Bezrobocie w UK rośnie w obliczu zastoju na rynku pracy

Jak podaje ONS stopa bezrobocia w UK wzrosła w lutym do 4,2% z 3,9%, znacznie powyżej 4% oczekiwanych przez ekonomistów z londyńskiego City. Wzbudziło to obawy, że pracodawcy na Wyspach zaczną zwalniać pracowników w odpowiedzi na wysokie stopy procentowe.

Wskaźnik bezrobocia w UK znajduje się na najwyższym poziomie od sześciu miesięcy. Brytyjski rynek pracy wykazuje oznaki zastoju w związku ze wzrostem liczby osób pozostających bez pracy. Analitycy twierdzą, że chłodzący wpływ wyższych stóp procentowych prowadzi do większej liczby zwolnień i zniechęca pracodawców do zatrudniania nowych pracowników, jak czytamy na łamach BBC. W związku z tym ekonomiści sugerują, że te dane mogą skłonić Bank Anglii do obniżki stóp procentowych latem tego roku.

- Advertisement -

– Podejrzewamy, że w obliczu gwałtownego spadku zatrudnienia i wzrostu stopy bezrobocia w nadchodzących miesiącach dynamika płac będzie spadać – komentuje Paul Dales, główny ekonomista w Capital Economics, jak cytujemy za BBC. – To może pozwolić na obniżkę stóp procentowych w czerwcu – dodaje.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w UK?

Office for National Statistics podaje, iż istnieją „wstępne oznaki wskazujące, że rynek pracy zaczyna się ochładzać”. Pomimo rosnącego bezrobocia, regularny wzrost płac po wyłączeniu premii był silniejszy, niż oczekiwano. Wskaźnik ten wyniósł 6% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających luty. To jedynie podkreśla dylemat, przed jakim stoi Bank Anglii, w perspektywie ewentualnych obniżek stóp procentowych.

Dodajmy również, iż wzrost wynagrodzeń był minimalnie niższy, niż w poprzednim okresie, gdy sięgnął 6,1%, ale wyższy, niż pierwotnie prognozowano (5,8%), jak z kolei podaje „Guardian”.

Co zrobi Bank Anglii?

Wskaźnik bierności zawodowej, który mierzy liczbę osób w wieku produkcyjnym, które pracują lub aktywnie szukają pracy, również wzrósł w lutym. Dzieje się tak w związku z dalszym opuszczaniem rynku pracy przez pracowników ze względu na zły stan zdrowia. Rosnący wskaźnik bierności zawodowej budzi niepokój, ponieważ zmniejsza potencjał siły roboczej w UK i zmusza pracodawców do płacenia wyższych wynagrodzeń, co zwiększa koszty i inflację.

Dodajmy również, iż tempo wzrostu inflacji spada. Z rekordowego poziomu 11,1% w październiku 2022 roku spowolniło do 3,4% w lutym w skali rok do roku. Oczekuje się, że nowe dane wykażą dalsze spowolnienie także marcu.

Teksty tygodnia

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie