Władze Slough ogłosiły BANKRUCTWO – czy rząd UK pomoże miastu?

Fot: Flickr/Steve Cadman

Po latach niegospodarności finansowej i błędów w zarządzaniu budżetem Slough Borough Council ogłosiło upadłość. Władze miasta położonego w hrabstwie Berkshire "błagają" teraz o pomoc brytyjski rząd.

- Advertisement -

W piątek, 2 lipca 2021 roku przedstawiciele councilu Slough oficjalnie wydali komunikat, w którym informują, iż na podstawie zapisów zawartych w Section 114 wszelkie niepilne wydatki zostają zakazane w celu zbilansowania budżetu. Co to oznacza? Lokalne władze Slough po prostu ogłosiły bankructwo. Tym samym stały się trzecim councilem na terenie Anglii, który ogłosił swoją niewypłacalność w przeciągu ostatnich trzech lat. Pozostałe to Northamptonshire i londyńskie Croydon.

Dziura w budżecie miasta sięga aż 56 milionów funtów

Jak wygląda sytuacja w księgach władz miasta, które słynie z jednej z najbardziej zróżnicowanych etnicznie populacji? Jak czytamy na łamach portalu "Metro", szacuje się, że na koniec marca tego roku Slough miało deficyt w wysokości 56 milionów funtów. W latach 2021/22 ma wzrosnąć o kolejne 40 mln funtów. Jeśli sytuacja się radykalnie nie zmieni, to do 2025 roku dziura w budżecie miasta sięgnie 159 milionów, jak wynika z obecnych szacunków.

Finanse miasta Slough zostały poddane przeglądowy rządowemu po tym, jak władze w Londynie otrzymały dwa raporty z audytów budżetu z lat 2018-19 przeprowadzonych na początku 2021 przez Grant Thornton LLP. Niezależni audytorzy stwierdzili, że lokalne władze nie mają wystarczających zdolności i umiejętności, aby… zarządzać finansami! Według analiz specjalistów w praktyce miasto pozostawało niewypłacalne od roku 2019.

Do 2025 może sięgnąć nawet 159 milionów!

Podobnie, jak inne councile, także i władze w Slough ucierpiały w wyniku pandemii Covid-19, ale ich problemy z bilansowaniem wpływów i wydatków nie pojawiły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Dość powiedzieć, że od 2016 roku miasto pożyczało 580 milionów funtów i z powodu przeszacowania swoich możliwości finansowych, pojawiły się ogromne problemy z obsługą tego długu. 

Dodajmy, że w grudniu 2020 roku władze Slough zwróciły się do Ministerstwa Mieszkalnictwa, Społeczności i Samorządów Lokalnych, prosząc o  wydanie zgodę w sprawie wydatku 15 mln funtów pożyczek kapitałowych na pokrycie bieżących kosztów. 

 

Teksty tygodnia

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Partia Pracy ogranicza wykup mieszkań komunalnych. Koniec marzeń tysięcy rodzin?

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast trafić do mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie