piątek, 20 września, 2024

Zadowolenie z Brexitu osiągnęło rekordowo niski poziom

Kolejne badanie opinii publicznej udowadnia, że Brexit szkodzi Wielkiej Brytanii. Rekordowo niski odsetek osób mieszkających na Wyspach uważa, że UK powinna znajdować się poza strukturami unijnymi. Jak również wynika z analiz British Social Attitudes, zaufanie społeczeństwa do rządu i polityków jest rekordowo niskie.

Czy Brexit był katastrofą? Wiele na to wskazuje, a coraz więcej Brytyjczyków nie ma już co do tego wątpliwości. Jak wynika z badania British Social Attitudes przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Badań Społecznych już tylko 24% respondentów jest zdania, iż Wielka Brytania nie powinna być częścią Unii Europejskiej. Tak niskiej akceptacji dla Brexitu nie zanotowano jeszcze nigdy w historii, a więc od przeprowadzenia referendum brexitowego w 2016 roku.

Dodajmy, że poparcie dla idei pozostawania UK poza UE regularnie spada coraz niżej i niżej. W 2019 roku za Brexitem opowiadało się 26%, a w 2016 – 41%. Aż 71% uważa, że brytyjska gospodarka znajduje się w gorszym stanie po wyjściu z UE, gdy w 2019 odsetek ten wynosił 51%.

Brexit miał być lekarstwem na problemy związane z migracją, miał wzmocnić brytyjską niezależność oraz przyczynić się do wzrostu gospodarczego. Wyjście z UE nie pomogło w żadnej z tych kwestii.

Jak Brytyjczycy oceniają Brexit?

Co ciekawe wyborcy, którzy należeli do obozu Leave są obecnie bardziej rozczarowani i nieufni wobec brytyjskiej klasy politycznej, niż byli jeszcze kilka lat temu. Głosujący za wyjściem z UE wyrazili stosunkowo wysoki poziom zaufania do rządu w 2020, ale zmieniło się to po wyjściu ze Wspólnoty. Ufność w polityków została nadwątlona z powodu porażki, jaką okazał się Brexit pod względem gospodarczym, społecznym i politycznym.

Prawie połowa (48%) wyborców głosujących za wyjściem z UE twierdzi obecnie, że „prawie nigdy” nie uwierzy rządowi, że stawia potrzeby kraju ponad własną partię. Stanowi to wzrost o 23 punkty procentowe od 2020. Poziom nieufności wśród wyborców głosujących za pozostaniem w UE również wzrósł, do 42%, o 16 punktów od 2020 roku.

Wysokie społeczne niezadowolenie

Dodajmy, iż ogólne niezadowolenie ze sposobu rządzenia Wielką Brytanią wynosi obecnie 79% – jest tak wysokie, jak podczas impasu parlamentarnego w sprawie Brexitu w 2019 r. – i wyższe niż w następstwie skandali związanych z wydatkami posłów w 2010 i  posłów w 1995, jak wynika z badania, jak podaje „Guardian”.

Badanie BSA, publikowane przez Natcen, jest przeprowadzane corocznie od 1983 i zapewnia bieżącą reprezentatywną miarę opinii publicznej w Wielkiej Brytanii na temat kwestii społecznych i politycznych. Najnowsze badanie, składające się z wywiadów z 5578 dorosłymi, przeprowadzono we wrześniu i październiku 2023.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?