Zmiany opodatkowania zarobków migrantów wpłyną negatywnie na gospodarkę

Jakie zmiany holenderski rząd planuje w kwestii ulgi podatkowej dla imigrantów z wysokimi kwalifikacjami? Co dalej z „30%-regaling”?

Dzięki uldze podatkowej „30%-regaling” pracownicy o wysokich kwalifikacjach migrujący do Holandii, których umiejętności są potrzebne na tamtejszym rynku pracy, mogli liczyć na preferencyjne zasady opodatkowania dochodów. Zasadniczo, całkowita kwota brutto podlegająca obciążeniu podatkowemu była pomniejszana o (tytułowe) 30%. Jak to działało?

Emigrant opłacał podatek dochodowy jedynie z 70% swoich zarobków, a 30% jego zarobków nie było obciążone daniną dla państwa. Nie jest to rozwiązanie stałe, z preferencyjnych warunków można korzystać jedynie przez pięć lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że „30%-regaling” jest dostępne tylko dla wybranych pracowników, którzy, aby uzyskać ulgę, muszą spełniać szereg wymagań.

Niestety, holenderski rząd odszedł od tych rozwiązań…

Wpływ „30%-regaling” na gospodarkę w Holandii

Wiele wskazuje na to, że takie zmiany mogą wyrządzić szkody gospodarce, jak czytamy na łamach „The Dutch News”. Niezależna analiza przeprowadzona przez biuro badań ekonomicznych SEO wykazała, że „30%-regaling” przyniosła pozytywne skutki. Obniżka tej stawki, która została uchwalona przez rząd w zeszłym roku, doprowadzi do spadku liczby wysoko wykwalifikowanych migrantów „i będzie miała negatywny wpływ na klimat biznesowy”, jak stwierdzono. Szacuje się, że liczby wysoko wykwalifikowanych migrantów w Holandii w efekcie może zmniejszyć się o 15%, a nawet o 20%.

Od tego roku ulga podatkowa „30%-regaling” nie jest stawką zryczałtowaną, tylko zmienia się w czasie. Przez pierwsze 20 miesięcy wynosi 30%, przez kolejne 20 miesięcy sięga 20%, a na ostatnie 20 miesięcy została zmniejszona do 10%. Dodajmy, iż całkowite zniesienie ulgi podatkowej doprowadziłoby do zmniejszenia liczby migrantów o dużej wiedzy i kwalifikacjach aż o 40%. Jej ograniczenie negatywnie wpłynie na wszystkie holenderskie przedsiębiorstwa, od start-upów przez MŚP, aż po duże firmy.

Eksperci biją na alarm

„Pozytywny wpływ programu na napływ wysoko wykwalifikowanych migrantów przynosi większe korzyści budżetowe niż koszty programu, ponieważ wszyscy użytkownicy płacą mniej podatku” – jak podsumowano w raporcie SEO.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

HMRC ostrzega przed zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych

HMRC ostrzega podatników, aby złożyli swoje zeznania podatkowe Self Assessment przed zbliżającym się terminem.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport