Zarobki w Irlandii wzrosną o 9 proc. w ciągu trzech lat

Według Central Bank of Ireland osoby zatrudnione na „Zielonej Wyspie” w 2024 roku mogą oczekiwać najwyższej podwyżki zarobków od dziesięciu lat. Ich realne dochody (skorygowane o inflację) mają wzrosnąć o prawie 9 procent w przeciągu najbliższych trzech lat.

Prognozy irlandzkiego banku centralnego mogą napawać optymizmem wszystkich pracowników żyjących na „Zielonej Wyspie”. Jak czytamy na łamach „The Irish Times”, tak pozytywne perspektywy w kwestii wzrostu wynagrodzeń wynikają z szybkiego spadku inflacji zasadniczej w Irlandii. Według ostatnich szacunków wyniesie ona w tym roku średnio zaledwie 2 procent w porównaniu z odczytem przekraczającym 5 proc. w roku ubiegłym. Efekt spadku inflacji zostanie wzmocniony przez utrzymującą się konkurencję o pracownika na rynku pracy, co stanowi podstawę wzrostu wynagrodzeń.

Na łamach biuletynu ekonomicznego publikowanego przez Central Bank of Ireland kwartalnie, prognozy wskazują, że w latach 2024–2026 „wynagrodzenie na pracownika” będzie rosło średnio o 2,9% w ujęciu realnym rocznie.

W jakim tempie rosną zarobki w Irlandii?

Trzeba jednak zaznaczyć, że to uśredniona wartość, a wzrost wynagrodzeń w Irlandii będzie nierównomierny ze względu na niedawne zmiany w ramach płacy minimalnej oraz ze względu na stopniowe podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Wzrost zarobków w Irlandii będzie pozytywnym impulsem dla całej ekonomii na „Zielonej Wyspie”. Prognozowany wzrost dochodów realnych wzmocni wydatki konsumenckie, co z kolei doprowadzi do skromnego, ale stabilnego wzrostu gospodarki krajowej. Jak dynamicznym będzie ten przyrost? Przewiduje się, że gospodarka irlandzka będzie rosła w średnim rocznym tempie 2 proc. MDD, a więc miary, którą stosuje w Irlandii zamiast tradycyjnego PKB.

Optymistyczne prognozy Central Bank of Ireland

„Oczekuje się, że słaby popyt zewnętrzny i ograniczenia krajowych mocy produkcyjnych będą miały wpływ na tempo wzrostu w horyzoncie prognozy” – jak również czytamy.

Głównymi czynnikami napędzającymi inflację w Irlandii stały się obecnie czynniki krajowe. Podczas gdy zasadniczy wzrost cen spadł w styczniu do 4 procent i oczekuje się, że w tym roku wyniesie średnio zaledwie 2 procent, ale inflacja w sektorze usług utrzymuje się na poziomie powyżej 5 procent. Według przewidywań będzie spadać jedynie stopniowo do 2026 roku.

W jakiej kondycji znajduje się gospodarka Irlandii?

Central Bank of Ireland ostrzega także, że istnieją pewne ryzyka, czynniki, które mogą sprawić, że gospodarka odejdzie od aktualnie prognozowanej ścieżki stabilnego wzrostu i niższej inflacji. To przede wszystkim kolejny wzrost cen energii spowodowany utrzymującymi się napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie. Następnie mamy przedłużający się kryzys w gospodarce światowej, który zaszkodzi eksportowi oraz wzrost kosztów pracy powyżej wydajności, co spowodowałoby nadmierną presję inflacyjną.

Przypomnijmy także, iż według oficjalnych danych gospodarka Irlandii w 2023 r. rozwijała się najwolniej w całej Europie. Irlandzki PKB zmniejszył się w 2023 roku o 3,2 proc., według danych Central Statistics Office. Z kolei w skali MDD mieliśmy do czynienia ze wzrostem w roku 2023, choć na minimalnym poziomie wynoszącym 0,5%.

Ekonomiści wskazują, iż powodem osłabienia gospodarki jest mniejsza sprzedaż na rynku wewnętrznym i słabszy eksport irlandzkich firm farmaceutycznych po pandemii koronawirusa. Dla kontekstu dodajmy, iż MDD za rok 2022 wykazało gwałtowny wzrost, wynoszący 9,5%. Był on możliwy dzięki popandemicznemu odbiciu w zakresie wydatków konsumpcyjnych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Szef Ryanaira musiał zapłacić w restauracji za… miejsce na nogi

Irlandzka restauracja obciążyła szefa Ryanaira dodatkową opłatą do rachunku za „priorytetowe miejsce” oraz "dodatkowe miejsce na nogi".

Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro

Podróże z Ryanair bywają pełne przygód. Ostatnio pasażerka musiała dopłacić na lotnisku, choć jej walizka idealnie mieściła się w stelażu do pomiaru. Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro.

Conor McGregor chce zostać prezydentem

Kontrowersyjny zawodnik sportów walki coraz częściej i chętniej pojawia się w towarzystwie polityków, w tym Władimira Putina. Głośniej wypowiada się o polityce, patriotyzmie i swojej intrygującej wizji państwa.

Dzień Świętego Patryka – to już dziś!

Irlandzkie święto narodowe stało się już częścią popkultury i obchodzone jest dookoła naszego globu.

Ostrzeżenie przed mrozem na Wyspach i w Irlandii

Meteorolodzy wydali dla Wielkiej Brytanii i Irlandii ostrzeżenie przed mrozem. Znad Arktyki nadciągają zimne masy powietrza...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport