Wirus polio znów wykryty w Niemczech. Sprawdź, jak się przed nim ochronić

Instytut Roberta Kocha (RKI) ostrzega przed ponownym zagrożeniem związanym z wirusem polio. W ostatnich tygodniach w Niemczech wirus polio wykryto go w próbkach ścieków. Pochodziły one z rejonów takich jak: Drezno, Moguncja, Monachium i Stuttgart.

Chociaż przypadki zachorowań na poliomyelitis nie zostały oficjalnie zgłoszone, wykrycie materiału wirusowego w ściekach jest poważnym sygnałem ostrzegawczym mówiącym o tym, że patogen krąży w populacji.

- Advertisement -

Czym jest polio i dlaczego jest niebezpieczny?

Polio, czyli zapalenie poliomyelitis, to choroba wirusowa, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia, zwłaszcza wśród dzieci. Wirus polio może być obecny w środowisku nawet bez widocznych objawów u zakażonych, ale skutki infekcji bywają dramatyczne. W skrajnych przypadkach prowadzi do nieodwracalnego porażenia mięśni, najczęściej kończyn dolnych. Bezpośrednio zagraża życiu w momencie, gdy zaatakuje układ oddechowy.

Wirus przenosi się drogą fekalno-oralną, a więc przez kontakt z zanieczyszczoną wodą, jedzeniem lub powierzchniami. W związku z tym monitoring ścieków jest podstawowym narzędziem służącym wykrywaniu jego obecności.

Eksperci z Instytutu Roberta Kocha podkreślają, że nie można na razie precyzyjnie określić liczby zakażonych osób, ale bardzo prawdopodobne jest przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka. Szczególne ryzyko dotyczy osób nieszczepionych lub nie w pełni zaszczepionych.

Wirus jako niewidzialny pasażer przemieszcza się między ludźmi

Od ponad 20 lat w Niemczech stosuje się wyłącznie inaktywowane szczepionki przeciwko polio (tzw. IPV), uważane za bezpieczne. W niektórych krajach nadal używa się szczepionek doustnych opartych na żywych, osłabionych wirusach. Po ich podaniu wirus może być wydalany z organizmu i pojawiać się w ściekach, co tłumaczy, dlaczego nawet w krajach bez aktywnych przypadków polio można wykrywać materiał wirusowy.

wirus polio
Wirus polio w ściekach to poważny sygnał ostrzegawczy / fot. Getty Images

Szczepienia zapewniają pełną ochronę przed chorobą, choć nie zawsze przed samym zakażeniem. Osoby w pełni zaszczepione mogą więc być nosicielami wirusa i – chociaż same poważnie nie zachorują – przyczynią się do jego rozprzestrzeniania.

RKI apeluje: trzeba uzupełnić szczepienia jak najszybciej

W Niemczech odnotowuje się niepokojące luki w programie szczepień, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Według RKI tylko 20 proc. dzieci w wieku 12 miesięcy ma pełną ochronę przeciwko polio. W wieku dwóch lat odsetek ten rośnie do blisko 80 proc., ale to nadal zbyt mało.

Przewodniczący RKI, Lars Schaade, w rozmowie z „Deutsches Ärzteblatt” podkreśla:

– Wszyscy w Niemczech powinni mieć aktualne szczepienie przeciwko polio. Eksperci zalecają, by sprawdzić swoje karty szczepień i w razie braków niezwłocznie je uzupełnić.

Przeczytaj także

Limitowanie miejsca dla dzieci imigrantów w niemieckich szkołach

Niemiecka minister edukacji, Karin Prien z CDU podzieliła się kontrowersyjnym pomysłem, aby szkoły ograniczyły liczbę dostępnych miejsc dla dzieci imigrantów.

Najpierw obowiązki, potem przywileje. Polityka Niemców wobec obcokrajowców

W niemieckim powiecie St. Wendel w Saarland testowany jest specjalny program integracyjny dla osób ubiegających się o azyl. Inicjatorem projektu jest starosta Udo Recktenwald. Lokalny polityk postanowił wprowadzić zasadę „najpierw obowiązki, potem przywileje”.

Tysiące pracowników odczują skutki kontroli na granicy Polski z Niemcami

W poniedziałek 7 lipca Polska oficjalnie przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Decyzja była odpowiedzią na wcześniejsze zaostrzenie kontroli po stronie niemieckiej. Skutki gospodarcze tego kroku zaczynają już być widoczne zwłaszcza w regionach przygranicznych.

Nielegalni migranci w prosty sposób omijają lądowe kontrole graniczne

Z powodu wzmożonych kontroli na niemieckich granicach lądowych coraz więcej nielegalnych migrantów decyduje się na podróż samolotem. Wykorzystują do tego system Schengen, który umożliwia swobodne przemieszczanie się między państwami bez kontroli granicznych.

Niemiecki rząd wycofuje się z obniżki podatków od energii elektrycznej

Jedna z głównych obietnic wyborczych nie zostanie spełnione. Niemiecki rząd wycofał się z planów obniżki podatków od energii elektrycznej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport