6000 miejsc pracy w fabryce w Sunderlandzie — kto może liczyć na etat?

Japoński gigant motoryzacyjny zainwestuje do 2 miliardów funtów w fabrykę w mieście Sunderland. Nissan będzie produkował w UK trzy modele samochodów elektrycznych. Dzięki temu 6000 osób będzie mogło liczyć na pracę.

Miasto położone w północno-wschodniej Anglii niegdyś słynęło z produkcji samochodów. Po upadku przemysłu stoczniowego, w 1986 roku otwarto tu fabrykę Nissan Motor Manufacturing UK. Nad Morzem Północnym, u ujścia rzeki Wear produkowano wiele modeli japońskiej marki. Placówka ta stała się największą fabryką samochodów na Wyspach.

- Advertisement -

Niestety, w XXI wieku, po Brexicie przemysł motoryzacyjny zaczął tu podupadać. Nissan przeniósł część produkcji do Japonii, ale nie całą. W ostatnim czasie pojawiły się nieco bardziej optymistyczne wiadomości w tym zakresie. W lipcu 2021 ogłoszono, że na miejscu powstanie gigafabryka baterii do samochodów elektrycznych.

Nissan mocniej inwestuje w UK

Wówczas podano, iż ów projekt ten ma być realizowany wespół z Envision AESC, producentem ogniw elektrycznych. Fabryka ma zostać częściowo sfinansowana z pieniędzy pochodzących z budżetu państwowego, a jej uruchomienie zaplanowano na rok 2024.

To jednak nie wszystko! Japońska firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że będzie produkować w Sunderlandzie aż trzy elektrowozy — obok montowanego Leafa, na liniach produkcyjnych pojawią się także elektryczne modele Qashqaia i Juke`a. Dzięki temu uda się utrzymać wynoszące około 6000 osób zatrudnienie w fabryce.

W mieście Sunderland będą i montowane samochody, i produkowane baterie

Zaznaczmy bardzo wyraźnie, że gigafabryka baterii, zatrudniająca około 6200 osób powstanie obok fabryki samochodów, a nie zamiast. Nissan wyda 1,12 miliarda funtów na przygotowanie swoich obiektów i łańcucha dostaw w Wielkiej Brytanii oraz na szkolenie swoich pracowników. Według firmy, oprócz gigafabryki, łączna wartość nowych inwestycji wyniesie do 2 miliardów funtów.

Lei Zhang, prezes Envision AESC, powiedział, że firma rozpoczęła studium wykonalności dotyczące gigafabryki. Oczekuje się, że plan otrzyma wsparcie rządowe, choć nie jest jeszcze jasne, jaką formę ono przybierze. Nissan potwierdził także, że otrzyma 15 milionów funtów dofinansowania na swoje centrum badawcze w Bedfordshire.

Teksty tygodnia

Najnowsze zmiany w przepisach imigracyjnych w Wielkiej Brytanii

Rząd jest na etapie wprowadzania zmian w przepisach imigracyjnych, aby ograniczyć napływ obcokrajowców do UK.

Przygotuj się na kontrolę! DWP ma nowe uprawnienia do szpiegowania kont

DWP nie przystaje ani na moment. Dlatego ciągle intensywnie poszukuje osób wyłudzających świadczenia. Równie skutecznie wyłapuje najdrobniejsze uchybienia w przypadkach, gdzie zasiłki przysługują.

Droższa karta 60+ Oyster. TfL podnosi opłaty dla seniorów w Londynie

Transport for London (TfL) zapowiedział podwyżki opłat związanych z kartą 60+ Oyster, z której korzystają starsi mieszkańcy Londynu. Od 22 lipca koszt uzyskania karty wzrośnie z 20 do 35 funtów.

Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Aż 11 z 20 lotnisk podniosło ceny od lipca ubiegłego roku.

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko demencji

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge wykazało, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na demencję u zdrowych ludzi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie