Zwolnienie lekarskie w Holandii, urlop wypoczynkowy i urlop macierzyński

Jak zgłosić zwolnienie lekarskie w Holandii? Jaka jest długość urlopu wypoczynkowego? I jak długo trwa urlop macierzyński? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Osoby szukające pracy w Holandii lub zatrudnione w tym kraju powinny zapoznać się z zasadami dotyczącymi każdego przeciętnego pracownika. Znajdują się wśród nich między innymi kwestie zawiązane ze zwolnieniem lekarskim, urlopem wypoczynkowym, a także urlopem macierzyńskim.

Zwolnienie lekarskie w Holandii

Jeśli pracujemy w Holandii i zachorujemy w dzień roboczy, musimy zgłosić to swojemu pracodawcy, aby móc ubiegać się o zwolnienie lekarskie. Większość firm posiada formalną procedurę zgłaszania chorobowego. Dotyczy ona wykonania telefonu, wysłania wiadomości tekstowej lub mailowej z informacją do menadżera lub kogoś z działu HR (P&O).

W przypadku gdy zachorujemy w czasie urlopu, to informując o tym pracodawcę, możemy zaliczyć te dni do (płatnego) zwolnienia chorobowego zamiast urlopu wypoczynkowego.

Urlop macierzyński

Gdy kobieta pracująca w Holandii zajdzie w ciążę, ma prawo do co najmniej 16 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego. Przyszłe matki rozpoczynają urlop macierzyński od 4 do 6 tygodni przed terminem porodu. Ten okres przed porodem, jak i 10-12 tygodni po nim pokrywa finansowo zasiłek macierzyński (zwangerschapsuitkering).

Natomiast po zakończeniu urlopu macierzyńskiego kobieta może wrócić do pracy lub zdecydować się na urlop rodzicielski w pełnym bądź niepełnym wymiarze godzin (po konsultacji z pracodawcą).

Urlop wypoczynkowy 

W przypadku urlopu wypoczynkowego, pracownicy pełnoetatowi są uprawnieni do co najmniej 20 dni płatnego urlopu rocznie. Z kolei pracownicy zatrudnieni na część etatu, mają prawo do czterokrotności liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

Wiele firm w Holandii oferuje swoim pracownikom więcej niż wspomniana minimalna liczba dni urlopowych. Dość powszechne są 24 dni urlopu, a nawet 32 dni urlopu. Liczba ta znajduje się w umowie o pracę.

Większość pracodawców pozwala na przeniesienie niewykorzystanych dni urlopowych na następny rok. Warto wspomnieć, że urlop wypoczynkowy kumuluje się także w czasie urlopu macierzyńskiego i zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli natomiast odchodzimy z pracy (np. znaleźliśmy nową pracę w Holandii) i zgromadziliśmy urlop wypoczynkowy, warto wziąć ten dzień wolny przed końcem umowy – po omówieniu tej kwestii z pracodawcą.

Możliwe jest również wypłacenie zgromadzonych dni po odejściu z pracy. Jednakże pracodawcy mają obowiązek wypłacić urlop jedynie powyżej ustawowego minimalnego wymiaru 20 dni.

Terminologia:

urlop wypoczynkowy (vakantiedagen)

zwolnienie lekarskie (ziekteverlof)

urlop macierzyński (zwangerschapsverlof)

urlop rodzicielski (ouderschapsverlof)

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport