Zwykli ludzie płacą więcej podatków niż bogaci

Okazuje się, że podatki w Holandii i całej Europie charakteryzują się „poważną nierównowagą”. Jak podała organizacja Oxfam – zwykli ludzie płacą więcej podatków niż ludzie bogaci.

Z najnowszych danych wynika, że podatki od wynagrodzeń i konsumpcji (płacone przez zwykłych obywateli) dają dużo większe wpływy do kasy publicznej niż podatki od majątku i korporacji. Tak twierdzi organizacja charytatywna Oxfam zajmująca się ubóstwem.

Podatki konsumpcyjne i od wynagrodzeń

Oxfam przeanalizowała dane Komisji Europejskiej i unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Wynika z nich, że w Holandii podatki konsumpcyjne i od wynagrodzeń stanowią ponad 76 proc. całkowitych dochodów fiskalnych. Odpowiednio 105 miliardów i 176 miliardów euro.

Jest to duża różnica w porównaniu z niecałymi 19 proc. podatków od dochodów kapitałowych (70 miliardów euro). Takich jak podatek dochodowy od osób prawnych i składki na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Jeszcze mniej, bo niecałe 5 proc. dochodów budżetowych (17 miliardów euro) pochodzi z opodatkowania aktywów – np. podatków od gruntów i budynków.

Bogaci płacą coraz mniejsze podatki

Martin Brehm Christensen, ekspert ds. podatków i nierówności w Oxfam Novib powiedział:

– Nasza analiza pokazuje, że Holandia boryka się z poważną nierównowagą podatkową. Podatki konsumpcyjne należą do najwyższych w Unii Europejskiej. W latach 2000 – 2023 najwyższa stawka podatku dochodowego dla najbogatszych i największych korporacji spadła. Podczas gdy stawki podatku konsumpcyjnego wzrosły.

– Nałożyło to większe obciążenia na zwykłych ludzi, przynosząc tym samym korzyści najbogatszym. Ta wyraźna nierównowaga pokazuje pilną potrzebę reform, a podatki od majątku muszą być priorytetem – dodał.

Brak równowagi w całej Europie

Z przeprowadzonej analizy wynika, że ​​w całej Europie podatki konsumpcyjne i od wynagrodzeń stanowią prawie 78 proc. całości i przynoszą rządom 13 razy większe dochody niż podatki od majątku.

Oxfam zauważa również, że w Europie stawki podatkowe dla najbogatszych i największych korporacji spadły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Natomiast stawki podatkowe związane z konsumpcją i wynagrodzeniami wzrosły.

– Podatki od wynagrodzeń i konsumpcji stanowią większą część dochodów zwykłych obywateli. Mimo że osoby zamożne również płacą podatki od wynagrodzeń i konsumpcji, stanowią one mniejszą część ich całkowitego dochodu – podaje Martin Brehm Christensen.

Oxfam apeluje o ustanowienie europejskiego podatku od bogactwa. Jednak aby petycja w tej sprawie mogła zostać wzięta pod uwagę – do 9 października musi ją poprzeć milion osób.

Z obliczeń organizacji charytatywnej wynika, że ​​progresywny podatek majątkowy w wysokości do 5 proc., który nakładany byłby na multimilionerów i miliarderów w Unii Europejskiej, mógłby generować 286,5 miliarda euro rocznie dochodu do budżetu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Mural w Holandii uznany za najpiękniejszy na świecie

Echoes of Harmony to 20-metrowy mural w Holandii, który uznano za najpiękniejszy na świecie pod względem wpływu społecznego.

W Holandii brakuje pracowników. Luki wypełniają imigranci

Imigranci są dużą pomocą dla holenderskich firm, które narzekają na brak pracowników. Niedobory siły roboczej widoczne są w wielu sektorach.

Skuty w kajdanki Polak pobity przez Holendrów

Po tym, jak interweniowała policja i nasz rodak został skuty kajdankami, napastnicy wymierzyli mu jeszcze kilka ciosów.

W 2024 holenderski PKB wzrósł, a bezrobocie było na stabilnym poziomie

PKB Holandii rósł w czwartym kwartale bardziej niż gospodarki jej głównych partnerów handlowych i innych krajów UE.

Polak stracił prawo jazdy za prędkość

Pośpiech bywa zgubny. Przekonał się o tym Polak, który stracił prawo jazdy za prędkość. Przekroczył ją ponad dwukrotnie. Holenderska policja nie mogła przejść obojętnie obok szarżującego kierowcy.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport