czwartek, 19 września, 2024

Zarobki w Irlandii wzrosną o 9 proc. w ciągu trzech lat

Według Central Bank of Ireland osoby zatrudnione na „Zielonej Wyspie” w 2024 roku mogą oczekiwać najwyższej podwyżki zarobków od dziesięciu lat. Ich realne dochody (skorygowane o inflację) mają wzrosnąć o prawie 9 procent w przeciągu najbliższych trzech lat.

Prognozy irlandzkiego banku centralnego mogą napawać optymizmem wszystkich pracowników żyjących na „Zielonej Wyspie”. Jak czytamy na łamach „The Irish Times”, tak pozytywne perspektywy w kwestii wzrostu wynagrodzeń wynikają z szybkiego spadku inflacji zasadniczej w Irlandii. Według ostatnich szacunków wyniesie ona w tym roku średnio zaledwie 2 procent w porównaniu z odczytem przekraczającym 5 proc. w roku ubiegłym. Efekt spadku inflacji zostanie wzmocniony przez utrzymującą się konkurencję o pracownika na rynku pracy, co stanowi podstawę wzrostu wynagrodzeń.

Na łamach biuletynu ekonomicznego publikowanego przez Central Bank of Ireland kwartalnie, prognozy wskazują, że w latach 2024–2026 „wynagrodzenie na pracownika” będzie rosło średnio o 2,9% w ujęciu realnym rocznie.

W jakim tempie rosną zarobki w Irlandii?

Trzeba jednak zaznaczyć, że to uśredniona wartość, a wzrost wynagrodzeń w Irlandii będzie nierównomierny ze względu na niedawne zmiany w ramach płacy minimalnej oraz ze względu na stopniowe podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Wzrost zarobków w Irlandii będzie pozytywnym impulsem dla całej ekonomii na „Zielonej Wyspie”. Prognozowany wzrost dochodów realnych wzmocni wydatki konsumenckie, co z kolei doprowadzi do skromnego, ale stabilnego wzrostu gospodarki krajowej. Jak dynamicznym będzie ten przyrost? Przewiduje się, że gospodarka irlandzka będzie rosła w średnim rocznym tempie 2 proc. MDD, a więc miary, którą stosuje w Irlandii zamiast tradycyjnego PKB.

Optymistyczne prognozy Central Bank of Ireland

„Oczekuje się, że słaby popyt zewnętrzny i ograniczenia krajowych mocy produkcyjnych będą miały wpływ na tempo wzrostu w horyzoncie prognozy” – jak również czytamy.

Głównymi czynnikami napędzającymi inflację w Irlandii stały się obecnie czynniki krajowe. Podczas gdy zasadniczy wzrost cen spadł w styczniu do 4 procent i oczekuje się, że w tym roku wyniesie średnio zaledwie 2 procent, ale inflacja w sektorze usług utrzymuje się na poziomie powyżej 5 procent. Według przewidywań będzie spadać jedynie stopniowo do 2026 roku.

W jakiej kondycji znajduje się gospodarka Irlandii?

Central Bank of Ireland ostrzega także, że istnieją pewne ryzyka, czynniki, które mogą sprawić, że gospodarka odejdzie od aktualnie prognozowanej ścieżki stabilnego wzrostu i niższej inflacji. To przede wszystkim kolejny wzrost cen energii spowodowany utrzymującymi się napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie. Następnie mamy przedłużający się kryzys w gospodarce światowej, który zaszkodzi eksportowi oraz wzrost kosztów pracy powyżej wydajności, co spowodowałoby nadmierną presję inflacyjną.

Przypomnijmy także, iż według oficjalnych danych gospodarka Irlandii w 2023 r. rozwijała się najwolniej w całej Europie. Irlandzki PKB zmniejszył się w 2023 roku o 3,2 proc., według danych Central Statistics Office. Z kolei w skali MDD mieliśmy do czynienia ze wzrostem w roku 2023, choć na minimalnym poziomie wynoszącym 0,5%.

Ekonomiści wskazują, iż powodem osłabienia gospodarki jest mniejsza sprzedaż na rynku wewnętrznym i słabszy eksport irlandzkich firm farmaceutycznych po pandemii koronawirusa. Dla kontekstu dodajmy, iż MDD za rok 2022 wykazało gwałtowny wzrost, wynoszący 9,5%. Był on możliwy dzięki popandemicznemu odbiciu w zakresie wydatków konsumpcyjnych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?