czwartek, 19 września, 2024

Zamieszki w Leeds – co było przyczyną rozruchów w Harehills? [wideo]

zdjęcia: Getty Images

W dniu wczorajszym, w czwartek 18 lipca 2024 roku, w Leeds, a dokładnie w dzielnicy Harehills, doszło do poważnych zamieszek. Brało w nich udział przynajmniej kilkadziesiąt osób. Co było ich przyczyną i co się wydarzyło tej długiej nocy?

Funkcjonariusze West Yorkshire Police otrzymali zawiadomienie w tej sprawie około godziny 17:00, a gdy pojawili się pod wskazanym adresem przy Luxor Street, zastali „trwające zamieszki”. Po pojawieniu się mundurowych sytuacja eskalowała. Ulice stanęły w ogniu, uczestnicy zamieszek ciskali kamieniami i wszystkim, co tylko było pod ręką, także w stronę interweniujących funkcjonariuszy.

Odpalano fajerwerki, policja poleciła lokalnym mieszkańcom nie opuszczać swoich domów, generalnie – przez długo czas po prostu panował chaos. W pewnym momencie jeden z radiowozów został przewrócony, a dwupiętrowy autobus – podpalony. Policjanci byli atakowani, a sytuacja utrzymała się napięta aż do porannych godzin następnego dnia, w piątek.

Poniżej prezentujemy krótki zbiór migawek z tcyh wydarzeń. Zobaczcie sami, jak to wyglądało:

Co było przyczyną zamieszek w Leeds?

„Chcemy jasno powiedzieć, że osoby odpowiedzialne za te wydarzenia zostaną pociągnięte do odpowiedzialności” – jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez West Yorkshire Police. Co było jednak przyczyną tych wydarzeń? Lokalna policja uważa, że zostały one „zainicjowane przez mniejszość przestępczą mającą na celu zakłócenie stosunków społecznych”.

Jednocześnie wezwano wszystkich, aby nie mając wiedzy na temat czwartkowych zamieszek w Harehills, unikać jakichkolwiek spekulacji na ten temat w social media.

Jak obecnie wygląda miejsce wczorajszych zdarzeń? Oto zdjęcia:

Dodajmy, iż w ramach wcześniejszego oświadczenie policji, które zostało opublikowane w dniu wczorajszym, stwierdzono, że „funkcjonariusze przybyli na miejsce i zastali trwające zamieszki, w które zaangażowani byli pracownicy agencyjni oraz młodzież”.

„Nie mogę wchodzić w szczegóły”

Z kolei lokalny polityk Tom Riordan, pełniący rolę Chief Executive w Leeds City Council, dziś rano w programie BBC Radio 4 Today powiedział, że zamieszki wzięły swój początek od „incydentu rodzinnego”. – Wcześniej tego dnia doszło do incydentu rodzinnego, w którym wzięła udział policja i nasi urzędnicy, co zaniepokoiło lokalną społeczność. Wydaje się, że to był powód do niepokoju dla pewnych grup mieszkańców – komentował, jak cytujemy za portalem „The Independent”.

– Nie mogę wchodzić w szczegóły. To był incydent rodzinny, a jak zawsze w Leeds mamy usługi o znakomitej ocenie… powiedziałbym, że to był incydent, który prawdopodobnie został błędnie zinterpretowany – uzupełniał.

Z kolei, jak wynika ze sprawozdania „Guardiana”, w której powołano się na relację właściciela lokalnej restauracji, chodziło o odebranie opieki nad dzieckiem. Szefowa Home Office Yvette Cooper potępiła te „szokujące sceny”, mówiąc, że „nieporządek tego rodzaju nie ma miejsca w naszym społeczeństwie”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?