Alkohol i drzemka w samolocie mogą się skończyć tragicznie

Spożycie alkoholu przed i/lub w trakcie lotu w połączeniu z ucięciem sobie drzemki na pokładzie może skończyć się tragicznie. Naukowcy ustalili właśnie, że kombinacja alkoholu i snu na dużych wysokościach obniża ilość tlenu we krwi i podnosi tętno nawet u młodych, zdrowych ludzi.

Piłeś przed podróżą? Nie śpij. Lecisz? Nie pij

Picie alkoholu w trakcie podróży samolotem nie jest niczym nadzwyczajnym. Ludzie często sięgają po alkohol albo tuż przed rozpoczęciem podróży, jeszcze w obrębie terminalu, albo już po starcie samolotu. Niektórzy chcą procentami nieco się znieczulić i uspokoić, a inni chcą wprowadzić się przed podróżą w dobry nastrój. Później natomiast, już w trakcie lotu i niezależnie od pobudek, które towarzyszą spożyciu alkoholu, pasażerowie często zapadają w sen.

- Advertisement -

I to, jak mówią naukowcy, może stanowić „śmiertelne zagrożenie”. Badania pokazują bowiem, że spożycie alkoholu wraz z drzemką w samolocie powodują bardzo duże obciążenie dla serca. Obciążenie, które w przypadku osób starszych lub cierpiących na problemy z sercem, może okazać się śmiertelne.

Co dzieje się z organizmem na dużych wysokościach po spożyciu alkoholu?

Naukowcy ustalili, że połączenie alkoholu i snu na pokładzie samolotu obniża ilość tlenu we krwi podróżnych i podnosi im tętno. Dzieje się to nawet u osób młodych i zdrowych. Oczywiście im większa jest ilość spożytego alkoholu, tym cięższe mogą być tego skutki. Szczególnie wśród starszych pasażerów i tych borykających się z problemami zdrowotnymi. – Sytuacja może być inna w przypadku pasażerów cierpiących już na jakieś schorzenia. Nasycenie tlenem może być u nich niskie już na samym początku, a następnie może ono spaść do jeszcze niższego poziomu. Zatem ich stan zdrowia może się pogorszyć, a to może doprowadzić do wystąpienia nagłych przypadków medycznych podczas lotu – tłumaczy dr Eva-Maria Elmenhorst z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki w Kolonii. I dodaje: – Radziłabym osobom cierpiącym na choroby serca lub płuc, aby unikały picia alkoholu w samolotach.

W raporcie z badania czytamy: „Wyniki wskazują ogółem, że nawet u młodych i zdrowych ludzi połączenie spożycia alkoholu ze spaniem w warunkach hipobarycznych (ciśnienie w kabinie) powoduje znaczne obciążenie układu sercowego. I może prowadzić do zaostrzenia objawów u pacjentów z chorobami serca lub płuc”. A w świetle tych rezultatów naukowcy sugerują, że być może nadszedł czas, aby rozważyć ograniczenie dostępu do alkoholu na pokładzie. Zwłaszcza podczas lotów długodystansowych.

Teksty tygodnia

Zgubiłeś kartę płatniczą za granicą? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Wakacyjny wyjazd za granicę powinien być czasem relaksu, a nie stresu związanego z utratą środków płatniczych. Mimo to warto wiedzieć, co zrobić, gdy zgubimy kartę – tylko szybka reakcja uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami.

Nowe przepisy już od jutra. Dowiedz się co się zmieni w świadczeniach od 22 lipca!

Już 22 lipca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wpłyną na sposób obliczania i przyznawania niektórych świadczeń DWP. Zmiany te są szczególnie istotne dla osób, które otrzymały odszkodowanie w ramach rekompensaty.

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Pożar domu – stracili wszystko. Po tragedii dostali rachunek od miasta na 40 tys. funtów

Zrozpaczona rodzina, która straciła oboje rodziców na skutek choroby nowotworowej i której dom spłonął, twierdzi, że rada miasta obciążyła ją rachunkiem na 40 tysięcy funtów.

Brytyjska flaga w szkole. Kolejni uczniowie ukarani za noszenie symboli narodowych

W Wielkiej Brytanii wciąż głośno o sprawie 12-latki ukaranej za założenie sukienki z motywem brytyjskiej flagi na szkolną imprezę. Teraz pojawiły się doniesienia, że uczniowie innej szkoły również ponieśli konsekwencje za noszenie narodowej flagi podczas szkolnego święta kultury.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie