Oficjalnie dane ONS wskazują na spowolnienie na brytyjskim rynek pracy. Stopa bezrobocia rośnie, a dynamika wzrostu płac słabnie.
Jak wynika z danych przedstawionych przez Office for National Statistics stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła do poziomu 4,3% w III kwartale 2024 roku (w okresie od początku lipca do końca września). Dla porównania, w II kwartale odsetek osób pozostających bez pracy był mniejszy i wynosił równe 4%.
Sytuacja na rynku pracy w UK
Z kolei średni wzrost poziomu zarobków (pensji bez bonusów) spadł do 4,8% w omawianym okresie, gdy w II kwartale był niewiele, bo niewiele, ale jednak wyższy (4,9%). Korygując ten wskaźnik o inflację (indeks CPI, który jest miarą tempa wzrostu cen na Wyspach) okaże się, iż przeciętnie wynagrodzenia na Wyspach szły do góry w tempie 2,7%. Zasadniczo, mamy do czynienia z najwolniejszym tempem wzrostu naszych zarobków od czerwca 2022.
Analitycy ONS uprzedzają, aby dane dotyczące rynku pracy w UK traktować z dużą ostrożnością ze względu na problemy ze zbieraniem danych, ale pojawiły się szersze oznaki spowolnienia na Wyspach. Liczba pracowników pozostających na listach płac spadła o 9000 w ciągu kwartału, jak podaje „Guardian”. Z kolei liczba dostępnych wakatów obniżyła się do najniższego poziomu od maja 2021. Ilość miejsc pracy na brytyjskim rynku regularnie spada, z miesiąca na miesiąc.
Jaki wpływ na rynek pracy ma wzrost stawek NICs?
Warto wstrzymać się z wyciąganiem pochopnych wniosków, ale widać wyraźnie, że rynek pracy w UK reaguje na wzrost składek pracodawców na ubezpieczenie społeczne (NICs), który został ogłoszony w jesiennym budżecie Rachel Reeves. Pracodawcy ostrzegają, że ten ruch może doprowadzić do redukcji miejsc pracy.
Jak czytamy na łamach „Guardiana”, sieci handlowe Asda i Sainsbury’s w zeszłym tygodniu poinformowały, że podwyżka podatków będzie ich kosztować odpowiednio 100 mln funtów i 140 mln funtów. Z kolei koszty Tesco w tym zakresie mogą wzrosnąć aż o 1 miliardów funtów.
– Wzrost płac z wyłączeniem premii ponownie zwolnił w tym miesiącu do najniższego poziomu od ponad dwóch lat – komentuje Liz McKeown, dyrektor ds. statystyk ekonomicznych ONS. – Liczba wakatów ponownie spadła, tak jak dzieje się to od ponad dwóch lat. Liczba osób na listach płac nieznacznie spadła we wrześniu i chociaż utrzymuje się na poziomie rocznym, wzrost roczny nadal zwalnia – zaznacza.