Wolność słowa w UK i jej symbol w Londynie

W ostatnim czasie Wielka Brytania oraz inne państwa europejskie znalazły się w centrum krytyki ze strony znanych amerykańskich osobistości. Zarzuca się im ograniczanie wolności słowa obywateli. Wiceprezydent USA, JD Vance, podczas spotkania w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem oraz brytyjskim premierem Keirem Starmerem 27 lutego, wyraził swoje obawy dotyczące rzekomego tłumienia swobody wypowiedzi w Wielkiej Brytanii.

Wolność słowa w Wielkiej Brytanii gwarantuje prawo

Wolność słowa w UK zapewnia szereg ustaw i zapisów  Jest to między innymi Ustawa o Prawach Człowieka (Human Rights Act 1998). Art. 10 ustawy wprowadza do brytyjskiego prawa Europejską Konwencję Praw Człowieka (EKPC), która gwarantuje prawo do wolności wyrażania opinii. Wolność ta obejmuje prawo do posiadania, otrzymywania i przekazywania informacji bez ingerencji władz publicznych.

Wielka Brytania nie ma spisanej konstytucji, ale wolność słowa opiera się na wieloletnich precedensach sądowych.

Mimo Brexitu, Europejska Konwencja Praw Człowieka nadal obowiązuje w UK, a brytyjskie sądy mogą odwoływać się do jej zapisów w sprawach związanych z wolnością słowa.

Ograniczenia wolności słowa w Wielkiej Brytanii

Choć mamy prawo do wolności słowa, musimy dostosować się do pewnych ograniczeń. Prawo brytyjskie przewiduje je, aby zapobiegać mowie nienawiści, zniesławieniu i zagrożeniom dla bezpieczeństwa publicznego. Niedozwolona jest mowa nienawiści (Hate Speech)

Zgodnie z Public Order Act 1986, zabroniona jest mowa nienawiści na tle rasowym, religijnym i orientacji seksualnej.

Obejmuje to zarówno wypowiedzi publiczne, jak i treści publikowane w internecie.

Również zakazane jest podżeganie do przemocy i terroryzmu. Terrorism Act 2006 penalizuje gloryfikowanie terroryzmu lub zachęcanie do przemocy. Nawet udostępnianie treści terrorystycznych online może skutkować oskarżeniem.

<yoastmark class=

Symbol wolności słowa w Londynie

Najbardziej znanym przykładem na to jak w praktyce działa wolność słowa w UK, jest Speaker’s Corner w Hyde Parku. Każdy kto trafił tam przypadkiem, szczególnie w niedzielę, może być zaskoczony widokiem. Speaker’s Corner (czyli tzw. Kącik Mówców) to historyczne miejsce w północno-wschodniej części Hyde Parku. W miejscu tym od XIX wieku ludzie mogą publicznie wygłaszać swoje opinie na dowolne tematy – bez cenzury.

Tradycja przemawiania w tym miejscu sięga 1866 roku, kiedy to protestujący domagali się reform politycznych. Od tamtej pory było to miejsce wielu ważnych przemówień, debat i manifestacji.

Mówca przemawia do tłumu podczas protestu na Speaker’s Corner w Hyde Parku, Londyn, Anglia, 13 listopada 1938 roku. Zgromadzeni protestują przeciwko złemu traktowaniu Żydów przez Niemcy.
Mówca przemawia do tłumu podczas protestu na Speaker’s Corner w Hyde Parku, Londyn, Anglia, 13 listopada 1938 roku. Zgromadzeni protestują przeciwko złemu traktowaniu Żydów przez Niemcy. (Photo by Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images)

W Speaker’s Corner przemawiali m.in. Karl Marks, George Orwell, Vladimir Lenin, a nawet Winston Churchill.

Obecnie każdy może tam przemawiać – zarówno politycy, jak i zwykli obywatele. Można tam usłyszeć gorące debaty na tematy społeczne, religijne czy filozoficzne.

Chociaż w Wielkiej Brytanii istnieją pewne ograniczenia prawne (np. zakaz mowy nienawiści), Speaker’s Corner pozostaje jednym z najsłynniejszych symboli wolności wypowiedzi na świecie.

Gdzie znajduje się Speaker’s Corner?

Speaker’s Corner znajduje się w północno-wschodniej części Hyde Parku w Londynie, niedaleko Marble Arch i ulicy Oxford Street.

  • Adres: Hyde Park, London W2 2EU, Wielka Brytania
  • Współrzędne GPS: 51.5132° N, 0.1588° W

To miejsce jest łatwo dostępne, a najbliższą stacją metra jest Marble Arch (linia Central), z której można dojść pieszo w około 2 minuty.

Londyn, Anglia – 14 maja 2023: W Hyde Parku, na słynnym Speaker’s Corner, debaty na różnorodne tematy – od religii i wierzeń po kwestie płci i praw człowieka – toczą się nieprzerwanie. Miejsce to, od ponad wieku uznawane za symbol wolności wypowiedzi, przyciąga mówców i słuchaczy z całego świata.
Speaker’s Corner ma długą historię – w 1872 roku akt parlamentu wyznaczył część Hyde Parku jako przestrzeń do publicznych wystąpień. <yoastmark class=

Teksty tygodnia

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie