Zmiany opodatkowania zarobków migrantów wpłyną negatywnie na gospodarkę

Jakie zmiany holenderski rząd planuje w kwestii ulgi podatkowej dla imigrantów z wysokimi kwalifikacjami? Co dalej z „30%-regaling”?

Dzięki uldze podatkowej „30%-regaling” pracownicy o wysokich kwalifikacjach migrujący do Holandii, których umiejętności są potrzebne na tamtejszym rynku pracy, mogli liczyć na preferencyjne zasady opodatkowania dochodów. Zasadniczo, całkowita kwota brutto podlegająca obciążeniu podatkowemu była pomniejszana o (tytułowe) 30%. Jak to działało?

Emigrant opłacał podatek dochodowy jedynie z 70% swoich zarobków, a 30% jego zarobków nie było obciążone daniną dla państwa. Nie jest to rozwiązanie stałe, z preferencyjnych warunków można korzystać jedynie przez pięć lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że „30%-regaling” jest dostępne tylko dla wybranych pracowników, którzy, aby uzyskać ulgę, muszą spełniać szereg wymagań.

- Advertisement -

Niestety, holenderski rząd odszedł od tych rozwiązań…

Wpływ „30%-regaling” na gospodarkę w Holandii

Wiele wskazuje na to, że takie zmiany mogą wyrządzić szkody gospodarce, jak czytamy na łamach „The Dutch News”. Niezależna analiza przeprowadzona przez biuro badań ekonomicznych SEO wykazała, że „30%-regaling” przyniosła pozytywne skutki. Obniżka tej stawki, która została uchwalona przez rząd w zeszłym roku, doprowadzi do spadku liczby wysoko wykwalifikowanych migrantów „i będzie miała negatywny wpływ na klimat biznesowy”, jak stwierdzono. Szacuje się, że liczby wysoko wykwalifikowanych migrantów w Holandii w efekcie może zmniejszyć się o 15%, a nawet o 20%.

Od tego roku ulga podatkowa „30%-regaling” nie jest stawką zryczałtowaną, tylko zmienia się w czasie. Przez pierwsze 20 miesięcy wynosi 30%, przez kolejne 20 miesięcy sięga 20%, a na ostatnie 20 miesięcy została zmniejszona do 10%. Dodajmy, iż całkowite zniesienie ulgi podatkowej doprowadziłoby do zmniejszenia liczby migrantów o dużej wiedzy i kwalifikacjach aż o 40%. Jej ograniczenie negatywnie wpłynie na wszystkie holenderskie przedsiębiorstwa, od start-upów przez MŚP, aż po duże firmy.

Eksperci biją na alarm

„Pozytywny wpływ programu na napływ wysoko wykwalifikowanych migrantów przynosi większe korzyści budżetowe niż koszty programu, ponieważ wszyscy użytkownicy płacą mniej podatku” – jak podsumowano w raporcie SEO.

Przeczytaj także

Przyszli emeryci w UK będą mieć niższe emerytury niż obecni

Osoby, które przejdą na emeryturę za 25 lat, będą mieć ją niższą niż obecni emeryci w UK, jeśli nie zwiększą oszczędności emerytalnych. Rząd chce zaradzić tej sytuacji.

Amsterdam z rekordowym podatkiem turystycznym. Czy odstraszy gości?

Amsterdam może „pochwalić” się najwyższym podatkiem turystycznym w Europie – wynika z danych platformy Holidu. Mimo niechlubnego wyniku liczba rezerwowanych noclegów w mieście rośnie.

Zasiłek w trakcie diagnozy – komu przysługuje?

Wielu rodziców w Wielkiej Brytanii nie zdaje sobie sprawy, że świadczenia z tytułu niepełnosprawności dziecka można otrzymać jeszcze przed postawieniem formalnej diagnozy.

Wynajem mieszkania w Holandii coraz droższy

Wynajem mieszkania w Holandii podrożał w ciągu ostatniego roku o ponad 17 proc. Sytuacja na rynku nieruchomości w kraju jest obecnie trudna.

Rodzice mogą otrzymać nawet 200 funtów na mundurki szkolne. Trzeba działać szybko

Trwają wakacje, ale już wkrótce rodzice i dzieci będą musieli zadbać o szkolne mundurki, artykuły papiernicze i ogólne przygotowanie do nowego roku szkolnego. Dofinansowanie na mundurki może znacząco odciążyć domowy budżet i pomóc rodzinom poradzić sobie z rosnącymi kosztami wyprawki.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport