Wynajem mieszkania w Holandii – jak uniknąć problemów?

Podpowiadamy, jak znaleźć i wynająć mieszkanie w Holandii. Sprawdź, jakie są koszty i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów.

Gdzie szukać ofert wynajmu?

Pod względem miejsc, w których można znaleźć ogłoszenia o wolnych pokojach, mieszkaniach czy domach dla pracowników i ich rodzin, Holandia niewiele różni się od Polski i innych krajów. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie mieszkania w Holandii jeszcze przed wyjazdem do tego kraju. Niektóre osoby decydują się jednak najpierw na znalezienie pracy i wyjazd, a dopiero później na szukanie dachu nad głową, co bywa kłopotliwe i powoduje sporo problemów. Wcześniejsze znalezienie domu w Holandii to mniej stresu, a także łatwiejsze odnalezienie się w nowym środowisku.

Szukanie mieszkania lub innej formy zakwaterowania w Holandii należy bardzo dobrze przemyśleć i sprawdzić wszystkie możliwe opcje. Koszty życia w tym kraju są wyższe niż w Polsce. Niekiedy też nie wiadomo, kiedy na dobre rozpoczniemy pracę i jaka będzie docelowa wysokość wynagrodzenia oraz inne koszty życia.

Aby znaleźć zakwaterowanie w Holandii, warto skorzystać z wielu ogólnodostępnych portali z ogłoszeniami. Można tam znaleźć zarówno oferty agencji nieruchomości, jak i te wstawiane przez osoby prywatne. Na takich portalach możliwe jest wynajęcie zarówno mieszkania, całego domu, jak i pokoju w jednym z mieszkań. Jeżeli najpierw wybieramy opcję ze znalezieniem pracy, a dopiero później poszukiwanie mieszkania, możemy również skorzystać z wielu lokalnych ogłoszeń.

Mieszkania agencyjne

Osoby wyjeżdżające do Holandii w celach zarobkowych po raz pierwszy mogą zdecydować się na bardzo korzystne rozwiązanie, jakim jest mieszkanie agencyjne. Taką formę zakwaterowania często oferują pracownikom agencje pośredniczące w zatrudnieniu. Zdarza się również, że mieszkania dla swoich pracodawców z zagranicy organizują pracodawcy.

Skorzystanie z mieszkania agencyjnego w Holandii lub zakwaterowania od pracodawcy najczęściej też umożliwia ominięcie konieczności wpłaty kaucji, która niejednokrotnie równa się wysokości dwóch, a nawet trzech czynszów, co stanowi spory wydatek jednorazowy. Korzyścią takiego rozwiązania jest także wygoda związana z bliskością miejsca pracy. Jest to także miejsce sprawdzone.

Ponadto w mieszkaniach agencyjnych znajdują się od razu najpotrzebniejsze sprzęty kuchenne. Zapewniona bywa naprawa zepsutych urządzeń, opieka koordynatora, a często wliczony jest też transport do miejsca zatrudnienia. Taka opcja jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które jadą do pracy w Holandii w pojedynkę. Ci, którzy przeprowadzają się zarobkowo razem z rodziną, lepiej będą czuli się w wynajętym mieszkaniu.

Jakie są średnie koszty wynajmu i jakie opłaty należy uwzględnić?

Mieszkania agencyjne lub też zakwaterowanie organizowane przez pracodawcę, to opcja najtańsza. Najczęściej należne sumy potrącane są z wynagrodzenia i mogą wynosić maksymalnie do 25% miesięcznego wynagrodzenia.

W przypadku wynajmu mieszkania na własną rękę, średnie kwoty zależą od wielu czynników. Należy tu wziąć pod uwagę nie tylko wielkość mieszkania, jego standard, wyposażenie, ale również położenie czy też miasto, w którym się znajduje. Średnia cena za wynajem kawalerki waha się pomiędzy 600 a 700 euro. Koszt wynajmu kilkupokojowego mieszkania może wynosić natomiast nawet 2500 euro. Do tego trzeba doliczyć bieżące rachunki za media.

Należy również pamiętać, że w przypadku zdecydowania się na mieszkanie lub dom w Holandii z ofert agencji nieruchomości, konieczne będzie zapłacenie prowizji. To zazwyczaj połowa lub całkowita wysokość jednomiesięcznego czynszu. Dodatkowo dla właściciela mieszkania konieczne jest uiszczenie zabezpieczającej kaucji wynoszącej tyle, co dwukrotność lub trzykrotność miesięcznego czynszu. Kwota ta jednak przy zakończeniu umowy najmu jest najczęściej zwracana.

Jakie dokumenty są zwykle wymagane od najemcy?

W przypadku podpisywania umowy najmu danej nieruchomości, niezbędne jest sporządzenie odpowiednich zapisów, które będą zabezpieczać zarówno interesy najemcy, jak i wynajmującego. Do zawarcia stosownego dokumentu najczęściej potrzebne będą takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • zaświadczenie o zarobkach uzyskane od pracodawcy,
  • potwierdzenie zatrudnienia (np. umowa o pracę, o którą może poprosić wynajmujący).

Umowa najmu – na co zwrócić uwagę?

Przed poszukiwaniem zakwaterowania w Holandii warto wziąć pod uwagę jeden istotny aspekt prawny. Jeśli zamierzamy pracować w Niderlandach krócej niż przez okres 4 miesięcy, konieczne jest zarejestrowanie się w jednej z 19 placówek rządu niderlandzkiego. Wówczas otrzymamy tymczasowym meldunek i numer BSN. Dzięki temu możliwa będzie wypłata wynagrodzenia, założenie konta w banku, a także wykupienie ubezpieczenia.

Jeżeli jednak planujemy pracować w Holandii dłużej niż 4 miesiące, niezbędne jest zameldowanie się w gminie zamieszkania. Wówczas trzeba już mieć dokumenty, które potwierdzą, gdzie mieszkamy, czyli przede wszystkim adres, ale również umowę najmu.

Podpisując umowę najmu, należy też dokładnie sprawdzić zawarte w niej dane oraz zapisy. Powinny zgadzać się wszystkie dane dotyczące mieszkania, okres rozpoczęcia i ewentualnego zakończenia umowy, a także dane wynajmującego. Warto poprosić taką osobę o okazanie dokumentu tożsamości. Ważne jest również, aby w umowie najmu zawarte były informacje o wpłaconej kaucji oraz sposobie jej odzyskania. Istotne będą także zapisy dotyczące ewentualnego wypowiedzenia umowy i wyprowadzki.

Przed ostatecznym podpisaniem umowy najmu należy również dokładnie obejrzeć mieszkanie i zapytać o wszystkie kwestie dotyczące nieruchomości. To m.in. możliwość zamieszkania ze zwierzęciem, podpisania umowy z dostawcą usług telekomunikacyjnych itp.

Prawa najemcy – jak zgłaszać problemy z wynajmującym?

Prawo holenderskie zabezpiecza osoby wynajmujące mieszkania i inne nieruchomości. Najemcy cieszą się dużą ochroną i w sytuacji sporu z wynajmującym zazwyczaj angażowany jest prawnik w celu rozstrzygnięcia konfliktu.

Niestety, najemcy z Polski traktowani są przez Holendrów z dość dużym dystansem i można dostrzec tendencję do ograniczania ich praw. Zdarza się również, że holenderscy wynajmujący nie chcą zwracać Polakom kaucji po zakończeniu umowy najmu. Są to jednak sytuacje, w których z powodzeniem można dochodzić swoich praw z pomocą prawników. Ponadto, aby ułatwić sobie tę procedurę, przy wprowadzaniu się do danego mieszkania warto dokładnie sfotografować nieruchomość w momencie odbioru kluczy od właściciela nieruchomości.

W przypadku, gdy pracownicy korzystają z mieszkań pracowniczych udostępnionych przez pracodawców i nie spełniają one należytych standardów i z góry określonych norm, należy to zgłosić. Odpowiednią do tego instytucją jest Stowarzyszenie Regulacji Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych (Stichting Normering Flexwonen). Zapewnienie właściwych warunków w mieszkaniach pracowniczych jest w Holandii wymagane z mocy prawa.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holandia musi zapłacić azylantom 20 mln euro grzywny

Holenderski urząd Imigracji i Naturalizacji (IND) musi zapłacić 20 mln euro grzywien azylantom, którzy długo czekali na rozpatrzenie spraw.

Najzdrowiej odżywiają się emeryci, a nastolatkowie są niewolnikami cukru

Według badań przeprowadzonych w Holandii, osoby powyżej 65. roku życia odżywiają się najzdrowiej. A nastolatkowie najmniej zdrowo...

Kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech. Co należy wiedzieć?

Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jednak istnieją w nim pewne kluczowe terminy, o których powinniśmy wiedzieć.

Holenderski system emerytalny (znów!) uznany za najlepszy na świecie

Holandia jest krajem, w którym funkcjonuje najlepszy system emerytalny w skali całego świata, jak wynika z corocznego rankingu przygotowanego przez Monash University, firmę Mercer oraz CFA Institute w ramach wspołnego projektu pod szyldem Mercer CFA Institute Global Pension Index (MCGPI).

Liczba imigrantów korzystających z ulgi 30%-regeling wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu 5 lat

Liczba imigrantów w Holandii korzystających ze specjalnej ulgi podatkowej wzrosła o około 85 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Jak jednak zmiany w dotyczące 30%-regeling zmienią sytuacja pracowników z innych krajów, którzy ułożyli sobie życie w "Kraju tulipanów"?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport