Zakaz używania smartfonów w szkole nie ma pozytywnego wpływu

W UK ukazały się wyniki pierwszego na świecie badanie, które analizuje zakaz używania smartfonów w szkołach. Wzięto pod uwagę samopoczucie i stan zdrowia uczniów w jego ramach. W jaki sposób badania brytyjskich naukowców wpisują się w publiczną debatę na ten temat w ostatnim czasie?

University of Birmingham przeprowadziło pierwsze na świecie badanie dotyczące zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach. Jego wyniki ukazały się w czasopiśmie „Lancet”. W jego ramach porównano 1227 uczniów i zasady obowiązujące w 30 różnych szkołach średnich dotyczące korzystania ze smartfonów w przerwach i porze lunchu.

Szkoły wybrano z próby 1341 głównych szkół państwowych w Anglii. Wyniki wskazują na to, że w szkołach ograniczających korzystanie ze smartfonów nie odnotowano znaczącej poprawy. Zmiana w tym zakresie miała dotyczyć zdrowia uczniów, ich samopoczucia i koncentracji na lekcjach.

Badania zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach

Trzeba jednak zaznaczyć, że badania wykazały związek między dłuższym czasem spędzanym na telefonach i w mediach społecznościowych a gorszym samopoczuciem i zdrowiem psychicznym, mniejszą aktywnością fizyczną, gorszym snem, niższymi ocenami i bardziej uciążliwym zachowaniem w klasie. W badaniu wykorzystano uznaną na całym świecie skalę Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale, aby określić samopoczucie uczestników. Zbadano również poziom lęku i depresji uczniów.

Dr Victoria Goodyear, główna autorka badania zaznaczała, że jego wyniki nie świadczą „przeciwko” zakazowi w tym względzie. – Sugerujemy, że te zakazy w oderwaniu od innych nie wystarczą, aby poradzić sobie z negatywnymi skutkami – podkreśla, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC. Doktor Goodyear dodała, że ​​teraz „należy skupić się” na zmniejszeniu czasu, jaki uczniowie spędzają na korzystaniu ze smartfonów. Trzeba „zrobić coś więcej”, niż tylko wprowadzić szkolny zakaz.

University of Birmingham przeprowadziło pierwsze na świecie badanie dotyczące zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach.
Czy rząd UK całkowicie zakaże używania smartfonów w angielskich szkołach? (fot: Getty IMages)

Wyniki nie świadczą „przeciwko” zakazowi w tym względzie

Przypomnijmy, wiele szkół w UK już jakiś czas temu wprowadziło zakaz używania smartfonów w trakcie zajęć lekcyjnych i przerw. Ale teraz decyzje dyrektorów placówek edukacyjnych zostaną w tym względzie podparte oficjalnymi wytycznymi ministerstwa edukacji. Zakaz używania smartfonów na terenie szkoły – nie tylko na zajęciach lekcyjnych, ale też w trakcie przerw, podyktowany jest chęcią poprawy zachowania wśród dzieci. Zakaz taki ma też na celu zminimalizowanie stopnia ich rozproszenia w szkole.

UNESCO, agencja ONZ ds. edukacji, nauki i kultury, stwierdziła w opublikowanym w lipcu raporcie, że pozwalanie dzieciom na przynoszenie telefonów do szkoły ma swoje zalety i wady. Jednak ogólnie rzecz biorąc, telefony mogą „zakłócać naukę w klasach”. Ich zakaz może pomóc dzieciom w skupieniu się i chronić je przed cyberprzemocą.

Zakaz używania smartfonów w szkołach w Holandii

Dla porównania w Holandii nie istnieje regulacja prawna, która zabraniałaby korzystania uczniom z telefonów komórkowych w szkołach. Ale wiele placówek edukacyjnych zdecydowało się wprowadzić i tak zakaz zgodnie z zaleceniami ministerstwa edukacji.

Jakie były skutki takiego działania? Jak wykazało badanie przeprowadzone na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen efekty są pozytywne. W jego ramach, którego wzięto pod uwagę opinie około 1000 rodziców, uczniów i nauczycieli w dwóch szkołach w Nijmegen.

Teksty tygodnia

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie