Z powodu Brexitu Brytyjczyk musiał „poślubić” Polkę… w Hiszpanii

Z powodu ustawodawstwa, które weszło w życie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Brytyjczyk musiał „poślubić” swoją dziewczynę z Polski w Hiszpanii. Przepisy uniemożliwiały mu mieszkanie w tym samym kraju, co ona.

Mark Rofe (34 lata) i jego polska dziewczyna Alex Limanówka (34 lata) w zeszłym roku musieli wejść w związek partnerki (znany w Hiszpanii, jako „pareja de hecho”), bo tylko w taki sposób Brytyjczyk mógł uzyskać prawo stałego pobytu w Barcelonie. – Nie sądzę, aby wiele osób zdawało sobie sprawę, jak trudno jest od czasu Brexitu przeprowadzić się i zamieszkać w innym kraju UE – komentuje pochodzący z Surrey mężczyzna, jak cytujemy za portalem „Nottingham Post”.

- Advertisement -

– Zasada 90 na 180 oznacza, że obywatele krajów spoza UE, do których oczywiście zaliczają się Brytyjczycy, mogą przebywać w strefie Schengen wyłącznie przez maksymalnie 90 dni w ciągu dowolnego 180-dniowego okresu – wyjaśnia.

Losy mieszkańców UK w Europie po Brexicie są ciężkie

– To zasadniczo oznaczało, że mogłam widywać się z moją partnerką tylko przez pół roku, a kto chce widywać się z ukochaną tylko przez połowę roku? – dodaje. Zaznacza przy tym, że w przypadku złamania tych regulacji groził mu zakaz wjazdu do krajów członkowskich i kary pieniężne.

Początkowo Mark dojeżdżał do Barcelony z… Andory. To okazało się rozwiązaniem krótkoterminowym. Co okazało się długoterminowym rozwiązaniem? Wspomniane powyżej „pareja de hecho”.

– Rozważałem kilka opcji uzyskania wizy. Rozważałem możliwość zostania studentem, zastanawiałem się nad złotą wizą do Hiszpanii, która zapewniłaby mi pobyt, jeśli kupiłbym nieruchomość za 500 000 euro lub więcej bez kredytu hipotecznego. Zastanawiałem się nawet nad rodzajem wizy emerytalnej, ale oznaczało to, że nie będę mógł pracować – wyjaśnia.

Jak obejść bezsensowne prawo?

– Żadne z nich nie było odpowiednie, więc ostatecznie zawarliśmy „pareja de hecho”, rodzaj związku partnerskiego przypominającego małżeństwo, tylko bez formalnej ceremonii. Kosztowało mnie to tysiące euro w opłatach prawnych, a uzyskanie statusu rezydenta zajęło mi ponad 6 miesięcy – podsumowuje.

– Pomijając naszą sytuację, zastanawiam się, ile innych setek lub tysięcy innych par mogło znaleźć się w podobnej sytuacji z powodu Brexitu. To trochę smutne, że dla Brytyjczyków nawet miłość ma więcej granic niż wcześniej – dodaje nasza rodaczka.

Teksty tygodnia

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie