło również liczne nieprawidłowości.

- Advertisement -

Niektórzy mają nadzieję, że Grenfell Tower pozostanie ona symbolem tamtych wydarzeń. Inni zaś chcą, aby zastąpiono go innym pomnikiem.

Co rząd zamierza zrobić z wieżowcem Grenfell Tower?

Jaką decyzję w tej kwestii podejmie gabinet Keira Starmera? W kwestii przyszłości budynku rzecznik premiera potwierdził, że ministra Rayner nawiązała kontakt ze społecznością Grenfell. Członkini rząd Labour „rozważyła informacje ekspertów dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa” w tym względzie. Raport z 2020 roku zalecał podparcie wieżowca w różnych miejscach, z powodu „zmęczenia” materiału. Inżynierowie zalecili zburzenie budynku, a przynajmniej jego części. Już w 2019 rekomendowano rozebranie Grenfell Tower powyżej 10. piętra.

Ogłoszenie ze strony Angeli Rayner wywołało mieszane reakcje u tych, którzy przeżyli lub stracili bliskich. Rzecznik Grenfell United powiedział, że ministra odmówiła potwierdzenia, z iloma ocalałymi rozmawiano podczas „ostatnich, krótkich, czterotygodniowych konsultacji”.

 Co z budynkiem, w którego pożarze zginęły 72 osoby, a ranne zostały 74?
Wieżowiec Grenfell Tower ma zostać całkowicie rozebrany (fot: Getty Images)

„Ignorowanie głosów pogrążonych w żałobie”

– Dzisiejsze spotkanie pokazało, jak bardzo pogrążeni w żałobie i ocaleni są zdenerwowani tym, że ich poglądy nie zostały wysłuchane ani wzięte pod uwagę w tej decyzji – jak czytamy w oświadczeniu Grenfell United w tej sprawie napisali w oświadczeniu. – Ignorowanie głosów pogrążonych w żałobie na temat przyszłości grobów naszych bliskich jest haniebne i niewybaczalne – dodano.

– To głęboko osobista sprawa dla wszystkich osób dotkniętych. Wicepremier zobowiązała się do tego, aby ich głos był w centrum uwagi – komentował po środowym spotkaniu rzecznik rządu powiedział.

Jednak decyzja w sprawie przyszłości budynku „musi zostać podjęta”, jak z kolei zaznaczał premier Keir Starmer. „Musimy zawsze mieć w pamięci ofiary tej strasznej, strasznej tragedii”, jak dodawał szef brytyjskiego rządu.

Pożar wieżowca Grenfell Tower

Przypomnijmy, pożar wieżowca Grenfell Tower w Londynie wybuchł 14 czerwca 2017 w dzielnicy North Kensington. Pierwsze zgłoszenie o pożarze odebrano o godzinie 0:54. Według relacji dwóch mieszkańców budynku pożar wybuchł w rejonie czwartego piętra. Jego przyczyną mogło być zwarcie instalacji elektrycznej. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się i w ciągu kilkunastu minut objął wszystkie 24 piętra budynku.

Materiał użyty do ocieplenia budynku (poliizocyjanurat o nazwie handlowej Celotex RS5000 PIR) został wycofany ze sprzedaży. Jednak kolejne badania sugerowały, że jego niedostateczna ogniotrwałość przyczyniła się do rozprzestrzenienia się ognia po elewacji budynku. W czasie samej akcji ratunkowej popełniono serię tragicznych w skutkach błędów. Budynek nieprawidłowo zabezpieczono na wypadek pożaru.

W podsumowaniu trzeba napisać, że w pożarze Grenfell Tower zginęły 72 osoby, a ranne zostały 74 osoby. Wśród poszkodowanych były również osoby polskiego pochodzenia. To członkowie polsko-angielskiej rodziny mieszkająca na 12. lub 13. piętrze

Teksty tygodnia

Brytyjski rząd dopłaca do elektryków. Grant nawet do 3750 funtów

Od 16 lipca brytyjscy kierowcy mogą korzystać z nowego programu rządowego Electric Car Grant. Nabywcy nowych samochodów elektrycznych mogą liczyć na rabat sięgający nawet 3750 funtów.

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie