Właściciele kotów w Wielkiej Brytanii muszą się pospieszyć, jeśli nie chcą zapłacić grzywny w wysokości 500 funtów. W czerwcu na Wyspach wchodzą nowe przepisy, które wymagają, by wszystkie domowe koty zostały zaczipowane.
Mikroczipy dla kotów będą obowiązkowe
Obowiązkowe czipowanie psów obowiązuje w Wielkiej Brytanii już od 2016 roku, natomiast od czerwca tego roku czipowanie będzie także obowiązkowe w przypadku domowych kotów. Czip ma na celu przede wszystkim zapewnienie kotu odpowiedniej opieki. W razie ucieczki zwierzęcia z domu, co, jak wiedzą kociarze, nie jest sprawą rzadką, będzie je można łatwo namierzyć i zidentyfikować. Dzięki czipowi kot szybko wróci do domu, oszczędzając zarówno zwierzęciu, jak i jego właścicielowi sporo stresu.
Nowe przepisy dotyczące czipowania kotów wejdą na Wyspach w życie w czerwcu, dlatego właściciele zwierząt, którzy nie zdążyli jeszcze pomyśleć o zabraniu kota do weterynarza, muszą się pospieszyć. Brak mikroczipa może bowiem sporo kosztować właściciela kota, ponieważ grzywny zostały ustalone na poziomie 500 funtów. Jedyne zwierzęta, w stosunku do których czipowanie nie będzie obowiązkowe, stanowią te, które nie mają konkretnego właściciela. To na przykład koty żyjące na wsiach, w tzw. wspólnotowy sposób.
Procedura czipowania zwierząt nie jest ani niebezpieczna, ani skomplikowana, ani też droga. Za wstrzyknięcie mikroczipa pod skórę zwierzęcia weterynarze liczą sobie średnio 10-20 funtów.
Czipowanie zwiększa bezpieczeństwo zwierząt
W czipowaniu zwierząt chodzi przede wszystkim o ich bezpieczeństwo i komfort. Ile razy nie przechodziliśmy obok plakatów z desperackim apelem o pomoc właściciela, któremu zaginął pies albo kot. Mikroczip ogranicza całkowitą utratę kontaktu ze zwierzęciem, ponieważ dane zapisane w mikroczipie pozwalają ustalić dane jego właściciela. Organizacje działające na rzecz dobrostanu zwierząt szacują, że w Wielkiej Brytanii żyje ponad 11 milionów kotów domowych. Spośród nich co najmniej 2,3 miliona nadal nie jest zaczipowanych.
Aby ograniczyć możliwość zagubienia się zwierzęcia, ich właściciele muszą też pamiętać o aktualizowaniu swoich danych. Zwłaszcza, gdy zmieniają miejsce zamieszkania.
Mikroczipy są bezpieczniejsze i bardziej niezawodne niż obroże dla zwierząt. Te ostatnie mogą bowiem ulec mechanicznemu uszkodzeniu lub mogą zwyczajnie zsunąć się zwierzęciu z szyi. Mikrochip z kolei nigdy nie stanie się nieaktywny, ponieważ nie ma wewnętrznej baterii ani źródła zasilania.
Wszystkie koty domowe w Anglii, które ukończyły 20. tydzień życia, będą musiały posiadać mikroczip od 10 czerwca 2024 roku. Więcej informacji na temat czipowania zwierząt można znaleźć na rządowej stronie. Kliknij TUTAJ, by dowiedzieć się więcej.