Zwykli ludzie płacą więcej podatków niż bogaci

Okazuje się, że podatki w Holandii i całej Europie charakteryzują się „poważną nierównowagą”. Jak podała organizacja Oxfam – zwykli ludzie płacą więcej podatków niż ludzie bogaci.

Z najnowszych danych wynika, że podatki od wynagrodzeń i konsumpcji (płacone przez zwykłych obywateli) dają dużo większe wpływy do kasy publicznej niż podatki od majątku i korporacji. Tak twierdzi organizacja charytatywna Oxfam zajmująca się ubóstwem.

Podatki konsumpcyjne i od wynagrodzeń

Oxfam przeanalizowała dane Komisji Europejskiej i unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Wynika z nich, że w Holandii podatki konsumpcyjne i od wynagrodzeń stanowią ponad 76 proc. całkowitych dochodów fiskalnych. Odpowiednio 105 miliardów i 176 miliardów euro.

- Advertisement -

Jest to duża różnica w porównaniu z niecałymi 19 proc. podatków od dochodów kapitałowych (70 miliardów euro). Takich jak podatek dochodowy od osób prawnych i składki na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Jeszcze mniej, bo niecałe 5 proc. dochodów budżetowych (17 miliardów euro) pochodzi z opodatkowania aktywów – np. podatków od gruntów i budynków.

Bogaci płacą coraz mniejsze podatki

Martin Brehm Christensen, ekspert ds. podatków i nierówności w Oxfam Novib powiedział:

– Nasza analiza pokazuje, że Holandia boryka się z poważną nierównowagą podatkową. Podatki konsumpcyjne należą do najwyższych w Unii Europejskiej. W latach 2000 – 2023 najwyższa stawka podatku dochodowego dla najbogatszych i największych korporacji spadła. Podczas gdy stawki podatku konsumpcyjnego wzrosły.

– Nałożyło to większe obciążenia na zwykłych ludzi, przynosząc tym samym korzyści najbogatszym. Ta wyraźna nierównowaga pokazuje pilną potrzebę reform, a podatki od majątku muszą być priorytetem – dodał.

Brak równowagi w całej Europie

Z przeprowadzonej analizy wynika, że ​​w całej Europie podatki konsumpcyjne i od wynagrodzeń stanowią prawie 78 proc. całości i przynoszą rządom 13 razy większe dochody niż podatki od majątku.

Oxfam zauważa również, że w Europie stawki podatkowe dla najbogatszych i największych korporacji spadły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Natomiast stawki podatkowe związane z konsumpcją i wynagrodzeniami wzrosły.

– Podatki od wynagrodzeń i konsumpcji stanowią większą część dochodów zwykłych obywateli. Mimo że osoby zamożne również płacą podatki od wynagrodzeń i konsumpcji, stanowią one mniejszą część ich całkowitego dochodu – podaje Martin Brehm Christensen.

Oxfam apeluje o ustanowienie europejskiego podatku od bogactwa. Jednak aby petycja w tej sprawie mogła zostać wzięta pod uwagę – do 9 października musi ją poprzeć milion osób.

Z obliczeń organizacji charytatywnej wynika, że ​​progresywny podatek majątkowy w wysokości do 5 proc., który nakładany byłby na multimilionerów i miliarderów w Unii Europejskiej, mógłby generować 286,5 miliarda euro rocznie dochodu do budżetu.

Przeczytaj także

Holenderskie stowarzyszenie pozywa Booking.com za manipulacje cenowe

Holenderskie stowarzyszenie ochrony konsumentów Consumentenbond złożyło pozew zbiorowy przeciwko Booking.com, jednej z najpopularniejszych platform do rezerwacji noclegów na świecie.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Imigranci w Holandii chcą pracować, ale nie mogą. Problemem zła edukacja

Około 331 tysięcy imigrantów w Holandii chce i może podjąć pracę, ale wciąż pozostaje bez zatrudnienia — wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Adviesraad Migratie.

Holandii grożą niedobory wody. W kraju zapowiada się rekordowa susza

Holandia zmaga się z jedną z najpoważniejszych susz w swojej historii. Miniony tydzień upłynął tam pod znakiem upałów i niemal całkowitego braku opadów.

Gospodarka ma się dobrze. Rozwój, pomimo globalnej recesji

Czy istnieje jeszcze miejsce w Europie, gdzie gospodarka ma się dobrze, stabilnie i wykazuje wzrosty. Po serii niepokojących informacji z Wielkiej Brytanii i Niemiec, Holandia niespodziewanie wyrasta na lidera.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport