Wzrost płac w Holandii przewyższył stopę inflacji

Płace w Holandii wzrosły średnio o 5,2% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku, jak wynika z danych przedstawionych przez AWVN. Wzrost ten jest co prawda niższy od 7,1% odnotowanych w tym samym okresie w zeszłym roku, ale nadal znacznie przekracza średnią.

Tylko w lipcu 2024 roku płace wzrosły o 5%. W sumie w zeszłym miesiącu zawarto 25 umów płacowych obejmujących 80 000 pracowników. Liczba układów zbiorowych pracy zawartych w minionym miesiącu jest nieznacznie niższa niż zwykle. Natomiast, jak podaje AWVN całkowita umów tego typu między pracodawcami a pracownikami zawartych w 2024 pozostaje dość wysoka.

Dodatkowo, że ponad 60% z 545 układów zbiorowych pracy, które wygasają w tym roku, zostało już odnowionych, jak czytamy w raporcie przygotowanym przez ekspertów AWVN. Dodajmy, iż płace wzrosły najbardziej w budownictwie, hotelarstwie, kulturze i sporcie oraz edukacji.

- Advertisement -

Płace w Holandii – o ile wzrosły do tej pory w 2024?

Podwyżki płac stabilizują się od początku tego roku, jak zaznacza rzecznik AWVN, cytowany przez serwis informacyny „NL Times”. – Wydaje się, że spadek staje w miejscu. Jednak przy 5 procentach nadal jesteśmy na historycznie wysokim poziomie – komentuje. Sytuacja na rynku pracy pozostaje napięta. Inflacja nadal jest wysoka, a holenderski rynek pracy cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników, więc podwyżki płac pozostają znaczące. – Firmy robią wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać ludzi. Obejmuje to dobre warunki zatrudnienia – dodaje rzecznik.

Dodajmy, iż przed pandemią koronawirusa płace wzrosły średnio o 2,5 procent, co wówczas uznano za wysoki wzrost. Z kolei na początku 2022, gdy Rosja najechała Ukrainę, wywołując kryzys energetyczny i ogromną inflację (11,6 procent w 2022 r. i 4,6 procent w 2023 r.), związki zawodowe zaczęły domagać się wysokich podwyżek płac w celu ochrony siły nabywczej pracowników.

Czy wciąż opłaca się pracować w Holandii?

Obecnie stopa bezrobocia w Holandii wynosi obecnie około 3,6%, a liczba wakatów znacznie przewyższa liczbę osób poszukujących pracy. Z kolei jak wynika z danych CBS, inflacja w lipcu nieznacznie wzrosła do 3,7%, co było spowodowane rosnącymi cenami żywności i podwyżkami czynszów za wynajem mieszkań.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport