6000 miejsc pracy w fabryce w Sunderlandzie — kto może liczyć na etat?

Japoński gigant motoryzacyjny zainwestuje do 2 miliardów funtów w fabrykę w mieście Sunderland. Nissan będzie produkował w UK trzy modele samochodów elektrycznych. Dzięki temu 6000 osób będzie mogło liczyć na pracę.

Miasto położone w północno-wschodniej Anglii niegdyś słynęło z produkcji samochodów. Po upadku przemysłu stoczniowego, w 1986 roku otwarto tu fabrykę Nissan Motor Manufacturing UK. Nad Morzem Północnym, u ujścia rzeki Wear produkowano wiele modeli japońskiej marki. Placówka ta stała się największą fabryką samochodów na Wyspach.

Niestety, w XXI wieku, po Brexicie przemysł motoryzacyjny zaczął tu podupadać. Nissan przeniósł część produkcji do Japonii, ale nie całą. W ostatnim czasie pojawiły się nieco bardziej optymistyczne wiadomości w tym zakresie. W lipcu 2021 ogłoszono, że na miejscu powstanie gigafabryka baterii do samochodów elektrycznych.

Nissan mocniej inwestuje w UK

Wówczas podano, iż ów projekt ten ma być realizowany wespół z Envision AESC, producentem ogniw elektrycznych. Fabryka ma zostać częściowo sfinansowana z pieniędzy pochodzących z budżetu państwowego, a jej uruchomienie zaplanowano na rok 2024.

To jednak nie wszystko! Japońska firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że będzie produkować w Sunderlandzie aż trzy elektrowozy — obok montowanego Leafa, na liniach produkcyjnych pojawią się także elektryczne modele Qashqaia i Juke`a. Dzięki temu uda się utrzymać wynoszące około 6000 osób zatrudnienie w fabryce.

W mieście Sunderland będą i montowane samochody, i produkowane baterie

Zaznaczmy bardzo wyraźnie, że gigafabryka baterii, zatrudniająca około 6200 osób powstanie obok fabryki samochodów, a nie zamiast. Nissan wyda 1,12 miliarda funtów na przygotowanie swoich obiektów i łańcucha dostaw w Wielkiej Brytanii oraz na szkolenie swoich pracowników. Według firmy, oprócz gigafabryki, łączna wartość nowych inwestycji wyniesie do 2 miliardów funtów.

Lei Zhang, prezes Envision AESC, powiedział, że firma rozpoczęła studium wykonalności dotyczące gigafabryki. Oczekuje się, że plan otrzyma wsparcie rządowe, choć nie jest jeszcze jasne, jaką formę ono przybierze. Nissan potwierdził także, że otrzyma 15 milionów funtów dofinansowania na swoje centrum badawcze w Bedfordshire.

Teksty tygodnia

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie