Zmiany opodatkowania zarobków migrantów wpłyną negatywnie na gospodarkę

Jakie zmiany holenderski rząd planuje w kwestii ulgi podatkowej dla imigrantów z wysokimi kwalifikacjami? Co dalej z „30%-regaling”?

Dzięki uldze podatkowej „30%-regaling” pracownicy o wysokich kwalifikacjach migrujący do Holandii, których umiejętności są potrzebne na tamtejszym rynku pracy, mogli liczyć na preferencyjne zasady opodatkowania dochodów. Zasadniczo, całkowita kwota brutto podlegająca obciążeniu podatkowemu była pomniejszana o (tytułowe) 30%. Jak to działało?

Emigrant opłacał podatek dochodowy jedynie z 70% swoich zarobków, a 30% jego zarobków nie było obciążone daniną dla państwa. Nie jest to rozwiązanie stałe, z preferencyjnych warunków można korzystać jedynie przez pięć lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że „30%-regaling” jest dostępne tylko dla wybranych pracowników, którzy, aby uzyskać ulgę, muszą spełniać szereg wymagań.

Niestety, holenderski rząd odszedł od tych rozwiązań…

Wpływ „30%-regaling” na gospodarkę w Holandii

Wiele wskazuje na to, że takie zmiany mogą wyrządzić szkody gospodarce, jak czytamy na łamach „The Dutch News”. Niezależna analiza przeprowadzona przez biuro badań ekonomicznych SEO wykazała, że „30%-regaling” przyniosła pozytywne skutki. Obniżka tej stawki, która została uchwalona przez rząd w zeszłym roku, doprowadzi do spadku liczby wysoko wykwalifikowanych migrantów „i będzie miała negatywny wpływ na klimat biznesowy”, jak stwierdzono. Szacuje się, że liczby wysoko wykwalifikowanych migrantów w Holandii w efekcie może zmniejszyć się o 15%, a nawet o 20%.

Od tego roku ulga podatkowa „30%-regaling” nie jest stawką zryczałtowaną, tylko zmienia się w czasie. Przez pierwsze 20 miesięcy wynosi 30%, przez kolejne 20 miesięcy sięga 20%, a na ostatnie 20 miesięcy została zmniejszona do 10%. Dodajmy, iż całkowite zniesienie ulgi podatkowej doprowadziłoby do zmniejszenia liczby migrantów o dużej wiedzy i kwalifikacjach aż o 40%. Jej ograniczenie negatywnie wpłynie na wszystkie holenderskie przedsiębiorstwa, od start-upów przez MŚP, aż po duże firmy.

Eksperci biją na alarm

„Pozytywny wpływ programu na napływ wysoko wykwalifikowanych migrantów przynosi większe korzyści budżetowe niż koszty programu, ponieważ wszyscy użytkownicy płacą mniej podatku” – jak podsumowano w raporcie SEO.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Inflacja w UK w październiku 2024 znów poszła w górę

We październiku 2024 inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do poziomu 2,3 proc., zwiększając presję na opóźnienie dalszych obniżek stóp procentowych. Indeks CPI znajduje się powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii ustalonego na poziomie równych 2 proc.

Mieszkańcy 18 kodów pocztowych w UK mogą liczyć na Cold Weather Payments

W związku z opadami śniegu w Wielkiej Brytanii uruchomione zostały płatności z tytułu Cold Weather Payments. Środki należą się osobom mieszkającym na terenie wyznaczanym przez 18 różnych kodów pocztowych w Kumbrii, Northumberland i Scottish Borders.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport