Zamieszkaj na irlandzkiej wyspie i zgarnij 84 tys. euro. Rząd za to zapłaci

Jeśli marzy ci się mieszkanie na wyspie, to Irlandia daje ci taką szansę. W ramach programu „Our Living Islands” można otrzymać nawet do 84 tys. euro. Wystarczy osiedlić się na jednej ze wskazanych wysp.

Do wyboru są m.in. Aran, Clare, Dursey, Inishturk, Inishbofin i Bere. Celem inicjatywy jest ożywienie społeczności na wybrzeżu Irlandii.

- Advertisement -

Nie musisz być Irlandczykiem, by dostać 84 tys. euro na mieszkanie na wyspie

Do programu może zgłosić się każdy – nie trzeba być obywatelem Irlandii. Rząd oferuje środki na remont opuszczonych lub zrujnowanych nieruchomości, ale warunkiem jest ich faktyczne zasiedlenie.

Wysokość dotacji zależy od stanu technicznego budynku. Podstawowa kwota to 50 tys. euro na remont pustego, ale wciąż nadającego się do użytku domu. Jeśli budynek jest zrujnowany i wymaga znacznie większych prac, można otrzymać dodatkowe 20 tys. euro. Na wyspach to jeszcze kolejne 14 tys. euro. Maksymalna suma dotacji wynosi więc 84 tys. euro.

Jakie nieruchomości kwalifikują się do programu?

Program dotyczy nieruchomości, które zostały wybudowane przed 2007 rokiem. Od tego czasu muszą być niezamieszkane lub w bardzo złym stanie technicznym. Aby skorzystać ze wsparcia, nowy właściciel mieszkania musi zobowiązać się do zamieszkania w domu przez minimum 2 lata. Można też zdecydować się na wynajem lokum, ale tylko w dłuższej perspektywie.

mieszkanie na wyspie
Aby ożywić irlandzkie wybrzeże, rząd płaci ludziom chcącym zamieszkać na wyspach / fot. Getty Images

Dotacja jest bezzwrotna, ale tylko pod warunkiem, że nieruchomość nie zostanie sprzedana w ciągu 5 lat. Jeśli właściciel złamie ten warunek, będzie musiał zwrócić otrzymane środki. Dodatkowo przez 10 lat nieruchomość musi być wykorzystywana zgodnie z zasadami programu.

Podobne pomysły wprowadzono w innych krajach

Program irlandzki nie jest wyjątkiem w Europie. Włochy już od kilku lat oferują opuszczone domy w małych miasteczkach za symboliczną kwotę 1 euro.

Z podobnych rozwiązań korzystają także Francja i Chorwacja, które oferują wsparcie na remont pustostanów z zastrzeżeniem, że muszą one służyć jako stałe miejsce zamieszkania.

Jeszcze dalej poszła Japonia, gdzie domy w niektórych regionach sprzedaje się za symbolicznego jena, a nawet oddaje za darmo tylko po to, żeby zapobiec wyludnianiu się prowincji.

Przeczytaj także

Oto, gdzie pracuje się najzdrowiej w Europie

Irlandia, Belgia i Niemcy należą do najlepszych miejsc pracy, jeśli za kryterium przyjmiemy równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

W szkołach pojawił się nauczycielski asystent AI

Irlandia stała się europejskim polem testowym dla jednego z...

Komu przysługuje darmowa telewizja i dodatek 420 euro

Po ukończeniu 70 roku życia w Irlandii przysługuje bezpłatna licencja na telewizję w ramach Household Benefits Package (HBP). Kto jeszcze może wnioskować o świadczenie na telewizję i dofinansowanie na media?

Ryanair pozwoli pasażerom zabrać większy bagaż

Na pokład samolotu Ryanaira będzie można wnosić większy bagaż osobisty bez ponoszenia dodatkowych opłat. To odpowiedź na unijne przepisy dotyczące ujednolicenia zasad przewozu bagażu we wszystkich liniach lotniczych działających na terenie wspólnoty europejskiej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport