Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

W Holandii zasiłek dla bezrobotnych, zwany WW-uitkering, to forma wsparcia finansowego dla osób, które straciły pracę.

Jest to z założenia pomoc tymczasowa i aby ją otrzymać trzeba spełnić szereg warunków. Jest możliwe pobieranie tego zasiłku, także wtedy gdy straciło się tylko część dochodów (np. wskutek zmniejszenia etatu). 

Pracownicy w Holandii płacą ubezpieczenie od bezrobocia

Jednym z warunków otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest bycie ubezpieczonym od bezrobocia. Ubezpieczenie od bezrobocia w Holandii jest częścią systemu zabezpieczenia społecznego, które ma na celu wsparcie finansowe osób tracących pracę. Jest to system obowiązkowy dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a składki na to ubezpieczenie są opłacane przez pracodawców. Jeśli więc pracownik straci pracę, nabywa prawa do zasiłku dla bezrobotnych. 

- Advertisement -

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Kluczowym warunkiem jest to, że utrata pracy nastąpiła nie z winy pracownika. Ponadto jest  szereg innych warunków:

  1. Przepracowanie minimum 26 tygodni: W ciągu ostatnich 36 tygodni przed utratą pracy musisz przepracować co najmniej 26 tygodni.
  2. Rejestracja w UWV: Konieczne jest zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w UWV (Holenderski Urząd Pracy).
  3. Dostępność do pracy: Musisz być gotowy do podjęcia nowego zatrudnienia i aktywnie poszukiwać pracy. Musisz także przebywać na terenie Holandii.

Jeśli straciłeś pracę ze swojej winy (np. zwolnienie dyscyplinarne) prawo holenderskie przewiduje możliwość wsparcia finansowego, jednak nie jest to zasiłek dla bezrobotnych. 

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

W Holandii nie ma jednej stałej kwoty zasiłku dla bezrobotnych, która obowiązywałaby wszystkich. Dla każdej osoby, wysokość zasiłku jest kalkulowana indywidualnie. Jako bazę obliczeń przyjmuje się wysokość zarobków danej osoby przez rok przed utratą pracy. Chodzi o tzw. SV wage, którą osoba otrzymywała w ciągu tego roku. Jest to kwota będąca podstawa opodatkowania danej osoby.

W uproszczeniu początkowa wysokość zasiłku wynosi około 75% poprzedniego wynagrodzenia netto. Wypłacane jest to przez pierwsze dwa miesiące, a następnie zmniejszane do 70%.

Jak długo można pobierać zasiłek?

Długość pobierania zasiłku zależy od okresu zatrudnienia w przeszłości. Zasiłek można pobierać przez minimum 3 miesiące, a maksymalny okres zależy od długości wcześniejszego zatrudnienia. Każdy rok pracy uprawnia do jednego miesiąca zasiłku, a maksymalny czas trwania to 24 miesiące.

Jak aplikować o zasiłek dla bezrobotnych w Holandii?

Najwygodniej zrobić to przez internet na stronie UWV, do czego jest wymagane DigId. Jeśli się go nie posiada aplikację można złożyć w urzędzie pracy lub wysłać pocztą. Przy wypełnianiu wniosku potrzebny będzie ostatni payslip, ostatnia umowa o pracę oraz numer konta bankowego i data kiedy straciło się pracę. 

Przeczytaj także

Śmiertelne wypadki w pracy – najwięcej wśród przyjezdnych pracowników

W Holandii pracownicy z zagranicy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami w pracy. Przestarzały sprzęt i wyśrubowane normy nie do zrealizowania dla ludzi powodują liczne problemy.

Podwyżka cen biletów kolejowych w Holandii

Pasażerów kolei w Holandii czeka wzrost cen biletów od przyszłego roku. Będzie on jednak mniejszy niż wcześniej zapowiadano i będzie wiązał się z pewnymi utrudnieniami.

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport