piątek, 20 września, 2024

Wzrost płacy minimalnej w UK nadal nie jest wystarczający

Z początkiem kwietnia w Wielkiej Brytanii rośnie płaca minimalna. Ale, jak alarmują eksperci, podwyżka, choć na pierwszy rzut oka znacząca, wciąż nie jest wystarczająca. Dlaczego?

Wzrost płacy minimalnej w UK

Z dniem 1 kwietnia 2024 r. w Wielkiej Brytanii płaca minimalna (National Living Wage, NLW) wzrosła z 10,42 funta do 11,44 funta za godzinę pracy. Podwyżka oznacza wzrost wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, ale najmniej ustawowo zarabiających aż o 1800 funtów rocznie. Poza tym podwyżką objęto młodsze roczniki, co oznacza, że National Living Wage będzie od kwietnia tego roku obowiązywał także w przypadku osób z ukończonym 21. i 22. rokiem życia a nie, jak wcześniej, dopiero w przypadku 23-latków i osób starszych.

Tegoroczny wzrost płacy minimalnej wydaje się być na pierwszy rzut oka dosyć znaczący, w końcu mieszkańcy Wysp otrzymają od kwietnia ponad 1 funt więcej za godzinę pracy niż jeszcze niedawno temu. Ale pomimo takiej podwyżki National Living Wage, a także pomimo tego, że rząd torysów nieustannie chwali się, iż od czasu rządów laburzystów pod przywództwem Tony’ego Blair’a płaca minimalna wzrosła o 6000 funtów rocznie, to eksperci alarmują, że daleko jest w tym względzie od sytuacji pożądanej. Osoby osiągające najniższe, ustawowe zarobki wciąż są bowiem sporo stratne, jeśli chodzi o wynagrodzenie Real Living Wage. Czyli takie, które uwzględnia koszty życia w poszczególnych regionach kraju.

National Living Wage a Real Living Wage w UK

Eksperci zwracają uwagę, że choć osoby zarabiające najniższą krajową otrzymają w najbliższym roku ok. 1800 funtów więcej, to i tak będą stratne o nieco ponad 1000 funtów, jeśli wziąć pod uwagę wynagrodzenie Real Living Wage w UK. Czyli pensję wypłacaną najsłabiej opłacanym pracownikom, która bierze pod uwagę (zgodnie z szacunkami organizacji the Living Wage Foundation) koszty życia w poszczególnych miejscach w kraju. Dokładnie różnica między National Living Wage a Real Living Wage w UK, płaconą już od lat przez wiele firm w UK, wynosi 1 092 funty w skali roku.

Blisko pół miliona pracowników w Wielkiej Brytanii, których pracodawcy zobowiązali się przystąpić do programu Real Living Wage, otrzyma od kwietnia podwyżkę do 12 funtów za godzinę pracy w całej Wielkiej Brytanii poza stolicą i 13,15 funta za godzinę pracy w Londynie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?