czwartek, 19 września, 2024

Wzrost płac w Holandii przewyższył stopę inflacji

Płace w Holandii wzrosły średnio o 5,2% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku, jak wynika z danych przedstawionych przez AWVN. Wzrost ten jest co prawda niższy od 7,1% odnotowanych w tym samym okresie w zeszłym roku, ale nadal znacznie przekracza średnią.

Tylko w lipcu 2024 roku płace wzrosły o 5%. W sumie w zeszłym miesiącu zawarto 25 umów płacowych obejmujących 80 000 pracowników. Liczba układów zbiorowych pracy zawartych w minionym miesiącu jest nieznacznie niższa niż zwykle. Natomiast, jak podaje AWVN całkowita umów tego typu między pracodawcami a pracownikami zawartych w 2024 pozostaje dość wysoka.

Dodatkowo, że ponad 60% z 545 układów zbiorowych pracy, które wygasają w tym roku, zostało już odnowionych, jak czytamy w raporcie przygotowanym przez ekspertów AWVN. Dodajmy, iż płace wzrosły najbardziej w budownictwie, hotelarstwie, kulturze i sporcie oraz edukacji.

Płace w Holandii – o ile wzrosły do tej pory w 2024?

Podwyżki płac stabilizują się od początku tego roku, jak zaznacza rzecznik AWVN, cytowany przez serwis informacyny „NL Times”. – Wydaje się, że spadek staje w miejscu. Jednak przy 5 procentach nadal jesteśmy na historycznie wysokim poziomie – komentuje. Sytuacja na rynku pracy pozostaje napięta. Inflacja nadal jest wysoka, a holenderski rynek pracy cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników, więc podwyżki płac pozostają znaczące. – Firmy robią wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać ludzi. Obejmuje to dobre warunki zatrudnienia – dodaje rzecznik.

Dodajmy, iż przed pandemią koronawirusa płace wzrosły średnio o 2,5 procent, co wówczas uznano za wysoki wzrost. Z kolei na początku 2022, gdy Rosja najechała Ukrainę, wywołując kryzys energetyczny i ogromną inflację (11,6 procent w 2022 r. i 4,6 procent w 2023 r.), związki zawodowe zaczęły domagać się wysokich podwyżek płac w celu ochrony siły nabywczej pracowników.

Czy wciąż opłaca się pracować w Holandii?

Obecnie stopa bezrobocia w Holandii wynosi obecnie około 3,6%, a liczba wakatów znacznie przewyższa liczbę osób poszukujących pracy. Z kolei jak wynika z danych CBS, inflacja w lipcu nieznacznie wzrosła do 3,7%, co było spowodowane rosnącymi cenami żywności i podwyżkami czynszów za wynajem mieszkań.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport