Wzrost składek na opiekę zdrowotną w Holandii

W przyszłym roku mieszkańców Holandii czeka wzrost składek na opiekę zdrowotną średnio o prawie 10 euro miesięcznie. Tak podaje Telegraaf powołując się na źródła rządowe.

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii obejmuje standardową opiekę. Czyli np. lekarza pierwszego kontaktu, koszty związane z pobytem w szpitalu czy zakup leków w aptece.

Mimo że towarzystwa ubezpieczeniowe same ustalają wysokość składek na opiekę zdrowotną, Ministerstwo Zdrowia ustala wysokość własnego udziału i świadczenia zdrowotnego.

Zapowiadana podwyżka o 10 euro podniosłaby średni koszt ubezpieczenia zdrowotnego do 160 euro miesięcznie. Czyli tak naprawdę 1900 euro rocznie.

Wzrost składki na opiekę zdrowotną

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii jest obowiązkowe dla wszystkich osób mieszkających lub pracujących w tym kraju (w tym także dzieci). W 2024 roku kosztuje ono średnio prawie 1800 euro rocznie na osobę, co oznacza wzrost o prawie 100 euro w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wzrost składek na opiekę zdrowotną wynika z inflacji i wyższych kosztów dotyczących wynagrodzeń.

Obecnie średnia składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi nieco poniżej 150 euro miesięcznie. Oczywiście istnieją różnice między ubezpieczycielami w tej kwestii. Do 12 listopada mają oni czas na podanie nowych opłat. Każdy ubezpieczony ma potem sześć tygodni na zmianę ubezpieczyciela na tego, który jest dla niego najbardziej korzystny.

Według rządowych szacunków wzrosną także świadczenia zdrowotne dla rodzin o niskich dochodach.

Warto zapoznać się z ofertami na polisę 

Z przeprowadzonych analiz wynika, że w ubiegłym roku trzech na pięciu konsumentów mogłoby zaoszczędzić średnio nawet 103 euro rocznie, gdyby tylko szczegółowo zapoznało się z ofertami polis.

Jak się okazało większość osób, które mogły obniżyć wysokość swojego ubezpieczenia, posiadało podstawową polisę ubezpieczeniową. Była ona bardzo podobna do tańszej alternatywy, z której nie skorzystali.

W ubiegłym roku konsumenci mieli do wyboru 60 podstawowych polis oferowanych przez 20 różnych świadczeniodawców. Cztery firmy Achmea (Zilveren Kruis), VGZ, CZ i Menzis kontrolują aż 90 proc. holenderskiego rynku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Atak nożownika w centrum Amsterdamu. Wśród rannych Polak

Co najmniej 5 osób jest rannych. Zdarzenie miało miejsce przed sklepem Dutch Quilts na Nieuwezijds Voorburgwal, w pobliżu placu Dam. Policja zatrzymała sprawcę, jednak motyw ataku nożownika w centrum Amsterdamu pozostaje nieznany. 

Mieszkania na wynajem w Holandii – zmiana na rynku

Patologia na rynku wynajmu nieruchomości w Holandii odstrasza. Dodatkowe regulacje sprawiły, że dotąd dochodowy biznes przyhamował. W efekcie pojawiła się wyprzedaż mieszkań na wynajem w Holandii. Czy złagodzi to kryzys mieszkaniowy?

Ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem to codzienność

W Amsterdamie kryzys mieszkaniowy miesza się z patologią rynku nieruchomości. W efekcie poszukujący mieszkań natrafiają na ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem mieszkań. Niewielu na nie stać.

Pielęgniarka zwolniona za kontrowersyjne prezenty

Pozwała szpital i wygrała. Pielęgniarka zwolniona ze szpitala za kontrowersyjne prezenty pożegnalne wygrała w sądzie. W ramach rekompensaty dostała odprawę i odszkodowanie od szpitala. Czy “fuck off spray” powinien być powodem do zwolnienia?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport