Amsterdam z rekordowym podatkiem turystycznym. Czy odstraszy gości?

Amsterdam może „pochwalić” się najwyższym podatkiem turystycznym w Europie – wynika z danych platformy Holidu. Mimo niechlubnego wyniku podatek turystyczny nie odstrasza, ponieważ liczba rezerwowanych noclegów w mieście wcale nie maleje.

W 2024 roku ich liczba wyniosła blisko 23 mln, a prognozy na 2025 przewidują przekroczenie 24 mln, choć samorząd ustalił limit na poziomie 20 mln i pozwolił mieszkańcom na wynajmowanie swoich nieruchomości turystom maksymalnie przez 30 dni w roku i tylko po uzyskaniu miejskiej licencji.

Podatek turystyczny może kosztować ponad 100 euro tygodniowo

Od 2024 roku obowiązuje nowy model naliczania opłaty turystycznej: 12,5 proc. wartości rezerwacji plus 4 euro za każdą noc. W praktyce oznacza to, że za pobyt w trzygwiazdkowym hotelu przeciętny turysta płaci średnio 18,45 euro podatku dziennie. Tygodniowy pobyt może więc kosztować dodatkowo nawet ponad 100 euro tylko z tytułu tej opłaty.

- Advertisement -

W rankingu Holidu Amsterdam wyprzedza inne popularne kierunki turystyczne – Grecję (ok. 8 euro), Barcelonę (5,81 euro), Rzym (6,13 euro) czy Paryż (5,65 euro). Stolica Holandii plasuje się także wysoko w zestawieniach globalnych, obok Nowego Jorku i Los Angeles, które słyną z wysokich opłat turystycznych, chociaż same noclegi w USA są droższe.

Turystów zniechęciłby dopiero trzykrotnie wyższy podatek

Władze Amsterdamu od lat tłumaczą kolejne podwyżki koniecznością walki z nadmierną liczbą odwiedzających i potrzebą finansowania utrzymania przestrzeni publicznej. Tylko w 2024 roku wpływy z podatku przekroczyły 286 mln euro, ale z badań zleconych przez samorząd wynika, że dopiero potrojenie obecnej stawki miałoby realny efekt odstraszający.

podatek turystyczny
Podatek turystyczny w Amsterdamie na przekór mieszkańcom wcale nie zraża turystów / fot. Getty Images

Zwłaszcza ścisłe centrum miasta cierpi z powodu zbyt dużej liczby odwiedzających. Jest tam tłoczno, drogo, a po ulice często walają się śmieci. Szczególnie krytykowana jest turystyka wycieczkowcami, ponieważ pasażerowie takich statków spędzają w mieście zaledwie kilka godzin, nie nocują ani nie stołują się na miejscu, a same jednostki zanieczyszczają środowisko. Prawdopodobnie od 2026 roku liczba statków wycieczkowych mogących cumować w lokalnym terminalu pasażerskim zostanie zredukowana o połowę.

Amsterdam chce zacząć przyciągać głównie tzw. turystów jakościowych, czyli osoby zainteresowane kulturą, lokalną kuchnią i muzeami, a nie jedynie imprezowaniem.

Przeczytaj także

Wynajem mieszkania w Holandii coraz droższy

Wynajem mieszkania w Holandii podrożał w ciągu ostatniego roku o ponad 17 proc. Sytuacja na rynku nieruchomości w kraju jest obecnie trudna.

Atak na prokuraturę w Holandii i zakłócenie procesów sądowych

Cybernetyczny atak na prokuraturę w Holandii odciął ją od Internetu na parę tygodni. Doszło do poważnych zakłóceń w procesach sądowych. Część rozpraw odwołano.

Holandia przerobi stare wagony na mobilne szpitale

Holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa przekształcenie 24 wycofanych wagonów kolejowych w mobilne pojazdy szpitalne. Ten niecodzienny pomysł wpisuje się w szerszy plan dostosowywania cywilnej infrastruktury do potrzeb armii.

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości pomysłowo bronią się przed turystami

Obrona przed turystami mieszkańców pewnej nadmorskiej miejscowości w Holandii okazała się nie tylko pomysłowa, ale też skuteczna. Władze miasta są bezsilne. A turyści skołowani.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport