piątek, 20 września, 2024

Apteki w Anglii ograniczają usługi. Nie radzą sobie finansowo

Apteki w całej Anglii nie są w stanie dostarczyć mieszkańcom kluczowych usług w obszarach takich jak antykoncepcja awaryjna czy bezpłatne dostawy leków na receptę. Z powodu presji finansowej, apteki rezygnują także z wydłużonych godzin otwarcia swoich placówek.

Apteki w Anglii nie są w stanie udźwignąć presji finansowej

Najnowsze badania pokazują, że apteki w całej Anglii nie mają płynności finansowej, co zmusza je do ograniczania usług. Aż 96 proc. właścicieli 2100 aptek, które wzięły udział w ankiecie dla Community Pharmacy England przyznało, że ciągu ostatnich 12 miesięcy zaprzestało świadczenia lokalnych usług. Przede wszystkim apteki rezygnują z dostarczania mieszkańcom antykoncepcji awaryjnej i produktów ułatwiających rzucenie palenia, a do tego, z uwagi na presję finansową, właściciele aptek rezygnują z darmowego dostarczania leków na receptę. Jednocześnie aż cztery na pięć aptek nie oferuje już wydłużonych godzin otwarcia, a 90 proc. zaprzestało zatrudniania tzw. farmaceutów na zastępstwo.

Apteki w Anglii są zamykane. Cierpią mieszkańcy

Statystyki są bezwzględne. Od 2017 r. w Anglii zamkniętych zostało blisko 1000 aptek. I, jak to w takich sytuacjach bywa, zamknięciami dotknięte zostały przede wszystkim obszary uboższe. Obszary, gdzie prowadzenie biznesu jest znacznie trudniejsze, a zyski nie tak duże, jak w większych miastach.

– W całej Anglii pacjenci i lokalne społeczności płacą cenę za rozpad naszej sieci aptek „za rogiem”. Tysiące aptek nie mają innego wyboru, jak tylko ograniczyć zakres oferowanych usług. To nie są decyzje, które chcą podejmować jakiekolwiek apteki. Ale przy 30-proc. redukcji finansowania w ujęciu realnym i rosnących kosztach właściciele aptek muszą podejmować niemożliwe decyzje, aby utrzymać swoje drzwi otwarte – tłumaczy Janet Morrison, dyrektor naczelna Community Pharmacy England.

A Nick Kaye z the National Pharmacy Association dodaje: – Apteki „za rogiem” są w tym kraju pod ogromną presją. I są całkowicie niedofinansowane w związku ze swoją istotną rolą jaką spełniają na pierwszej linii służby zdrowia. To nieuchronnie doprowadziło do cięć, takich jak skrócenie godzin otwarcia i zakończenie bezpłatnych dostaw leków dla pacjentów przykutych do łóżka. Co gorsza, w ciągu ostatniej dekady ponad 1000 aptek zostało zmuszonych do zamknięcia. Rząd powinien inwestować w nas, aby skrócić czas oczekiwania u lekarza rodzinnego. Ale obecnie cofamy się, zamiast realizować nasz potencjał, jako wykwalifikowanych lekarzy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?