Jak podaje ONS stopa bezrobocia w UK wzrosła w lutym do 4,2% z 3,9%, znacznie powyżej 4% oczekiwanych przez ekonomistów z londyńskiego City. Wzbudziło to obawy, że pracodawcy na Wyspach zaczną zwalniać pracowników w odpowiedzi na wysokie stopy procentowe.
Wskaźnik bezrobocia w UK znajduje się na najwyższym poziomie od sześciu miesięcy. Brytyjski rynek pracy wykazuje oznaki zastoju w związku ze wzrostem liczby osób pozostających bez pracy. Analitycy twierdzą, że chłodzący wpływ wyższych stóp procentowych prowadzi do większej liczby zwolnień i zniechęca pracodawców do zatrudniania nowych pracowników, jak czytamy na łamach BBC. W związku z tym ekonomiści sugerują, że te dane mogą skłonić Bank Anglii do obniżki stóp procentowych latem tego roku.
– Podejrzewamy, że w obliczu gwałtownego spadku zatrudnienia i wzrostu stopy bezrobocia w nadchodzących miesiącach dynamika płac będzie spadać – komentuje Paul Dales, główny ekonomista w Capital Economics, jak cytujemy za BBC. – To może pozwolić na obniżkę stóp procentowych w czerwcu – dodaje.
Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w UK?
Office for National Statistics podaje, iż istnieją „wstępne oznaki wskazujące, że rynek pracy zaczyna się ochładzać”. Pomimo rosnącego bezrobocia, regularny wzrost płac po wyłączeniu premii był silniejszy, niż oczekiwano. Wskaźnik ten wyniósł 6% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających luty. To jedynie podkreśla dylemat, przed jakim stoi Bank Anglii, w perspektywie ewentualnych obniżek stóp procentowych.
Dodajmy również, iż wzrost wynagrodzeń był minimalnie niższy, niż w poprzednim okresie, gdy sięgnął 6,1%, ale wyższy, niż pierwotnie prognozowano (5,8%), jak z kolei podaje „Guardian”.
Co zrobi Bank Anglii?
Wskaźnik bierności zawodowej, który mierzy liczbę osób w wieku produkcyjnym, które pracują lub aktywnie szukają pracy, również wzrósł w lutym. Dzieje się tak w związku z dalszym opuszczaniem rynku pracy przez pracowników ze względu na zły stan zdrowia. Rosnący wskaźnik bierności zawodowej budzi niepokój, ponieważ zmniejsza potencjał siły roboczej w UK i zmusza pracodawców do płacenia wyższych wynagrodzeń, co zwiększa koszty i inflację.
Dodajmy również, iż tempo wzrostu inflacji spada. Z rekordowego poziomu 11,1% w październiku 2022 roku spowolniło do 3,4% w lutym w skali rok do roku. Oczekuje się, że nowe dane wykażą dalsze spowolnienie także marcu.