piątek, 20 września, 2024

Wybory do Sejmu i Senatu RP za granicą

15 października 2023 roku odbędą się wybory do Sejmu RP i do Senatu RP, a także referendum ogólnokrajowe. Co Polacy mieszkający poza granica ojczyzny muszą o nich wiedzieć? W jaki sposób będą mogli wziąć udział w wyborach parlamentarnych? Oto pełne zestawienie wszystkich najważniejszych i oficjalnych informacji.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta RP w dniu 15 października 2023 odbędą się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowe. Polacy przebywający za granicą będą mogli oddać w nich swój głos w obwodach, które utworzy w drodze rozporządzenia Minister Spraw Zagranicznych. Będzie to możliwe zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r., poz. 497).

Do 25 września 2023 roku zostanie podana do publicznej wiadomości informacja o numerach oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych poza granicami Polski. Składanie wniosków o ujęcie w spisach wyborców będzie możliwe w konsulatach w Belfaście, Edynburgu, Londynie i Manchesterze, w przypadku Wielkiej Brytanii. Niżej opisujemy, jak będzie można to zrobić. Sporządzanie spisów wyborców rozpocznie się po utworzeniu obwodów głosowania za granicą.

W dniu 28 września 2023 upływa termin powołania przez konsulów obwodowych komisji wyborczych. Do 10 października przyjmowane będą zgłoszenia dołączenia do spisu wyborców oraz wniosków o zmianę obwodu głosowania. Natomiast do 12 października można złożyć do odpowiedniego konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

W Wielkiej Brytanii głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu RP będzie miało miejsce w niedzielę, 15 października 2023, od godz. 7:00 do godz. 21:00 czasu lokalnego (brytyjskiego).

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż Polacy mieszkający poza granicami Polski mogą głosować tylko i wyłącznie osobiście. Poza ojczyzną nie przewidziano możliwości oddania głosu przez pełnomocnika czy korespondencyjnie.

Udział w wyborach 2023 poza Polską

Żeby zagłosować za granicą, należy złożyć do danego konsula (w Belfaście, Edynburgu, Londynie lub Manchesterze) wniosek o ujęcie w spisie wyborców. Jak czytamy na oficjalnych stronach:

„Wniosek będzie można złożyć dopiero po utworzeniu obwodów głosowania za granicą. Informacja o obwodach do głosowania za granicą zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej do poniedziałku, 25 września 2023 r. Wniosek do konsula należy złożyć najpóźniej do wtorku, 10 października 2023 r. W obwodzie głosowania za granicą może także zagłosować wyborca na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania”.

Co więcej​​​, polscy imigranci będą mogli korzystać z platformy e-Wybory, aby zostać ​ujętymi w spisie wyborców. Usługa zostanie uruchomiana po utworzeniu obwodów głosowania za granicą. Będzie można z niej korzystać do 5. dnia przed dniem wyborów, tj. do 10 października 2023 r.

Jak wnioskować o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula?

Wniosek należy złożyć najpóźniej do wtorku, 10 października 2023 r. Są trzy sposoby na złożenie wniosku:

  • poprzez platformę e-Wybory,
  • poprzez złożenie wniosku w postaci papierowej, z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie),
  • poprzez złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej danego konsula, z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).​​​​

Jaki dokument tożsamości jest potrzebny, aby zagłosować za granicą?

Aby móc zagłosować w UK wyborca musi wylegitymować się przed Obwodową Komisją Wyborczą ważnym: dokumentem paszportowym (paszportem lub paszportem tymczasowym) lub dowodem osobistym.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?