Zmiany w zasadach OC w Holandii

Przepisy dotyczące wypłat odszkodowania z OC w Holandii ulegają zmianie. W przypadku, gdy zostanie potwierdzone, że kierowca korzystał z telefonu w czasie wypadku, kosztami zostanie obciążony kierujący. Od kiedy zmiana?

Holandia radykalizuje swoje podejście w stosunku do kierowców, którzy podczas zdarzenia drogowego korzystali z telefonów. Od 1 grudnia 2024 roku w Holandii weszły bowiem w życie zmiany w polisach OC dla kierowców. Czterej główni ubezpieczyciele – Interpolis, Centraal Beheer, FBTO i Inshared – wprowadzili klauzulę do umów. Wyłącza ona odpowiedzialność za szkody, jeśli sprawca wypadku używał telefonu podczas jazdy, np. pisząc wiadomość lub trzymając go w ręce. Celem tych modyfikacji jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Z badań wynika bowiem, że korzystanie z telefonu za kierownicą jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Gdy w trakcie dochodzenia służby udowodnią, że kierowca używał smartfona, to on będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów.

Zmiany w zasadach OC w Holandii – kogo obejmą

Zmiany w zasadach OC w Holandii nie obejmą wszystkich kierowców. Dotyczą tych, którzy posiadają polisy ubezpieczeniowe w największych holenderskich firmach. Wynika z tego, że nie każdy kierowca, który spowoduje wypadek, trzymając w ręku telefon lub pisząc wiadomość, będzie musiał samodzielnie pokryć koszty naprawy, leczenia poszkodowanych i innych wydatków. Inne firmy mogą jednak pójść w ślady wiodących ubezpieczycieli. W przypadku kolizji kwoty obciążające kierowcę mogą być ogromne.

Co oznacza zmiana przepisów dla polskiego kierowcy?

Jeśli polski kierowca posiada polisę w jednej z największych holenderskich firm ubezpieczeniowych zmiana przepisów również go dotyczy. Kraj pochodzenia kierującego pojazdem nie ma znaczenia. Liczy się oferta firmy ubezpieczeniowej, w której jest wykupione OC.

 

Przeczytaj także

Eksplozja w polskim sklepie w Holandii. Przypadek, czy atak na Polaków?

Eksplozja w polskim supermarkecie zaniepokoiła mieszkańców Dronten. Co się stało? Czy celem był bezpośrednio polski market? Kim są sprawcy?

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport